Vakantieplannen? ^elanc' 29 Projecten nodig als opmaat naar verzilting Volkerak-Zoommeer 't Raedthuys krijgt nachtportier en cameratoezicht na inbraak Richtkijker en duivenparachute voor museum #L zaterdag 10 april 2010 foto Willem Mieras door Frank Balkenende middelburg - Rijkswaterstaat zou nu al mee moeten werken aan voorbeeldprojecten die vooruitlo pen op de toekomstige verzilting van het Volkerak-Zoommeer. Het besluit daarover valt waar schijnlijk pas over enkele jaren. Ne gentien organisaties, die de voorge nomen verzilting steunen, vrezen dat het maatschappelijke draag vlak afbrokkelt als het allemaal lang gaat duren. Met voorbeeldpro jecten kan het idee levend worden gehouden, bijvoorbeeld door af stromend kwelwater van de Bra bantse Wal in te zetten in de Rei gersbergpolder bij Rilland. De negentien organisaties, van Ka mer van Koophandel tot Zeeuwse Milieu Federatie, onderschrijven de ontwerp-milieueffectrappor- tage Waterkwaliteit Volkerak- Zoommeer. Een zout meer, dat eind jaren tachtig juist werd ver zoet, is volgens hen de beste ma nier om de natuur in en de econo mie op en rond de Deltawateren en het omliggend gebied te verster ken. Er moet dan wel vlot een gebieds- visie komen, die de kansen aan geeft voor de recreatiesector, schelpdierénteelt en woningbouw. Ook moet worden duidelijk ge maakt welke natuurwaarden moe ten worden beschermd. Daarnaast is het noodzakelijk de zoetwater voorziening voor landbouw en procesindustrie en het drinkwater in Zuid-West-Nederland goed te regelen, stellen de negentien orga nisaties. De negentien organisaties vormen samen de zogeheten regenboogcoa litie. Daartoe behoren onder meer de ZLTO, ZMF, ANWB, Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging, Schuttevaer, schelpdiersec tor, Hiswa en natuurorganisaties. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Hotel-restau- rant 't Raedthuys in Sint-Maartens dijk, dat begin deze maand zijn deuren opende, is zwaar gedu peerd door een inbraak in de nacht van donderdag op vrijdag. De schade bedraagt ongeveer vijf tienduizend euro. „Ook de emotionele schade is erg groot", zegt Elisabeth Beukers. „We hebben allemaal zo hard ons best gedaan voor deze zaak en dan gebeurt zoiets na een paar weken. Bovendien is het een enorme in breuk op je privacy." Volgens Beukers is er keukenappa- ratuur gestolen, maar worden ook onder meer een laptop en een tele visie vermist. Verder namen de in brekers geld mee uit de kassa. Aan het historische pand - de horeca zaak zit in het voormalige gemeen tehuis - is ook schade toegebracht. Met name de monumentale deu ren zijn beschadigd. Om inbraken in de toekomst te voorkomen, hebben de eigenaren besloten om zowel in het pand als aan de buitenzijde camera's te plaatsen. Er komt bovendien een vaste nachtportier. „Dat vergt weer een enorme investering", treurt Beukers. „Het is triest dat dit allemaal nodig is." De technische recherche is giste ren een groot deel van de ochtend bezig geweest met sporenonder zoek. Het restaurant kon gisteren, ondanks de gestolen keukenappa- ratuur, wel gewoon open. uik van de vakantieservice! U kunt uw krant bijvoorbeeld bij iemand anders laten bezorgen. Wij ontvangen uw aanvraag graag uiterlijk 2 weken voor uw vakantie. Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice 1 komst van de weekmarkt. Zelf zit hij met zijn Spar-supermarkt ook aan het plein en hij ziet de markt kooplieden helemaal niet als con currenten. „We vullen elkaar al leen maar aan. Ik heb het liefst zo veel mogelijk rumoer op de Markt. Zelf ga ik ook het liefst op een vol terras zitten." De enige kritische noot van Van Ommen betreft het parkeren. „De N1EUWDORP - Het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp heeft twee bij zondere stukken gekregen: een dui- vendroppingsparachute en een richtkijker. De parachute kreeg het museum van de familie Scheele, die in de oorlog in Zaamslag het Engelse leger met postduiven infor meerde. De duiven werden in een korfje aan een stuk textiel boven Zaamslag gedropt, waarna de fami lie Scheele ze met gevoelige infor matie weer losliet. De richtkijker komt van een Duits antitankkanon met een tragisch verhaal. Na de bevrijding werd het kanon in Rilland in een triomf tocht door de straten gesleept. Een granaat, die nog in het wapen bleek te zitten, ging af en doodde een Rillanden De kijker en het pa rachuutje verkeren in zeer goede staat en zijn vanaf volgende week in het museum te zien. I vrijdag is mijn drukste dag en juist dan wordt door de weekmarkt het aantal parkeerplaatsen gehalveerd. Als de weekmarkt op woensdag zou plaatsvinden, was het hele maal perfect geweest." De Spar-uitbater zegt dat hij ook last heeft gehad van het vertrek van het Markiezaat College en het gemeentehuis. Veel scholieren kwamen regelmatig iets kopen in hun pauze en als er op het ge meentehuis iemand jarig was, deed hij doorgaans ook goede za ken. „Maar wat we er voor terug krijgen is nog veel beter", stelt Van Ommen. „De Markt is prachtig heringericht en ook van de uitbrei ding van de recreatie gaat de loka le middenstand profiteren. Ik vind dat we weer op de goede weg zijn in Sint-Maartensdijk." Nieuwe Rijksweg 41 te 's Heer Hendrikskinderen klaar,, en voorzien vaneen MidiiAf' 1 Mn - - lw °P dc begane grond. Vraagprijs: 259.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71