5 spectrum Di Ochtendconcert RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE windstreek Marjan Berk Zaterdag 10 april 2010 aar zat ik dan in Kalenberg, in de re- j gen, wachtend op het mooie weer dat ons voor de tweede paaszondag was beloofd. Ik zat als een broedse kip naast de gekleurde harde eieren, die ik zou ver stoppen voor de zes kleinkinderen die zouden komen, ik at vast een sneetje paasbrood, ontdooi de de vijf liter soep die slager Mulder met zorg had getrokken, en ik deed een dutje om krach ten te verzamelen voor het familiair geweld dat zou losbarsten. In de nacht van zaterdag op zondag schrok ik wakker van uitbundig gejubel! De dageraad was nog niet aangebroken, een halve maan hing in de lucht. Maar in de berk voor mijn huis zat, on zichtbaar in het donker, een nachtegaal te jui chen. Al die jaren in Overijssel had ik hierover gelezen, enthousiaste verhalen gehoord van de gelukkigen die verhaalden over de zang van de ze kleine vogel, die mijn voormalige overbuur man J.CBloem had geïnspireerd tot het schrij ven van een van mijn lievelingsgedichten, De Nachtegalen. En hier en nu voltrok zich het won der: de nachtegaal zat naast mijn huis te zingen! Ik liet mij uit bed glijden, schoot de sloffen aan, sloop naar de keuken en daar, bij een op een kier geopende deur, luisterde ik ademloos naar de werkelijk betoverende glissandi en notenreek sen die daar zo dichtbij werden gezongen! Het was nog nacht, alleen die halve maan verzorgde de verlichting. Een half uur lang duurde het con cert Pas toen in het oosten een vage streep licht de nieuwe dag aankondigde, stopte de vogel plotseling. Alsof hij de opdracht had vervuld de nieuwe dag in te luiden. Ik ging terug naar bed. Later sprak ik een goede vriendin, vertelde haar van het wonder en be loofde haar de volgende ochtend te bellen om haar mee te laten luisteren. Zo zat ik in de nacht van eerste op tweede paasdag al om half zes met gespitste oren op de rand van mijn bed. En waar achtig, klokslag zes uur begon de nachtegaal zijn concert. Ik nam de telefoon mee naar de keuken, belde mijn vriendin wakker, opende de deur en stak de hoorn naar buiten. Deze keer was het nog spectaculairder dan de dag ervoor. Nu zong de nachtegaal en werd beantwoord door een col lega een eindje verderop. Mijn vriendin was stupéfait! Ik ook. En ik was heel tevreden, dat ik een heuse getuige van dit wonder had geregeld. Nu waren we in staat om in koor te verhalen van dit Paaswonder! Mijn zoon arriveerde met de kleinkinderen, ik beloofde hem de volgende ochtend wakker te maken om ook te kunnen genieten van onze nachtegaal. En waarachtig, voor de derde maal luisterden wij naar de vogel dié zo zijn best deed om de klassieke woorden van onze dichter Bloem te illustreren. De timing van de nachte gaal was formidabel. Op het moment, dat aan de oostelijke hemel de 'rozenvingerige dageraad' zijn entree maakte, stopte de vogel met zingen. Ik schrijf het vers, dat deze gebeurtenis zo per fect weergeeft, nog een keertje over: Ik heb van 't leven vrijwel niets verwacht, 't geluk is nu eenmaal niet te achterhalen. Wat geeft het- In de koude voorjaarsnacht Zingen de onsterfelijke nachtegalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 137