Buitenschoolse 2 zeelam Haringvlietsluizen op een kier Het was gewoon te druk voor 'm Potloden PZC maandag IBWHIWiWipiÉÉ. Kinderen met gedragsproblemen of een licht verstandelijke beperking kunnen terecht in een buitenschoolse opvang met extra begeleiding in Hulst. Morgen is de officiële opening. maandag 12 april 2010 door Wim Hofman Olifanten zijn dieren. Niet alle dieren zijn olifanten. Sprinkha nen zijn dieren. Om precies te zijn: het zijn insecten, geen vogels. Niet alle insecten zijn sprinkhanen. Oorwormen zijn insecten, geen wormen. Wor men hebben geen oren. Steuren zijn vissen, maar niet alle vissen zijn steuren. Walvissen zijn die ren, geen vissen. Varkens zijn die ren. Maar niet alle dieren zijn var kens. Niet alle dieren zijn geluk kig. Varkens kun je ruimen. Men sen zijn dieren, maar niet alle mensen zijn varkens. Mensen zijn bouwvakker of kapper of bakker of politieagent of priester. Niet al le politieagenten zijn moorde naars. Niet alle pederasten zijn priester. Niet alle pleegvaders zijn pedofielen. Er wordt wel gezegd dat alle mensen kunstenaar zijn. Niet allé mariniers hebben manie ren. Miereneters zijn dieren. Hun naam zegt het al: ze eten het liefst mieren. Mensen zijn alleseters. Zeeuwen hebben zelden mee-eters. Zeeuwen zijn zuinig en daarom zijn er steeds minder COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 A8 Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076-531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 van. Zeeuws-Vlamingen zijn niet zuinig, maar zij tellen niet echt mee. Niet alle onderwijzeressen die niet kunnen rekenen zijn on derbetaald. Niet alle criminelen zijn kaal. Niet alle toeristen zijn terroristen. Piraten zijn vrijbui ters en daarom laten we hen vrij. Vrouwen zijn mensen, maar niet alle mensen zijn vrouwen. Niet al le vrouwen zijn mutsen. En omge keerd, niet alle mutsen zijn vrou wen. Niet alle rechters zijn doet jes. Niet alle huwelijken zijn moet jes. Niet alle ambtenaren slapen zittend. Niet alle koks dragen lan ge messen. Niet alle Nederlanders zijn bekend. Niet alle bekenden zijn Nederlander. Niet alle rupsen worden vlinders. Niet alle maag den zijn mager. Niet elke Moslim is slim. Niet alle autochtonen rij den auto. Niet alle soldaten zijn mietjes. Boeren weten precies wanneer het: gaat hagelen of rege nen, het zijn weerprofeten de boe ren. Daarom klagen ze nooit. Boe ren zijn ook mensen. Niet alle mensen zijn boeren. Niet alle mensen zijn hetzelfde. Je hebt mensen en potloden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement niet betaling per accept van 71.35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres BUITENSCHOOLSE OPVANG door Corneileke Blok G aan we straks nog gymmen?' Sebastian is plotseling afgeleid en kijkt vragend naar zijn begeleid sters. „Kijk maar eens op het bord. Wat staat daar?", is het antwoord. Eén blik achterom en Sebastian is gerustgesteld. Tevreden concen treert hij zich weer op het spelle tje, waar hij mee bezig was. Het is half vier. Sebastian (10) en Senna (7) spelen Jakkiebak - een soort memory en ganzeborden in één - met hun begeleidsters Lisette Maljaars en Marjolein de Dreu. Ze wachten op Waltessa (12), die met het taxibusje gebracht wordt. Een bord met zwart-witte picto grammen bij de ingang van het klaslokaal geeft het programma van de middag aan. Eerst de jassen ophangen, dan napraten over de schooldag, handen wassen, eten en drinken, gymmen, buiten spe len, knutselen, een spelletje op de wii, opruimen en gedag zeggen. „Het vaste programma de kinde ren veel houvast", weet Marjolein. Rust en structuur, daar draait het om bij de BSO+ in Hulst. Het bordje fruit, de bekers limona de en Bastogne-koeken wachten geduldig op tafel tot het spelletje afgelopen is en de handen gewas sen zijn. „Ik moet eerst nog iets leuks vertellen", corrigeert Waltes sa (12) haar begeleidsters, die al bijna wilden beginnen met rond delen. „Natuurlijk!" Alle ogen zijn ineens op haar gericht. Glunde rend vertelt ze over haar project over de Tweede Wereldoorlog, en dat haar moeder de volgende dag mag komen kijken op school. Terwijl de partjes sinaasappel en stukjes banaan rondgaan, mogen Sebastian en Senna ook hun ver haal vertellen. De twee wiebelen ongedurig op zijn stoel. Het zitten heeft duidelijk lang genoeg ge duurd. Hoog tijd om te gymmen. Lisette: „Ze hebben het echt nodig om uit te razen. Dit is wél vrije tijd. We zijn geen tweede school." In de gymzaal rennen de kinderen van hoepel naar hoepel. Lisette heeft een cd-speler vast en laat de muziek spelen. Klik. Stilte. Ren nen! Wie buiten de hoepel staat, is af Sebastian en Senna strijden voor de winst. Senna, die nét te laat is, barst in huilen uit. Lisette neemt hem even apart. „Je hebt het hartstikke goed gedaan", fluis tert ze hem toe. Dat helpt. De tra nen zijn snel gedroogd. Waltessa weet wat haar te doen staat, als ze even later het klaslo kaal weer binnenkomt. Ze pakt haar knutselboek en begint aan een roze varken van karton. De twee jongens werken aan papieren lentebloem, ieder met een bege leidster aan hun zijde. Ze hebben een krul verdiend van daag. Het is de vijfde, en dat bete kent een beloning. De jongens mo gen kiezen wat ze de volgende keer willen doen. Koekjes bakken, dat wordt 't, weet Sebastian al. Het varken van Waltessa is af Ze schrijft haar prestatie in krulletters op een groot wit vel, dat midden in het klaslokaal hangt. Haar activi teiten van de vorige keren staan er ook op. 'Ik kan helemaal alleen een knutselwerkje maken.' De BSO+ is de perfecte aanvulling op het spe ciaal onderwijs, vindt Caroline van der Poel uit Vogelwaarde, moeder van Senna (7). „Toen hij naar de gewone buitenschoolse opvang ging, was hij altijd boos als ik 'm kwam ophalen. Ik was altijd te vroeg of te laat. De vaste ophaaltijden werken veel beter. Hij was ook vaak gefrustreerd, om dat hij dingen niet kon, die andere kinderen wel kon den. Bij de bso plus wordt hij geholpen bij z'n ont wikkeling. Hij krijgt bijvoorbeeld hulp bij z'n moto riek. Thuis vertelt hij enthousiast wat hij gedaan heeft. Voorheen was het antwoord altijd: 'dat weet ik niet meer hoor', als ik ernaar vroeg. Met al die kinde ren was het gewoon te druk voor 'm. Hij gaat nu één keer per week, maar ik overweeg hem vaker te breng en. Hij vindt het geweldig. Hier krijgt hij de aan dacht, die ik hem thuis niet altijd kan geven." Senna met zijn moeder Caroline. 3 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie Het Haringvliet is het eerste watergebied in de Zuid westelijke Delta waar een besluit is genomen om de natuur lijke overgang van rivier naar zee te herstellen. De spuisluizen in Ha- ringvlietdam, sinds 1971 in gebruik om de afvoer van de Rijn en de Maas te regelen, gaan op een kier: niet langer alleen maar zoet eruit, maar er ook zout erin. Zo ontstaat weer een overgangsge bied tussen zoet en zout, zoals het geval was vóór de bouw van de Ha- ringvlietdam. Een overgangsgebied je wel te verstaan, want het reikt vanaf van de dam maar een kilo meter of twaalf in het Haringvliet. Dat komt omdat de spuisluizen al leen op een kier open gaan. Daar is bewust voor gekozen, omdat het zoute water niet verder mag ko men dan de ingang van het Spui tussen Voome-Putten en de Hoek- sche Waard. Aan dit riviertje ligt het waterinnamepunt van de Ber- nisse, dat zorgt voor de zoetwater voorziening-van de het Rotterdam se havengebied en het Westland. Het in 2004 door de Tweede Ka mer bekrachtigde Kierbesluit had al lang uitgevoerd moeten zijn: Er is echter vertraging opgetreden door langdurige procedures en tra ge grondverwerving. Onder im puls van de Zuid-Hollandse gede puteerde Lenie Dwarshuis-van de Beek is daar verandering in geko men. Na overleg met belangheb benden worden aanvullende on derzoeken gedaan naar hoe de zoetwatervoorziening geregeld moet worden. Pas als dit gegaran deerd is, kunnen de Haringvliet sluizen op een kier. Naar verwach ting is het over twee tot drie jaar zo ver. Dit alles levert naast een overgang tussen zoet en zout en een be perkt getij ook de mogelijkheid op dat zalm, fint en steur de Rijn en de Maas weer op zwemmen. En er zijn ook kansen voor de recreatie. Het Kierbesluit vormt een onder deel van het uitvoeringsprogram ma Zuidwestelijke Delta, een blauwdruk om Zuidwest-Neder land veilig, veerkrachtig en vitaal te maken. Het programma levert een aanzet voor de langetermijn- verkenning 2050-2100 die in het kader van ffet nationaal Deltapro gramma wordt gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2