41 binnenland Jeudgzorg onderbrengen bij gemeenten 'Kon de Heere dit niet voorkomen?' Afluisterplan Hirsch Ballin roept kritiek op OM eist 18 jaar voor kroegmoord Rotterdam VISIE KABINET Meningen fracties zijn verdeeld Fiod legt beslag op miljoenen in zaak export Iran Hogeschool Zeeland APRIL zaterdag 10 april 2010 DEN HAAG - De verantwoordelijk heid voor de jeugdzorg kan het best bij de grotere gemeenten ko men te liggen. De Centra voor Jeugd en Gezin (CJG) moeten dan wel echt iets te vertellen krijgen. Dat is de eerste reactie van de PvdA op de visie op de jeugdzorg die het kabinet gisteren presenteer de. Demissionmair minister André Rouvoet voor Jeugd en Gezin wil de jeugdzorg overhevelen van de provincies naar de gemeenten, maar PvdA'er Jeroen Dijsselbloem is bang dat niet alle gemeenten hier geschikt voor zijn. Daarom zouden net als bij de dak- en thuis- lozenopvang grotere centrumge meenten het voortouw moeten ne men. Ook wil Dijsselbloem dat al le verschillende potjes met geld voor jeugdzorg straks ook echt bij elkaar gevoegd worden. Nu is de DEN HAAG - Demissionair minister Ernst Hirsch Ballin van Binnen landse Zaken overweegt om de in lichtingendienst AIVD te onthef fen van de plicht mensen achteraf te informeren dat ze zijn afgeluis terd. Tweede Kamerleden en advo caten zijn zeer kritisch. In januari nam de Tweede Kamer nog een motie aan waarin staat dat de zogeheten notificatieplicht moet worden nageleefd. Nu ge beurt dat niet of nauwelijks, ook niet door justitie, aldus Groen- Links-Kamerlid Naïma Azough. De notificatieplicht is bedoeld om het werk van de inlichtingendien sten én justitie enigszins transpa rant te houden. Gesprekken afluis teren zonder dat burgers dit we ten, is een grote inbreuk op ie- ROTTERDAM - Het Openbaar Minis terie heeft tegen Jurick M., die in een Rotterdamse kroeg een man zou hebben vermoord en twee mannen zwaar zou hebben ver wond, 18 jaar gevangenisstraf geëist. De zaak diende gisteren voor de rechtbank Rotterdam. De schietpartij deed zich in mei vorig jaar voor in café Noordplein. M. zegt dat hij aan de bar op zijn schouders getikt, door een onbe kende man. Hij ging mee naar het keukentje achterin de zaak waar het uitliep op een handgemeen. De 27-jarige verdachte stelt dat aan- klacht dat de financiering te ver snipperd is. Van Rouvoet kunnen de CJG's een soort 'pedagogische huisartsen' worden, die zelfhulp kunnen aan bieden of kinderen kunnen door verwijzen naar specialistische zorg. Maar dan moeten de CJG's ook meer zijn dan een samenwer kingsverband van verschillende in stanties, vindt Dijsselbloem. De parlementaire werkgroep die zich buigt over de jeugdzorg wil de kabinetsvisie nog voorleggen aan een aantal zwaargewichten uit het veld. De WD had net als andere opposi tiepartijen graag gezien dat Rou voet eerder had ingegrepen in de jeugdzorg. Nu zit VVD'er Ineke Dezentjé Hamming niet meer te wachten op een opvatting van een demissionaire minister. De SP vindt ook dat drie jaar is verspeeld met gerommel in de marge. mands privacy, stellen PvdA, SP en Groenlinks. „Daar behoort de overheid je over te informeren", al dus Ton Heerts van de PvdA. Maar uit onderzoek van de Commissie van Toezicht betreffende de Inlich tingen- en Veiligheidsdiensten blijkt dat de AIVD nog nooit ie mand achteraf op de hoogte heeft gebracht. Volgens de AIVD is dit een tijdrovende klus die weinig nut heeft en moet de plicht van ta fel. Hirsch Ballin heeft hier wel oren naar en wil ter compensatie voor burgers de inzagemogelijkhe den in hun dossier verruimen. Dat is de omgekeerde wereld, aldus Pv dA, SP en GroenLinks. Hoe vaak de AIVD mensen aflui stert, is geheim, laat een woord voerder weten. De SGP mag vrouwen niet uitsluiten van de kieslijst. Maar dat wil niet zeggen dat een mannenkoor plots vrouwen als lid hoeft te tolereren. door Hanneke Keultjes De aanduiding m/v is nooit nodig geweest. Op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezin gen van de Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) staan alleen mannen, precies in lijn met iedere verkiezing sinds de oprichting in 1918. Maar op 9 juni 2010 is dat misschien voor het laatst. Gisteren bepaalde de Hoge Raad, het hoog ste rechtscollege in Nederland, dat de SGP vrouwen niet mag uitslui ten van het passief kiesrecht. De Staat moet er voor zorgen dat de SGP voortaan vrouwen op de lijst toestaat. Binnen de partij is 'met opperste verbazing en ergernis' op het lang verwachte arrest gereageerd. SGP-nestor Bas van der Vlies bromt dat hij zich een leuker af scheidscadeautje had bedacht. Een fractiemedewerker is 'pissig'. Frac tiesecretaresse Janie de Jong kan haar tranen door 'zoveel onrecht' niet bedwingen. „Had de Heere dit niet kunnen voorkomen?" Vrouwen in SGP-kringen willen volgens haar niet eens een 're- geerambt' vervullen. In de wereld van de SGP is dat enkel en alleen voorbehouden aan de man. „Wie Voelt zich door ons nou gediscrimi neerd?" Op die vraag kan ze maar geen antwoord bedenken. Het proefprocessenfonds van Clara Wichmann zwengelde de kwestie in 2005 samen met vier andere mensenrechtenorganisaties aan bij de Haagse rechtbank. Niet omdat voorzitter Kathalijne Buitenweg (GroenLinks) nu zo graag op de lijst van de SGP wil staan, maar uit principe. „De SGP mag vinden dat mannen en vrouwen anders behandeld mogen worden", zegt ze. „Maar in het VN-Vrouwenver- drag staat dat mannen en vrou wen gelijke rechten moeten heb ben. Zowel als het gaat om stem men als gekozen worden." De rechter kan de SGP niet dwing en vrouwen op de lijst te zetten. „Dat kan alleen door wetgeving", zegt raadsheer Willem van Schen- del van de Hoge Raad. Daarmee ligt de hete aardappel op het bord je van het kabinet. In het arrest draagt de Hoge Raad de Staat op om met een 'effectieve maatregel' en binnen een 'redelijke termijn' te zorgen dat de SGP het passief kiesrecht aan vrouwen toekent. Hoe dat moet, is de vraag. Als het kabinet de subsidiekraan dicht draait, zal de SGP waarschijnlijk met donaties uit de achterban de eigen broek ophouden. Hoogleraar staats- en bestuurs recht Tom Barkhuysen heeft een simpele oplossing: een aanpassing van de Kieswet. „In bijna alie ande re Europese landen mogen par tijen alleen meedoen aan de ver kiezingen als ze onderschrijven dat ze mannen en vrouwen gelijk behandelen." SGP-voorzitter Wim Kolijn zegt de uitspraak te willen laten bezink en. Zijn partij is nog aan het beko men van de vorige grote verande ring: in 2006 mochten onder druk van de rechtbank vrouwen lid wor den van de partij. Daarvoor moes ten de statuten worden gewijzigd. Maar om vrouwen gekozen te la ten worden in een 'regeerambt', daar zou het beginselprogramma voor moeten worden aangepast. „Dat soort processen wordt niet bevorderd door een rechterlijke uit spraak. Dat doen wij in alle rust." De SGP wijst graag op de implica ties voor andere verenigingen. Mannenkoren die voortaan ook vrouwen aan moeten nemen als lid. De rooms-katholieke kerk die, het priesterambt open moet stel len voor vrouwen. „Dit schept een precedent." De partij vergelijkt daarmee appels met peren, stelt de Leidse hoogle raar Barkhuysen. Ook raadsheer Van Schendel wuift dat argument weg. „Dit arrest mag je alleen zien in de context van een politieke par tij. „Een reguliere vereniging mag alles bepalen: alleen mannen, al leen vrouwen, alleen schakers. Dat blijft zo." DEN HAAG - De opsporingsdienst Fiod heeft in een zaak rond ver meende illegale export naar Iran beslag gelegd op miljoenen euro's op bankrekeningen in binnen- en buitenland. Ook legde de dienst beslag op panden van de verdach ten. Dat. maakte het Openbaar Mi nisterie gisteren bekend. De Fiod hield dinsdag vier mensen aan voor het zonder vergunning expor teren van 'dual use goederen', goe deren die voor diverse doelen ge bruikt kunnen worden. De goede ren zouden kunnen worden aange wend voor het ontwikkelen en produceren van massavernieti gingswapens. Om veiligheidsrede nen en vanwege internationale af spraken is de uitvoer daarom aan voorwaarden gebonden. AWlWHIM.L'JMUIfc gevallen en dat zijn aanvaller een wapen trok. Na een korte worste ling kreeg M. volgens zijn eigen verklaring het pistool in handen. Hij zou zijn slachtoffer uit zelfver dediging hebben neergeschoten. Het OM gelooft niet in noodweer, omdat M. het wapen zelf mee naar de kroeg zou hebben genomen. Hij zou zijn slachtoffer hebben ge kend en hebben opgezocht. De verdachte is in het verleden meerdere malen veroordeeld voor bedreiging. Als minderjarige zat hij al eens vast voor een poging doodslag. Op zaterdag 17 april staan onze studenten en medewerkers klaar om al je vragen te beant woorden. Kom en proef de sfeer! Edisonweg 4, Vlissingen (alle opleidingen) Informatiemarkt 10.30 - 15.00 uur Voorlichtingsrondes 11.00, 12.30 en 13.30 uur Rondleidingen 11.00, 12.00, 13.00 en 14.00 uur Boulevard Bankert 156 (alleen Maritiem Officier) Markt en voorlichting 10.30 - 15.00 uur Bekijk het volledige programma op www.hz.nl! 17 10.30-15.00U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4