'De pmiSl varen door mijn bloed' spectrum s Zaterdag 10 april 2010 Bij de bouw van de schepen wordt zo weinig mogelijk gebruikgemaakt van spijkers en elektriciteit. De oude maritieme tekeningen van de rede van Vlissingen, die zijn er van Makassar ook. Alleen dan met palmbomen. Maar de vestingmuren, de bastions en zelfs de schepen zien er hetzelfde uit. Al eeuwenlang gebruiken de Sulawese scheepsbouwers de oude VOC-schoeners als voorbeeld. Het zit in hun hoofden, maar vooral in hun hart. door Wendy van den Hurk Op het hagelwitte strand van Bira, in het zuidoos ten van Sulawesi, waait een warm briesje. Hoog in de lucht bewegen de bladeren van palmbomen kalm heen en weer en de zee gooit met regelmaat gol ven richting het land. Een exotisch beeld- zoals je dat kent uit vakantiebrochures. Maar niemand die verkoeling zoekt in het water. Niemand die zijn hond laat rennen, geen vlieger, geen zandtempel, nog geen kind dat speelt met een bal. Nee, op dit strand wordt gewerkt. Tik, tik, tik, tik. Bzzzzzzzzz In Bira klinkt het zoals het in Vlissingen ook eeuwenlang heeft geklonken. Het ruikt naar hout en houtsnippers. Vis, niet te vergeten. De werf is de wereld. En zon der de zee ben je nergens. De archipel telt immers zeventienduizend eilanden. Pinisi-schepen bouwen ze hier. De lin guïstische gelijkenis met de oude pi nas-schepen van de VOC is niet toevallig. De Sulawezen moeten het hebben afgeke ken van de Hollanders, toen die Makassar passeerden op weg naar het Molukse krui denparadijs. Dat wordt zelfs hier met trots erkend. Het waren de Konjo, een van de vier be volkingsgroepen in het Indonesische ei land, die de royale tweemaster ontdek ten. Later waren het vooral de Bugis en de Makassaren die er mee op uit gingen om handel te drijven. De hoogtijdagen PZC-verslaggeefster Wendy van den Hurk reist zeven weken door Indonesië. In het kader van een door Free Voice georganiseerde uitwisseling helpt ze journalisten daar met multimediaal werken - voor de krant en voor de website. Daarnaast bezoekt ze Zeeuwen in de Oost. De pinisi zijn een bekende verschijning in Sunda Kelapa, de oude haven in het Batavia-gebied van Jakarta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 140