zeeland 133 Staten stellen koers Delta ter discussie tyjIPëillK Provincie wil meetnet bij industrie uitbreiden OPENING 9 APRIL 2010 'WCT levert veelbetekenende natuurschade op' Opstartactie Weekactie uw»®! risn® Ita tra Iko on D U kunt g@h#ie mm p®[f dag, feo[] ©ons tanken met cyjw fcatrak/gatr® psi® STRATEGIE Tegenvallende resultaten nopen tot heroverweging Rondvluchten blijven mogelijk in Zeeland Onderzoek naar vogels bij Zeeuwse dijken zaterdag 10 april 2010 door Ben Jansen middelburg - De Staten van Zee land willen het activiteitenpakket van energiebedrijf Delta tegen het licht houden. De aanleiding is de tegenvallende resultaten vorig jaar op duurzame terreinen, zoals de productie van zonnecellen en bio diesel. De provincie heeft de helft van de aandelen van Delta en daarmee hebben de Staten een stevige vin ger in de pap als het gaat om het beleid van het bedrijf Delta zweert bij de multi utility strate gie. Die houdt in huishoudelijke en zakelijke klanten met een breed dienstenpakket te binden: gas, licht, water, kabeldiensten, afvalin zameling en -verwerking en reini ging van afvalwater. Daar zijn ook de productie van zonnecellen (Sol- land in Limburg) en biodiesel (Bio- value in Delfzijl) aan toegevoegd. In de Statenvergadering drongen SGP, WD en CDA er gisteren op aan te bezien of Delta dit alles wel moet blijven uitvoeren. Ad Dorst (SGP) maakt zich zorgen over de manier waarop de provincie haar aandeelhouderschap van Delta in vult. „Je moet niet één keer per jaar je dividend willen incasseren en je moet ook niet voortdurend verlanglijstjes met politieke idee tjes insturen." Ook Wouter van Zandbrink (PvdA) vroeg aandacht voor de bijzondere situatie waarin de overheid (naast de provincie zijn de Zeeuwse gemeenten eige naar van Delta) aandeelhouder is in een commercieel bedrijf Sjoerd Heijning (WD) vroeg zich af of een bedrijf dat 7 miljoen euro winst maakt wel 50 miljoen divi dend moet uitkeren. Wies Saman (CDA) maakte zich minder zorgen om de financiële positie van Delta, maar hij wilde wel een discussie over de strategie. De partijen in de Staten zijn ook bezorgd over de werkgelegenheid bij Delta. Gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, Delta-aandeelhouder) zeg de de gevraagde discussie toe. Daarbij gaat het ook om het aan deelhouderschap van waterbedrijf Evides. MIDDELBURG De plannen voor de Westerschelde Container Terminal (WCT) stuiten opnieuw bij de Raad van State. Vol gens adviesbureau Alterra leidt de aanleg tot veelbetekenende schade aan de natuur in de Westerschelde. Dat betekent - in tegenstelling tot wat havenschap Seaports veronder stelt - dat moet worden aange toond dat er geen alternatieven voor de containerterminal bestaan en dat er sprake is van groot open baar belang. Dat zal uiteindelijk bij de Raad van State duidelijk moeten worden gemaakt. De Statenfractie van GroenLinks heeft Alterra gevraagd een tweede mening over de WCT te geven. middelburg - De controle op luchtverontreiniging door indus triële bedrijven in Zeeland wordt scherper. Gedeputeerde Marten Wiersma (GL, milieu) kondigde gisteren in de Staten aan dat het meetnet wordt uitgebreid. Hij legde uit dat het daarbij niet al leen gaat om het aantal meetpa- len, maar ook om computermodel len waarmee de uitstoot van ver vuilende stoffen kan worden ge analyseerd. Wiersma reageerde daarmee op vragen van CU-Statenlid Rachel Blok-Elenbaas over de gedoogver gunning voor fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost. De gedeputeerde erkende dat het onaangenaam is om in een rook pluim van de fosforfabriek te ver toeven. Er is evenwel geen aanlei- MIDDELBURG Helikoptervluchten tijdens evene menten in Zeeland blijven moge lijk. De Staten van Zeeland vroegen het dagelijks provinciebestuur gis teren op initiatief van de WD om een oplossing. De vluchten dreig den in de knel te komen omdat ter reinen binnen 1500 meter van een natuurgebied niet voor de landing mogen worden gebruikt. ding te veronderstellen dat dit de gezondheid schaadt. Er loopt on derzoek naar de effecten van de stoffen die Thermphos in de lucht brengt. De resultaten daarvan wor den vóór de zomer verwacht. Vooruitlopend heeft de provincie het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu de dioxine-uit stoot van Thermphos laten onder zoeken. Die blijkt geen effecten op de gezondheid te hebben. De provincie neemt de klachten over Thermphos serieus, verzeker de Wiersma. „We oefenen ener zijds druk uit op het bedrijf de si tuatie te verbeteren en anderzijds bieden we daarbij onze steun aan." Voorlopige stopzetting van de fosforactiviteiten is daarbij geen optie. „Want dan valt er niets meer te meten ook." MIDDELBURG Gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur) verwacht binnen en kele weken de resultaten van een onderzoek naar de mate waarin vo gels in de buurt van dijken vertoe ven. Die moeten leiden tot afspra ken over het recreatief gebruik van dijken waarin natuurbeschermers en de bevolking van kernen bij de dijken zich kunnen vinden. U kunt ons nieuwe tankstation vinden aan de A 58 afrit 33 Kruiningen/Yerseke bedrijventerrein Nishoek Weihoek 21 Kruiningen Op 9 en 10 april is er voor iedere klant een blikje Zeeuwse Babbelaars OP=OP 10 dagen lang wordt iedere dag een BBQ BBQ-set weggegeven*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73