'Jeugd moet vrijheid vorm geven' Een Franse handelsgeest r 2Ö°/o KORTING j PRAXIS 281 11 APRIL KOOPZONDAG Duivenparachute en richtkijker in oorlogsmuseum OPEN VAN 12 TOT 17 UUR OP 1 ARTIKEL NAAR KEUZE 1 UIT HET GEHELE ASSORTIMENT 1 iilii pmw zaterdag 10 april 2010 mmmmmmmmwmmMmmmmmmM BOEKEN Gedeputeerde doet oproep door Emile Calon MIDDELBURG - „Jullie moeten de vrijheid vorm geven." Gedeputeer de George van Heukelom sprak die woorden gisteren uit tegen een groep leerlingen van de Middel burgse basisschool De Cypressen- hof tijdens de presentatie van zes nieuwe jeugdboeken die over de Tweede Wereldoorlog gaan. Van Heukelom vertelde dat hij er pas een aantal jaren geleden achter kwam dat zijn vader tijdens die oorlog in het verzet zat, naar Enge land was gevlucht en vervolgens als lid van de Irenebrigade ook had gevochten tegen de Duitse troepen. Hij had daar jarenlang over gezwegen. Van Heukelom senior waarschuw de op hoge leeftijd zijn kleinkinde ren dat vrijheid iets bijzonders is. Een zoon van de gedeputeerde weet dat maar al te goed sinds hij als militair werd uitgezonden naar Afghanistan. Van Heukelom vertel de tegen de leerlingen dat zijn zoon gezien heeft hoe het is om te leven in een land dat gebukt gaat onder oorlog en terreur. „Waar kin deren elke dag angst hebben, waar er honger heerst." Nadrukkelijk zei hij tegen de leerlingen dat ze met elkaar moeten praten over wat vrijheid is. „Want de toekomst van Nederland ligt in jullie han den." Op initiatief van een aantal schrij vers zijn zes jeugdboeken versche nen over de oorlog. Mensen die uit de eerste hand over de Tweede Wereldoorlog kunnen vertellen, worden steeds zeldzamer, aldus El len van Waerden van het Ministe rie van WVC. Daarom vindt ze het belangrijk dat scholieren toch GEMEENTE VEE OPENBARE AFSCHEIDSRECEPTIE Het gemeentebestuur van Veere nodigt u van harte uit voor de openbare receptie ter gelegenheid van het afscheid van de wethouders Jan Bostelaar en Wim van Tatenhove, op vrijdag 16 april 2010 van 16.30 uur tot 18.00 uur in het gemeentehuis aan de Traverse te Domburg. kennis kunnen nemen van wat er toen gebeurd is. Ze stelde dat le zen over de Tweede Wereldoorlog er ook voor zorgt dat kinderen in aanraking komen met universele thema's als moed en wanhoop, vrijheid en onvrijheid. Wethouder Frank Streng van Mid delburg stelde ook dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. Hij riep in herinnering dat zeker zevendui zend Zeeuwen tijdens de oorlog gedwongen werkten in Duitsland. „Onder zware omstandigheden, slecht eten en steeds met het risico dat ze gebombardeerd konden worden." Een van de boeken gaat over het bombardement op Middelburg. Schrijfster Martine Letterie be schrijft in 'Bommen op ons huis' hoe eerst het huis van de elfjarige Fien in Rotterdam wordt gebom bardeerd. Als ze vervolgens met moeder en broertje vlucht naar een Walcherse tante maakt ze op 17 mei 1940 in Middelburg weer een bombardement mee. Historicus Peter Sijnke van het Zeeuws Archief is blij met het boek. „Het verbindt de beide bom bardementen met elkaar." Letterie verwacht dat nu ook meer mensen te weten komen dat tij dens de eerste dagen van die oor log ook Middelburg zwaar werd ge troffen. Tot haar verbazing ont moette ze zelfs mensen van het Niod, het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie, die niet wisten over het bombarde ment van Middelburg. De andere jeugdboeken gaan over dwangarbeid, vervolging en colla boratie. In het zesde boek staan tien verhalen over kinderen die de oorlog meemaakten in landen als China, Polen, Marokko en Irak. Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de voor oorlogse stad herleven. door Theo Giele Een moeder met haar kin deren tussen de puinho pen. Het is juli 1940. Achter op de foto is te le zen dat hier ooit de spoelinrichting was. Op de plaats waar nu de parkeerplaats is aan de voet van de Lange Jan, zo tussen café Desafinado en het Hofje On der de Toren, stond voor de oorlog de likeurstokerij en wijnopslag van Denevers aan het Koorkerk hof De jonge vrouw op de foto is Julienne (1922), dochter van direc teur Germain Denevers en Clara Mattelé. De jongen is haar broer Gérard. Germain Denevers was een van de drie zonen van een Frans echtpaar dat in 1879 vanuit Roufftac in de Auvergne naar Nederland emi greerde en in Middelburg terecht kwam. Eerst begonnen ze een win keltje in paraplu's, maar al snel schakelden ze over op de import van wijn. In 1917 nam de firma Denevers de gebouwen over van de brouwerij De Vijfhoek. Die Het pand van de firma Denevers in de jaren dertig. Links de Reigerstraat. www.veere.nl Vlnr. moeder Clara, Gérard Juliënne Denevers in 1940. NIEUWDORP - Het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp heeft twee bij zondere stukken gekregen: een dui- vendroppingsparachute en een richtkijker. De parachute komt van de familie Scheele, die in de oorlog in Zaamslag het Engelse le ger met postduiven informeerde. De duiven werden in een korfje aan een stuk textiel boven Zaam slag gedropt, waarna de familie Scheele ze met gevoelige informa tie weer losliet. De richtkijker komt van een Duits antitankka- non dat na de bevrijding in Ril land door de straten gesleept. Een granaat, die nog in het wapen zat, ging af en doodde een Rillander. brouwerij had er sinds 1595 gebrou wen en was aan de voet van de Lange Jan gevestigd. Net als de brouwerij gebruikte Denevers gefil terd regenwater voor maken van de drank. Wanneer exact weet Juliënne niet meer, maar rond 1930 zette haar vader er een nieuw gebouw neer. De gebroeders Den evers, Juliënnes vader Germain en zijn broers Ernest en Joseph, had den de ondernemingsgeest van hun ouders geërfd. Joseph huwde een Fran^aise en ging in Frankrijk wonen. In het bedevaartsoord Lourdes boerde hij goed in de toe ristenindustrie. Ernest bleef in de zaak in Middelburg. Het gezin Denevers woonde in de Nieuwstraat, in het pand Orliens, dichtbij hun winkel aan de Lange Delft. De kinderen van de katholie ke familie Denevers bezochten ui teraard de katholieke lagere school. „Ik ging naar de Wal. Naar de school van de nonnen. Of ze streng waren die nonnen? Nee, hoor. Later kwam er ook nog een gewone onderwijzeres werken. Eentje die geen non was." Juliënnes moeder Clara kwam van de overkant. Ze was de dochter van de burgemeester van Overslag. Vader was haar tegengekomen op een van zijn reizen door Zeeuws- Vlaanderen. Want het gedestil leerd en de wijnen bracht hij zelf aan de man. „Mijn vader reisde veel. We leverden aan zaken in heel Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland. En natuurlijk naar Frankrijk om wijn in te kopen." Erg verfranst waren ze niet in hui ze Denevers. „Mijn oma sprak bijna geen Nederlands. Maar wij werden uitsluitend in het Neder lands opgevoed. Frans heb ik pas later geleerd op kostschool." Want zoals gebruikelijk in die da gen, stuurden mensen die het zich konden veroorloven hun kinderen na de lagere schoolperiode en naar een internaat. Haar jongere broer ging naar Saint Louis, een jongens- I 0e kciirrg getecen inlevering dese tonvoc een artikel roii keu'e m.u.v.Basefme artikelen. Niet geldig «I# .0: .ne'. andere .oitHiQsbonr.en oi Aifrrües korting en niet geldig bi; les'.eitingen vu de Praxis webshop.' v/ I 6 t/m londag 11 april 2010. flUTi Mn jffil tfili Ub^b^bMldl I MIDDELBURG Mortiereboulevard 6, 0118 - 63 58 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30