- 20%KORTING! Zierikzee is een ware 28 nd PRAXIS Opening fietspad wordt sportieve happening 11 APRIL KOOPZONDAG llllMlil fTJTKI I Adellijke werf op 16e-eeuwse kaart Bijzondere stukken in museum OPEN VAN 12 TOT 17 UUR OP 1 ARTIKEL NAAR KEUZE j 1 UIT HET GEHELE ASSORTIMENT 1 Veel van de vroegste geschiedenis ligt in de bodem van Schouwen-Duiveland verstopt. In een serie belicht de PZC de bodemschatten die hier ooit tevoorschijn kwamen. Gratis voor alle abonnees Kijk vanaf 13 april in de krant! zaterdag 10 april 2010 PP %i« i door Piet Kleemans DEN OSSE - Fietsers, sprekers en een heus Tietsorkest' De officiële opening van het nagelnieuwe fiets pad tussen Den Osse en Seroosker- ke woensdag 14 april wordt een zo wel sportieve als muzikale happe ning. Door de aanleg van het fietspad is een natuurlijke weg ontstaan tus sen het recreatieve gebied Den Os- se en de zuidkust van Schouwen, een verbinding tussen recreanten magneet de Grevelingen en de nieuwe natuur als opkomende toe ristische trekpleister. De aanleg van het fietspad maakt deel uit van de werkzaamheden in het kader van landinrichtingspro ject Schouwen-Oost. In 2008 is be gonnen met de voorbereidingen voor de aanleg van het fietspad. Het fietspad werd in vier maan den tijd aangelegd. De aanleg is mede door een Europese subsidie in het kader van de POP-regeling (plattelandsontwikkeling) moge lijk gemaakt. Tijdens de enkele uren in beslag nemende openings happening wordt - letterlijk - stil gestaan bij de mogelijkheden die het per fiets te doorkruisen gebied heeft. Aan bod komen de recreatie ve mogelijkheden, maar ook die voor lokale ondernemers. Eveneens is er aandacht voor de kansen op het vlak van natuuront wikkeling. De fietstocht begint vanuit café Jeanzz in Den Osse waar voorzitter van de landinrich tingscommissie Peter de Koeijer - na zijn openingsspeech - het start schot geeft. Eerstvolgende stop is bij recreatie ondernemer Simone Boots die haar visie geeft. Na weer een stuk je fietsen is het woord aan gedepu teerde Frans Hamelink, die tevens tekent voor de officiële opening. Hier mengt het fietsorkest zich in de stoet. Ted Sluijter van Natuurmonumen ten spreekt over natuurontwikke ling en even later volgt de speech van dijkgraaf Toine Poppelaars. Mels Hoogenboom van het Wel zijnshuis vertelt over de beleving van de fietser en het laatste woord is - eenmaal terug in Café Jeanzz - uiteindelijk aan Peter de Koeijer. I 0? ko.ting geldt leger imeveorg va.i eenrbon vuo: pch at'Hwl•ar '«1120 ia u v 8asc|;ne Wllkcea Me! geloirj ft ïfi| m combinatie met andere kor'most.onnen oi Airmites korting en met geldig'b«j bestedingen w. de Praxis webshop. W I 6 t/m iondag 11 april 2010. f-MÉ ■rt frill UlXadajJUlJ I MIDDELBURG Mortiereboulevard 6, 0118 - 63 58 44 SK8S - SSBBSBBBSSSBBBBSBGBSBMMMMBS OPENBARE AFSCHEIDSRECEPTIE Het gemeentebestuur van Veere nodigt u van harte uit voor de openbare receptie ter gelegenheid van het afscheid van de wethouders Jan Bostelaar en Wint van Tatenhove, op vrijdag 16 april 2010 van 16.30 uur tot 18.00 uur in het gemeentehuis aan de Traverse te Domburg. ARCHEOLOGIE door Inge Heuff In Zeeland worden weinig vol ledige en grootschalige opgra vingen in stadskernen uitge voerd. In Zierikzee gebeurde dat eind 2003, begin 2004 voor het eerst. Aanleiding was de sloop van enkele loodsen van de gemeente werken aan de Korte Nobelstraat waar vervolgens nieuwbouw zou worden neergezet. Al bij de grondsanering werd dui delijk dat hier interessante archeo logische sporen lagen. De resulta ten van het onderzoek waren bo ven verwachting. In de grondla gen, de tien waterputten, twee beertonnen en een grote gemetsel de beerput werden ruim zeshon derd metalen voorwerpen (waar onder beslagstukken, (pelgrims)in signes, gespen, munten, messen en mondharpen) en honderden vondsten van glas, hout, been, leer en aardewerk gevonden, schrijven de rapporteurs drs. A. Wagner en drs. M. de Koning in een samenvat ting (2007, Kroniek van het land van de zeemeermin). In de onderste grondlagen werden enkele scherven uit de Romeinse tijd gevonden maar de meeste vondsten dateren uit de 14de eeuw en daarna. De opgravingsresulta ten geven een fraai beeld van de ontwikkelingen aan de Korte No belstraat vanaf circa 1250 en daar mee van het middeleeuwse Zierik zee. „Deze opgraving laat onder meer de omschakeling van hout bouw naar steenbouw prachtig zien en dat is wel uniek", meent Robert van Dierendonclc, archeo loog bij de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. Rond het midden van de 14de eeuw zijn aan weerszijden van de Korte Nobelstraat kavels uitgezet waar huizen op werden gebouwd. Aan de hand van de funderingen, grondsporen, bakstenen en dak- Onvoorzien Er werd 3,5 maanden onderzoek verricht. Dat kostte ruim twaalf keer zoveel als de geraamde 52.000 euro. Gevolg was de val van vier wet houders en schorsing van drie ambtenaren. De kwestie werd al snel Nobeigate genoemd. Sindsdien is gewerkt aan een ge meentelijk archeologisch beleids plan dat sinds maart 2009 geldt. pannen hebben de onderzoekers in kaart gebracht hoe het ene huis van hout, via vakwerkbouw op een bakstenen voet naar volledig baksteen evolueerde, terwijl het andere huis in de vakwerkbouw bleef steken. Er zijn ook veel goed geconserveerde houten voorwer pen gevonden. Van Dierendonck: „Houten voor werpen zijn heel kwetsbaar. In Zie rikzee zijn zelfs voorwerpen van zacht berkenhout teruggevonden, mede zo goed geconserveerd om dat ze onder het grondwaterni veau lagen. Die voorwerpen ken nen we van schilderijen uit de middeleeuwen, maar zijn in Zee land weinig gevonden." De vondsten zijn nog niet overhan digd aan het Zeeuws Archeolo gisch Depot dat onlangs de lang ge plande verhuizing voltooide, maar Van Dierendonck verwacht dat dit binnenkort zal gebeuren. „Dan hoop ik dat het Stadhuismuseum van Zierikzee in de nieuwe opstel ling veel voorwerpen in bruikleen wil nemen. Want deze opgraving toont aan hoe belangrijk de stad in de middeleeuwen was voor Zee land en daarbuiten. De Korte No belstraat heeft bewezen dat de grond onder Zierikzee een archeo logische schatkamer is." Op de oudste kaart van Zierikzee (Jacob van Deventer, midden 16de eeuw) stond op het onderzochte deel weinig bebouwing. Langs de Korte Nobelstraat zijn wel huizen te zien, maar de Steiltjesstraat is geheel onbebouwd. De verrassing was dan ook groot toen langzaam duidelijk werd dat juist hier de oudste bewoningssporen gevonden wer den. Het gaat om de restanten van twee grachten die waarschijnlijk op elkaar aansloten en een vierkant vormden rond een iets verhoogd terrein van 25 bij 25 meter. In die tijd (1250-1350) waren edellieden ver plicht om in een omgracht huis te wonen en in Zie rikzee hebben enkele adellijke geslachten op dergelij ke werven of hillen gewoond. „Bijzonder is de vondst van een compleet glas-in-loodraam dat dub belgevouwen in de gracht lag",-vertelt Robert van Die rendonck. „Het lood laat nog fraai het patroon zien en een derde van de gekleurde ruitjes is nog intact. Het raam geeft een indruk van de welvaart van de be woners; glazen ramen waren destijds zeer zeldzaam." www.veere.nl NIEUWDORP - Het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp heeft twee bij zondere stukken gekregen: een dui- vendroppingsparachute en een richtkijker. De parachute kreeg het museum van de familie Scheele, die in de oorlog in Zaamslag het Engelse leger met postduiven infor meerde. De duiven werden in een korfje aan een stuk textiel boven Zaamslag gedropt, waarna de fami lie Scheele ze met gevoelige infor matie weer losliet. De richtkijker komt van een Duits antitankkanon met een tragisch verhaal. Na de bevrijding werd het kanon in Rilland in een triomf tocht door de straten gesleept. Een granaat, die nog in het wapen bleek te zitten, ging af en doodde een Rillanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82