Zeker maor 'n 'alve steke diepe gesput? Hulp voor de D Onderzoek biobase 301 - jid ZLT NATUURRAMP MADEIRA Madeira is na de modderstromen klaar voor het toeristenseizoen. Maar buiten de hotspots is de schade nog altijd groot. zaterdag 10 april 2010 door Rinus Willemsen Of m'n 'of al gesput was? Alli, dat wisten ze ommerst 'êêl goed. Die twi mannen, die ook bie de wienkel stoengen te wachten vorige weeke zaoterdag. 't Was nog gêên 'alf negene, dan pas zou de supermarkt open gaon. Ma me dochten alle drieë: Me kunnen ons brood nie vroeg genoegt 'èn, zö de zaoterdag voo Paosen. Nou is 't altied wè stille bie ons op 't durp, mao deze morgen val me da toch 'êêl goed op. An 'k m'n fiets uut 't schuurtje 'aolen, loopt 'r net 'n katte over de schuttienk. Verzichtig bluuf tie even zitten en kiek nao me 'oe 'k m'n fiets tegen de muur zetten en de deure van 't schuurtje dichte doen. 'n Zacht klikje en die valt in 't slot. 'Klik' en 't is gepiept. In 'n troenke, die ei genlijk wel 's gekapt zou moeten worren, komt 'n duumpje angevlo- gen en begint uut alle macht de takken t'inspecteren of t 'r nog wat te vinnen is om op t'eten. 'An- dige draoit die langst de dikke en dunne takjes nao boven en benee- jen. Net 'n kurkentrekker. Mee stu die staon da kleine, pienter veugel- tje te kieken. Nie dan 'k da noe voo d'êêste kêêr zien: bel nêê. Bie- nao iederen dag kom t'r 'n duum pje of'n röödbosje langst m'n keu- kenraom gevlogen, roetsjj, recht in de troenke. Daorom 'èn 'k die boom van de winter, toen de grond nog 'ard was, nie gekort. Kiek, a de grond bevroozen is, dan is het lekker wérken om de takken af te voeren en te knippen. Dan kunnen de stikje makkelijk in de groene container, mao noe de grond los is, is da toch anders. En noe de grond a gesput is, dan is het eigenlijk zonde om weer deur 't gesputte te dêêfelen. Daorom zan 'k dit jaor nog mao 't gewaoi op de troenke laoten staon, mao volgende winter moet ie d'r toch an glööven. „Dan zan 'k joe 's flienk kortzetten, mee de stokzao- ge," zeg 'k in m'n eigen binst an 'k nao de twêê duumpjes staot te kie ken (jao, d'r is net nog d'r êêne an kommen vliegen). Noe za 't nie 't lange mêêr duren of ze binnen ge vlogen, want mee z'n twêên is na tuurlijk dat boompje rap gekuust. Mao 't was anders, want de katte sproeng van de schuttieng en sloop mee z'n buuk dichte tegen de gesputte grond, over .de natte stikken klei in de richtieng van de struuken die langs m'n 'ofje staon. Richtieng... jao je kan 't a raojen al licht. Die troenke. Dat 'aon 'm tou- wens wel 's mêêr zien doen, as t 'r veugeljes in m'n toenke zaoten, mao deze kêêr deed ie 'êêl goed z'n best. Zeker om te laoten zien: „Mannetje, kiek 's 'oe 'of ik dat kan." Of die twêê duumpjes het ook in de gaoten 'aon? 'k Kan nie zeggen, mao ze verlegden bots udder jacht gebied en goengen nao boven, nao de dunne takje. Nie om deu te zoe ken. Nêê, om nao die katte te kie ken, die dao deu de rozenbottels kroop, richtieng den ouwe troen ke. Toen die bienao bie de stam was, vlogen ze nao d'overkant van de weg, doken daor in de liesterbesbööm van de buurman en begonnen weer opnieuw te zoe ken naor insecten. De katte droop af. Bie wieze van spreken: Mee z'n stèèrt tussen z'n pööten. En ik reej nao de wienkel, wao die twêê mannen me vroegen of d'n 'of al gesput wa. Toen 'k lcnikende en zei dat 't in twêê daogen gelapt was en dan dan 'k d'r vroeger drie- je over dee, zei d'n êênen: „Dan ei je vast van 't jaor maor 'n 'alve ste ke diepe gesput." Oproep kandidaatstelling geborgde zetels ongebouwd Waterschap Scheldestromen i.o. In de periode van 11 t/m 23 november 2010 vinden in de provincie Zeeland waterschapsverkiezingen plaats in verband met de fusie van waterschap Zeeuwse Eilanden en waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Met ingang van 1 januari 2011 is er één waterschap in Zeeland: Scheldestromen. Op grond van artikel 14 lid 1 van de Wet Modernisering Waterschapsbestel is de ZLTO door de provincie Zeeland aangewezen voor de benoeming van de vier geborgde zetels ongebouwd in het nieuwe waterschap. Dit zijn de zetels van de categorie van belang hebbenden in het bestuur, die krachtens eigendom, bezit of beperkt recht het genot hebben van onbebouwde zaken, niet zijnde natuurterreinen. De benoeming voor deze zetels gebeurt via een open kandidaatstelling. Ieder die zich verbonden voelt met de land- en tuinbouw, de sector een warm hart toedraagt en in het waterschap wil opkomen voor de belangen van agrarische ondernemers, kan zich kandidaat stellen. In een profielschets is een afbakening opgenomen. Deze profielschets en de benoemingsprocedure kunnen worden ingezien op www.zlto. nl/waterschapsverkiezingen. Tevens is deze informatie beschikbaar bij de ZLTO en de waterschappen. Kandidaten die belangstelling hebben en voldoen aan de profielschets, kunnen tot 7 mei 2010 een volledig ingevuld sollicitatieformulier inleveren bij de ZLTO o.v.v. waterschapsverkiezingen, Postbus 46, 4460 BA Goes. Een vertrouwenscommissie zal de sollicitaties in behandeling nemen. Meer informatie: ZLTO secretariaat belangenbehartiging in Goes 0113-247711. www.zlto.nl/waterschapsverkiezingen. door Ondine van der Vleuten Porto Moniz rie dorpen zijn van de aarde verdwenen. „Het was of de wereld ver ging", zegt Elly Wijn man uit Sas van Gent. Ze keerde onlangs terug van Madeira, het Por tugese vakantie-eiland dat op 20 fe bruari door een natuurramp getrof fen werd. „De verschrikking staat de mensen op het gezicht geschre ven. De een heeft een kind verlo ren, de ander zijn moeder, weer een ander zijn vrouw. Ik rook over al lijkenlucht. Toen ik daar was, vis ten ze nog een been op uit zee." Acht jaar geleden kocht Wijnman een woning in de hoofdstad Funchal. Sindsdien woont ze er permanent; ze beschouwt het als haar tweede vaderland. Dat ze zelf ontsnapte aan de ramp, noemt ze een wonder: „Ik was in Frankrijk, zaken regelen, vanwege het overlij den van een tante. Zelf zeg ik: de Heer heeft mij gered. Twee weken later ben ik teruggegaan om te zien wat er van mijn huis over was. Ik heb tegen de Heer gezegd: als mijn huis gespaard is gebleven, zal ik het aan de slachtoffers van de ramp geven. Nou, er was nog geen dakpan kapot." Ze heeft woord gehouden. „Ik heb mijn huis voor drie jaar beschik baar gesteld aan een gezin van zes personen. Ik ga zelf voorlopig in Sas van Gent wonen. Over drie jaar ga ik definitief terug. In de tus sentijd wil ik proberen de hulpver lening vanuit Nederland op gang te krijgen." Ze wijst op een foto van een huis, waar bovenop een huis ligt, met daar weer bovenop een auto, met de neus in het dak geboord. Een andere foto toont een verzameling zwaar beschadig de auto's. „Ergens stonden veertig, vijftig auto's te wachten tot de eige naren ze kwamen ophalen. Nou, die komen nooit meer. Die zijn weggespoeld, naar zee. Het kwam met drie meter hoog van boven af naar beneden gerold, een muur van slik vermengd met water. De mensen moesten rennen voor hun leven. Vrijdagnacht begon de storm, met windstoten van meer dan 150 kilometer per uur. Acht uur lang kwam de regen naar bene den stromen. Om 9 uur 's morgens heeft de berg het begeven en kwa men de modderstromen. Stenen van een meter doorsnede vielen ita Cruz Funchal recht door huizen heen." Toeristen brengen geld, en dat heeft Madeira hard nodig. De toeristische hot spots zijn daarom als eerste opge ruimd. De dorpen, buiten het zicht van de toeristen, zijn een ander verhaal, zegt de 71-jarige Zeeuwse. Daar verrichtte ze de afgelopen jaren liefdewerk. Uit eigen beurs verstrekte ze Voed sel onder de armsten. „Er zijn daar mensen die zelfs geen aardappels kunnen betalen. Die eten macaro ni met tomatenpuree, of in spek vet gebakken maïzenapudding met snippertjes peterselie erdoor als groente. En dan een banaan erbij. Daar moet een man dan een hele dag op werken." Toen ze in het ziekenhuis van Madeira zag dat er gebrek aan rol stoelen was, kreeg het hospitaal er een paar cadeau. Ook kocht ze was machines en koelkasten voor be hoeftige Madurezen. „Ik heb geluk gehad dat ik huizen bezat die ik met winst kon verkopen. Maar dat geld is voor een groot deel al op", zegt Wijnman. „Dit is te groot voor mij. De armoede was al enorm. De armsten wonen in koeienkotjes, zo noem ik het maar. Daarvan zijn er wonder boven wonder veel blijven staan, maar wel zwaar beschadigd. Ze slapen onder plastic omdat de daken ka pot zijn. Ik wil helpen, maar dit kan ik niet alleen. Ik hoop dat een Nederlandse hulporganisatie het oppakt en zorgt dat de armste mensen materialen krijgen om hun huizen weer op te bouwen: geen geld, maar stenen, sanitair, ce ment. Want het is vreselijk, wat die storm daar heeft aangericht." DEN HAAG - Zeeland kan, samen met West-Brabant en Oost-Vlaan- deren (België) de leidende regio worden in Europa als het gaat om biobased economie. Dat blijkt uit een onderzoek dat de provincie Zeeland heeft laten uitvoeren. De provincie wil weten of er kan sen zijn voor een zogenaamde Bio based Economy, oftewel een eco nomie op basis van groene grond stoffen. Naar aanleiding van dat onder zoek is een rapport geschreven. Dat biedt gedeputeerde Marten Wiersma donderdag aan demissio nair minister Gerda Verburg aan. De Provincie Zeeland timmert aan de weg om de omschakeling te maken naar een biobased eco nomie waarin geleidelijk fossiele grondstoffen worden vervangen door groene brandstoffen. In Zeeland zijn al veel voorbeel den te vinden van bedrijven of projecten die werken volgens de biobased economie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72