61 binnenland 'Logische' coalitie niet in zicht Balkenende kritisch over PvdA-programma zaterdag 10 april 2010 In alle verkiezingsprogram ma's staan bezuinigingen. Maar waarop, wanneer, hoe veel, daarover zijn de menin gen verdeeld. Het schieten, loven en bieden begint. De inleidende beschie tingen zijn begonnen. De WD haalt geld weg bij de gewone mensen en geeft het aan de rijken, sneert PvdA'er Ronald Plasterk richting li beralen. De PvdA schuift de bezui nigingen vooruit en zadelt onze kinderen op met een hoge schuld, verwijt CDA-voorman Jan Peter Balkenende de sociaal-democra ten. Het CDA zet aan tot neokolo- nialistische spilzucht, briest de WD over het programma van de christendemocraten. Het moge duidelijk zijn, de cam pagne staat op het punt om los te barsten. Op de PW en SGP na hebben alle partijen hun verkie zingsprogramma gepresenteerd. Gisteren was het de beurt aan de WD. De liberalen kondigden voor de volgende kabinetsperiode twintig miljard euro aan bezuinig ingen aan. De WD staat te pope len om het 'puin te ruimen' dat het kabinet-Balkenende IV heeft achtergelaten, verklaarde Rutte goedgemutst. De contouren van de strijd om de Tweede Kamerzetels worden zicht baar. Over één ding zijn de par tijen het eens: er zal ongekend veel bezuinigd moeten worden. Meer dan ooit gaan de verkiezing en over centen, over de portemo- nee van de burger: de hypotheek renteaftrek, verhoging of verlaging van belastingen, de sociale voorzie ningen (de WW), de eigen bijdra ge in de zorg. Eén makkelijk doelwit hebben alle partijen al gevonden: de ambtena ren. Er moet gesnoeid worden in het woud aan overheidsdienaren. Ministeries, waterschappen, onder steunende diensten, het kan effi ciënter en er valt een hoop geld te halen, denken de partijen. Dat het in de praktijk al jaren lastig is ge bleken om hun aantal daadwerke lijk terug te dringen, is een relative ring die alleen bij de PvdA te be luisteren valt. Na dat thema houdt het aardig op met de eensgezindheid. Getalsmatig wordt het, gezien de huidige peilingen, al moeilijk om met drie partijen een meerder heidskabinet te smeden. Nu de ver kiezingsprogramma's bekend zijn, blijken er ook inhoudelijk veel ob stakels te zijn die samenwerking tussen verschillende partijen in de weg staan. De PvdA heeft gekozen voor een duidelijk 'rood' profiel, waardoor samenwerking met bijvoorbeeld de WD onwaarschijnlijk is. Paars-III (PvdA, WD en D66) komt in de peilingen nog dichtbij !W Hypotheek Geen aanpassingen aan het systeem van de hypo theekrenteaftrek. Afbouw vanaf 2014 in der tig jaar tot 30 procent. De maximale schuld waarover renteaftrek be staat is in 2014 1 miljoen en gaat in dertig jaar naar de gemiddelde huizenprijs. Geleidelijke beperking van aftrek tot 42 procent, maximale aftrekbare hypotheeksom wordt 350.000 euro. Geen aanpassingen. Geen aanpassingen. In 22 jaar aftrek verlagen tot 30 procent. Volledige afschaffing renteaftrek in 2040. Vanaf 2015 geen aftrek meer voor schulden boven 1 miljoen. Plafond jaarlijks verlagen met 33.333 eu ro, vanaf 2030 jaarlijks met 50.000 euro. Aftrek tot een schuld van maximaal 750.000 euro. Komende jaren aftrek voor nieuwe woning bezitters beperken tot 42 procent, voor bestaan de gevallen verlaging van 1 procent per jaar. AOW-leeftijd Verhoging van de AOW-leeftijd in 2015 naar 65,5 jaar, in 2020 naar 66 jaar en in 2025 naar 67 jaar. Verhogen AOW-leeftijd naar 66 jaar in 2020, naar 67 jaar in 2025. Vervroegd pensioen ook voor lagere inkomens mo gelijk. AOW-leeftijd blijft op 65 jaar. Verhogen naar 67 jaar, mensen ontzien die 40 tot 45 jaar hebben gewerkt. AOW-leeftijd blijft 65. In twaalf jaar verhogen naar 67 jaar. AOW koppelen aan het ar beidsverleden. Wie 45 jaar heeft gewerkt, krijgt AOW. Wie jong begint met werken, kan met 65 met pensioen, wie later begint heeft later AOW. Verhogen naar 67 jaar. Vanaf 2015 steeds verho ging met een maand, daar na ieder jaar met twee maanden. Bezuinigingen Tot 2015 18 miljard euro netto bezuinigen, in 2015 is er naar verwachting begrotings evenwicht. Tot 2015 10 miljard euro netto bezuinigen, in 2015 verwacht begrotingstekort 1,5 tot 1,8 procent. Tot 2015 10 miljard euro netto bezuinigen, in 2015 verwacht begrotingstekort 1,25 procent. 20 miljard netto, in 2015 naar verwachting begrotingsevenwicht. Nog niet bekend. 15 miljard netto bezuinigen, begrotingstekort in 2015 naar verwachting in de buurt van nul. 9 miljard netto bezuinigen, in 2015 verwacht begrotingstekort 1 procent. 16 miljard netto bezuinigen, in 2015 verwacht begrotingstekort ongeveer 0,3 procent. WW Werkgevers krijgen een loondoorbetalingsverplich ting bij ontslag personeel. De duur hangt af van dienstverband werkne mer. Na de loondoorbetaling geldt nog maximaal 1 jaar WW. Werkgevers en vakbonden worden verantwoordelijk voor de uitvoering van de eerste periode WW. Hoogte en duur van de uitkering blijven onveranderd. Geen aanpassingen. Uitkering beperken tot één jaar. Nog niet bekend. foto's ANP een meerderheid, maar de opvat tingen van deze partijen over on der meer hypotheekrenteaftrek, be lastingverhoging voor hoge inko mens, de WW, en het aflossen van de staatsschuld lopen mijlen ver uiteen. Inhoudelijk iets dichter bij elkaar liggen de voorstellen van CDA en WD. Beide pleiten voor handha ving van de hypotheekrenteaftrek, een onderwerp dat hoog op de po litieke agenda staat, en ingrepen in de sociale zekerheid en de zorg. Op gebied van veiligheid en immi gratie komen ze er eveneens wel uit. Maar verschillen zijn er ook: de liberalen komen met een flink pakket aan belastingverlagingen (inkomstenbelasting, overdrachts belasting, erfenisbelasting), terwijl de christen-democraten nog niets in die richting hebben voorgesteld. Het eigen risico in de zorg mag van Mark Rutte omhoog naar 300 euro, terwijl Balkenende daar niet aan wil tornen. D66 kan met zowel links als rechts regeren. Probleem voor een combi natie met CDA en WD is dat de democraten de hypotheekrenteaf trek willen beperken. Een bezwaar voor samenwerking met links is dat D66 een eigen zorgbijdrage van 400 euro wil, wat onbespreek baar is voor de linkse partijen. Een linkse samenwerking lijkt niet alleen getalsmatig, maar ook in houdelijk nog ver weg. Groen- Links wil de inkomstenbelasting omlaag waar de PvdA een nieuw toptarief wil. Femke Halsema voelt, net als veel andere partijen, voor een kortere maar hogere werkloosheidsuitkering, terwijl SP en PvdA daarvan af willen blijven. Om te bezuinigen op de miljarden uitgaven in de zorg willen Groen- Links en PvdA de premies en het eigen risico inkomensafhankelijk maken, terwijl de SP het liefst hele maal af wil van de eigen bijdrage. Een 'logische' coalitie is nog niet in zicht. WW inkorten tot één jaar, maar wel met hogere uit kering. WW bekorten tot maximaal één jaar, maar wel met hogere uitkering. Werkgevers en vakbon den worden voor eerste halfjaar WW verantwoor delijk. Werkgevers moeten werknemers afhankelijk van hun arbeidsverleden deze periode doorbetalen. DEN HAAG - Demissionair premier Jan Péter Balkenende is kritisch over de financiële gevolgen van het PvdA-verkiezingsprogramma. „Van uit financieel oogpunt zou ik liever iets anders zien", zei Balkenende gisteren na de wekelijkse minister raad. Volgens hem moeten de over heidsfinanciën niet 'op z'n beloop' gelaten worden. Hij zei dat hij als premier de PvdA-voorstellen niet politiek wilde duiden, maar 'puur financieel' gaf hij een vernietigend oordeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6