ban van 'El Clasico' Merckxiaans Fan vroeg uit de veren voor kaartje bekerfinale Hartweek 11 t/m 17 april Ibrahimovic mist topper Luinge wil verder fluiten in topklasse Geef aan de collectant zaterdag 10 april 2010 Zlatan Ibrahimovic is niet op tijd fit voor het topduel van Barcelona met Real Madrid. De Zweedse aanvaller liep vorig weekeinde een kuitblessure op. Bij Real Madrid ontbreekt de Braziliaanse middenvelder Kaka. door Frits Bakker pers wat relativeren. „Iedereen praat over Messi en mij, alsof wij tweeën alleen spelen, maar het is geen individueel duel." Toch is het niet verwonderlijk dat de verwach tingen bij de fans van Barga hoog gespannen zijn en de aanhang van de 'koninklijke' met angst en be ven uitkijkt naar de capriolen van de Argentijn. mmsmmtm „Messi kun je alleen maar stoppen met een geweer", zegt een oud-speler van Barcelona, waar mee maar is aangetoond hoe de mythe rond deze spits van 1,69 me ter uitgroeit tot enorme propor ties. Maar ook de feiten zijn veelzeg gend. In de zes wedstrijden waar in Messi uit kwam tegen Real Ma drid, won zijn ploeg vier keer, werd het een keer gelijkspel en ver loren de Catalanen een keer. Messi scoorde vijf doelpunten. En er is meer. Zo heeft de universiteit van La Coruna uitgezocht dat Cristiano Ronaldo elke twaalf mi nuten op doel schiet tegenover Messi elke 18,5 minuut. Maar het rendement van de Argentijn is veel groter. 21 procent van zijn schoten monden uit in een doel punt, terwijl de Portugees maar 12 procent van zijn schoten beloond ziet worden met een goal. Wie de statistieken gelooft, mag er van uitgaan dat Real Madrid van avond wint, al was het alleen maar omdat Barcelona nog nooit twee jaar achter elkaar in Bernabeu heeft gewonnen. Vorig seizoen wisten de bezoekers 2-6 op het scorebord te brengen. In totaal won Bar^a vijftien keer in het machtige stadion van de aarts vijand. Vijftig keer werden ze ver slagen en veertien wedstrijden ein digden in een gelijkspel. Maar te genover de droge cijfers staat dat Barcelona vorig jaar heeft bewezen de beste ploeg van de wereld te zijn en dit seizoen hard op weg is zichzelf te evenaren. Trainer Manuel Pellegrini van Real Madrid liet weten dat zijn ploeg voor de winst gaat. De oefenmees- ter verloor dit seizoen nog geen en kel punt in het eigen Bernabeu-sta- dion: „We zijn voor niemand bang en gaan voor de overwinning. Een gelijkspel zou teleurstellend zijn." ZEIST - Roelof Luinge wil zijn loop baan als scheidsrechter voortzet ten in de topklasse. De arbiter moet tegen zijn zin stoppen in het betaald voetbal. De KNVB heeft zijn aflopende contract niet ver lengd. „Het is voor 99,9 procent zeker dat ik in de topklasse doorga", zei Luinge gisteren. „Ik ben nog topfit en vind het nog ontzettend leuk om te doen. Ik ben er nog niet aan toe om te stop pen." Vanaf komend seizoen ko men de beste amateurclubs en één degradant uit de Jupiler League uit in de topklasse. De amateursectie van de KNVB moet de overstap van Luinge formeel nog goedkeu ren. „Maar wij zullen hem van har te aanbevelen en hem steunen, want hij heeft een fantastische staat van dienst", aldus een woord voerster van de KNVB. Zestien waren wij, jon gens van Jan de Wit, nog meer verliefd op de bal dan op de meiden en opgegroeid met een passie voor de wielersport. Met brommertjes trokken wij de grens over, op naar het Vlaamse land, in vliegende vaart over de beruchte kasseien. We waren gek van Anderlecht en van Eddy Merckx. De muur van mijn slaapkamer hing vol met de elftalfoto's van de Belgische kam pioen, waarin sterren als Pol van Himst, ]ef Jurion en Laurent Ver biest speelden. En we reden door weer en wind heel Vlaanderen door om in kermiskoersen de Flandriens uit die tijd aan te moe digen. Ze zijn zo heroïsch in beeld ge bracht, de helden van de vélo, zo rond de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix, de Flandriens van vroeger en van nu. Ik moet beken nen dat de verhalen van Johan Museeuw en Tom Boonen me niet aanspreken vergeleken met die van Briek Schotte, Merckx, Walter Godefroot en Roger de Vlaeminck. Ze zijn de eretitel van Flandriens niet waard, vind ik, omdat die Vla mingen van nu weliswaar een mooie carrière op de kasseien rij den (of hebben geteden), maar zichzelf en de kijkers uitputten met irritante verhalen. Die sprint van Milaan-Sanremo, Tom, was Freire gewoon veel snel ler? „Ik kon zijn wiel wel houden, maar hij was net ietske rapper weg, anders had ik gewonnen." Die solo van Fabian Cancellara, zondag in Parijs-Roubaix, Tom, die was toch onnavolgbaar? „Ik was net zo sterk als Fabian, alleen op de Muur moet ik effekes een gaatje laten vallen, omdat de kramp in mijn benen sloeg." Het is niet de taal die de Flandriens van vroeger spraken. Briek Schotte, een man van het volk, was ook een fiere verliezer. En Eddy Merckx, mijn idool, had wel de bij naam een kannibaal te zijn, zelden had hij zo'n misselijk excuus na een verloren sprint als de Mu- seeuws en de Boonens van later. Ik ben een Merckxiaan, ja, altijd ge bleven. De beste en meest veelzij dige renner aller tijden verbaasde mij deze week door in een inter view te zeggen: „Ik was geen echte Flandrien, omdat mijn voorkeur nooit is uitgegaan naar de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. Ik reed liever Luik-Bastena ken-Luik en Milaan-Sanremo, koersen waar het er eerlijker aan toeging." Toch won hij twee keer de Ronde van Vlaanderen (1969 en 1975) en drie keer Parijs-Roubaix (1968, 1970 en 1973). Hij spreekt over de Parijs-Roubaix van 1970 als één van zijn mooiste overwinningen. Het was hondenweer die dag, de kannibaal was in zijn element-en reed al zijn rivalen uit het wiel. In de finale wisselde hij nog drie keer van fiets. „Hij won met vijf minuten verschil, een groots mo ment in zijn carrière." Voor de Zeeuwen, eigenlijk alleen verwend door de vroegere succes sen van Jo de Roo en Jan Raas, kwam er in die jaren een winnaar uit een onverwachte hoek. Eddy Merckx vertelt: „We gaven,in de Ronde van Vlaanderen van 1974 te veel ruimte aan Kees Bal, die in de vorm van zijn leven was. De Bel gen keken naar elkaar en wilden zich niet opofferen." Kees Bal bleef vooruit en won zijn eerste en enige grote wedstrijd. Ik ben benieuwd of Johnny Hoo- gerland morgen ook al in staat zal zijn om bij de stoere mannen in de Hel van het Noorden te horen. Het karakter van een Flandrien heeft hij in elk geval. VLISSINGEN - De jacht op kaarten voor de bekerfinale tussen Feye- noord en Ajax is geopend. Gister morgen nestelde de eerste fan zich al bij de Primerawinkel in Vlissin- gen. De vrije verkoop van toe gangsbewijzen begint vanmorgen om negen uur. Robbie Visser was er gisteren vroeg bij. Hij nam om zeven uur 's morgens plaats in zijn tuinstoel voor de winkel van Primera in Vlis- singen. De supporter van Feye- noord wil er bij zijn als zijn club op zondag 25 april in de Kuip te gen Ajax strijdt. „Ik ben 31 jaar en heb al vijftien jaar een seizoen kaart bij Feyenoord. Ik ben fan in hart en nieren en dan mag je de bekerfinale niet missen. Je moet er wat voor over hebben, maar je bent fan of niet." Ajax geeft 7.700 supporters de kans om de bekerfinale tegen Feye noord te bezoeken. De Amster damse vereniging mocht tiendui zend tickets voor de eindstrijd af nemen. De leiding van de club vindt het niet verantwoord om zo veel fans mee naar Rotterdam te nemen. Ajax benadrukt dat de 2300 niet afgenomen kaarten niet Robbie Visser naar supporters van Feyenoord gaan. De Rotterdamse club ver koopt wel tienduizend kaarten aan de eigen aanhang. Amateurclubs zijn op de dag van de bekerfinale niet gebonden aan de vaste aanvangstijden van de competitiewedstrijden. Clubs die het tijdstip van hun duels op 25 april naar voren of naar achte ren willen schuiven, moeten daar bij wel aan de nodige voorwaar den voldoen. Zó is toestemming van de tegenstander een vereiste. De klassieker tussen Feyenoord en Ajax begint om 14.00 uur. Cristiano Ronaldo is de absolute vedette van Real. foto Juan Hidalgo/EPA aditios bwm NederlandseVJ/ Hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37