55 reizen@wegener.nl reizen Steeds meer Deense eilanden zijn met het vasteland verbonden door dammen, bruggen en tunnels. Ten zuiden van het eiland Funen varen nog veerboten. Bert Sitters pakte de fiets en ging eilandhoppen. |§g 024-3650360 IsTSi Zaterdag 10 april 2010 Funen ligt op ongeveer 750 autokilometers van Utrecht. De CityNightLine biedt een rechtstreekse treinverbinding van Amsterdam, Utrecht en Arnhem naar Odense: de grootste stad van Funen. Voor fieten moet gereserveerd worden. Meer informatie via de website www.treinreiswinkel.nl Op Funen kunnen fietsen mee in de trein en in de bus, Maar ook iedere taxi heeft een rek voor twee fietsen. De Cykelkort Fyn 1:100.000 bevat alle fietsroutes en. veel praktische informatie. In de gids Overnatning i det fri staan natuurkampeerterreinen. Visit Denmark heeft een Nederlandstalige fietsbrochure en biedt ook informatie over fietsverhuur en accommodatie. Meer informatie over Denemarken via VisitDenmark, telefoon 071-5211544. www.visitdenmark.com Noordzee JUTLAND V3 Kattegat DENEMARKEN Kopenhagen Faaborg Aeroskobmg «Marstal Avernako Foto hierboven: De kust van Langeland. Kleine foto's linkonder: De hunebedden Foto rechtsonder: Het Anton Pieckdorpje Lyo By. van Lyo en het bij trouwlustigen geliefde Valdemarsslot. foto's Hubertus en Bert Sitters Vanaf de nationale fiets route 8 komt de veer boot in de haven van het Zuid-Deense Faaborg langzaam in beeld. Al 45 jaar maakt deze ferry trouw dagelijks de oversteek naar de eilandjes Lyo en Avernako. De meeuwen vliegen krijsend achter het vaartuig aan. De heuvelachtige kust is grillig en de luchten zijn verrassend met een scherp con trast. Ook al verdwijnt de zon ach ter de wolken, het blijft helder. Voor rustzoekers is Lyo een para dijs. De bevolking telt slechts hon derd zielen. Toch had het eiland tot voor kort nog een eigen school tje. De geschiedenis gaat terug tot ver voor het begin van de christelij ke jaartelling. Als bewijs liggen een paar hunnenbedden in het land schap, met op de achtergrond de zee. Dit maakt het fietsen op een klein eiland nu juist zo attractief Altijd komt de zee weer in zicht en over de zee zie ik weer andere eilanden. De vorm van het eiland is door de jaren heen nog nauwe lijks veranderd. Diverse delen langs de kust zijn gereserveerd voor de vogels. Hier worden onder andere zeldzame zeearenden ge spot. Ze worden ook wel vliegen de deuren genoemd, vanwege hun indrukwekkende vleugelspanwijd te van ruim 2 meter. Je zou ver wachten dat het eiland leeft van de visserij, maar de agrarische sector is veel belang rijker. De tractor is het meest ge bruikte gemotoriseerde vervoer middel, maar doorgaans zit ieder een hier op de fiets. Over een kar renspoor rollen mijn banden rake lings tussen de loslopende koeien 'door. De wegen zijn smal, ook in het kneuterige dorpje Lyo By. Het Anton-Pieckachtige winkeltje is meteen de kroeg. Op het terras raak ik in gesprek met de postbo de die na zijn ronde een biertje drinkt. Trots vertelt hij dat zijn postkantoor het kleinste van Dene marken is. Avernako biedt hetzelfde rustige beeld. In plaats van koeien kijken geiten mij links en rechts van de weg aan. Het blijkt dat alle geiten op het eiland van één eigenares zijn: Gitte. Op het eiland staat zij bekend als Gitte Geit. De vriende lijke geitendame ontvangt mij in haar rustieke huisje. Jarenlang was zij wijkverpleegkundige, maar na een burn-out kwam zij hier weer tot zichzelf De geiten zorgen voor haar inkomsten. In haar winkeltje met geitenproducten verkoopt zij onder andere huiden, maar ook ijs gemaakt van geitenmelk. Volgens Gitte zijn geiten fantastische die ren: niet al te groot en uitstekend in de omgang met mensen. Wil je het eiland goed leren kennen, dan moet je met Gitte een rondtocht maken. Dat is inclusief een lunch met dagelijkse producten uit Aver nako, zoals versgebakken brood. Behalve de geiten vallen mij ook de grote hazen op, die hier minder snel het hazenpad kiezen dan ik als Nederlandse fietser gewend ben. Ook deze dieren lijken beïn vloed door de ontspannen sfeer. Kjeld en Anika genieten eveneens van de rust in de natuur. Bij een strandje hebben zij hun tentjes op gezet. Hun kinderen spelen veilig in het kalme en ondiepe zeewater. Dit is i det fri, een simpel kampeer terrein in de vrije natuur, waarvan Denemarken er veel telt. Aero is een wat groter eiland. Hier is ook autoverkeer. Ik heb de keuze tussen een bewegwijzerde fietsroute aan de noordkant of een aan de zuidkant van het eiland. Mijn keuze voor het zuiden blijkt de juiste. De strandjes zijn smal, maar wel hagelwit en het water is kraakhelder. Voorbij Voderup moet ik even aanzetten voor een heuveltje, maar daarna heb ik uit zicht over de kliffen van Voderup Klint. Het geheel doet Zuid-Euro pees aan. Echt Deens is het sprookjesstadje Aeroskobing. Sinds de zeventiende eeuw is er niet veel veranderd. Tot 1952 was er zelfs geen waterlei ding. De zeshonderd inwoners van de oude stad kregen hun water uit de pompen voor het stadhuis. De piepkleine, pastelkleurige huisjes zitten allemaal keurig in de verf. Bouwvallen komen hier niet voor want de Deense welstandscommis sie is streng. Tussen de Hans-en-Grietjehuisjes valt onmiddellijk het statige heren huis aan de Vestergade 44 op. Ooit was dit een woonhuis van belang rijke mensen uit de scheepvaart. Nu is het een riante bed and break fast met een heerlijke tuin. In de tuinkamer zijn in 1974 opnamen gemaakt voor de film Effi Briest van Fassbinder. In 2002 ontving Aeroskobing de Europa-Notsta- prijs voor het bestbewaarde cul tuurerfgoed in Europa. Aeroskobing is de hoofdstad van het eiland, maar de grootste stad is Marstal. De bevolking van deze plaats voelt zich al eeuwen verbon den met de zee. De studenten aan de zeevaartschool komen uit heel Denemarken. De havenstad heeft ook de meeste zonuren van Dene marken. Zelfs tropische planten ko men hier tot bloei, maar ook el ders fleurt een bloemenpracht het landschap op. Aan bramen, fram bozen en bessen is onderweg geen gebrek. De zoveelste veerpont brengt mij naar Langeland, maar door de brugverbinding met Tasin- ge is dit geen eiland meer. Voordat ik terugkeer naar Funen voert de fietsroute mij vanaf de kust door de poort van het uitgestrekte Val demarsslot met maar liefst vier ver schillende musea. De Romaanse kapel is een gewilde trouwlocatie: wellicht een leuk einddoel van een fietstocht. Tf Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99