u D In de ban van tv media 35 heimwee tv Na de 'comeback' van onder meer 't Schaep met de 5 pooten en Zeg 'ns Aaa blijkt de trend van retro-tv nog lang niet voorbij. We kijken massaal naar Bananasplit en Hints, Koffietijd is terug en straks volgt Tros Stedenspel. Bernice Breure zocht uit waar die hang naar tv-van-vroeger vandaan komt. media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 10 april 2010 DE STRATEMAKEROPZEESHOW In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto ANP e Stratemakeropzee- show in de jaren zeven tig was voor kinderen wat Spuiten en Slikken nu voor pubers is: anarchistisch en gewaagd. Waar zag je als jaren-zeventig-kind een deftig dame (Wieteke van Dort) haar rok optillen om een knette rende scheet te laten? En waar hoorde je zoveel vieze woorden? Zomaar een dialoog uit De Strate- makeropzeeshow: 'Kunt u mij het Drollenpad wijzen? Nou, dan moet u daar de Piessteeg door, dan het Poepjesplein, dan Lulletjes- brug over en dan Kutjesstraat rechts en dan komt u op het Drol lenpad'. Het zal niemand verbazen dat Nederland daar in 1972 niet he lemaal klaar voor was. Henk van der Meijden schreef in De Tele graaf verontwaardigd 'Vara leert jeugd schuttingtaai!', wat er uiter aard voor zorgde dat de serie al leen maar meer werd bekeken. Naast Aart Staartjes stalen Wiete ke van Dort als de Deftige Dame en Jóóst Prinsen als Erik Engerd de show. Voor het trio bleek het de opmaat voor een lange, zeer succesvolle tv-carrière. Hun talent was in dit kinderprogramma di rect duidelijk. Vooral Erik Engerd werd mateloos populair. Al was die met zijn maffe geluiden ('mhwhwhrwwrlaaah!') meer hila risch dan eng. Los van wat ge- scheet met hier en daar wat schut tingtaai, was De Stratemakeropzee- show een typisch Vara-product. De teksten voor het programma werden geschreven door Willem Wilmink, Hans Dorrestijn en Ka- rel Eykman. Dat verklaart direct de anarchistische toon. Licht re bels met een boodschap: dwing een kind niet in een keurslijf Dus leerde je in het lied Je bent een lieg beest dat het helemaal niet erg was om de boel bij elkaar te liegen. 'Je bent een liegbeest, een jokkebrok. Van achter en van voren, maar ga er alsjeblieft mee door, want het is zo grappig om te horen!', zongen Aart, Wieteke en Joost. Ik heb zel den de boel zo bij elkaar gelogen als na die uitzending. De Stratemakeropzeeshow verdeel de de klas in twee kampen. De ene helft mocht het wél zien van pa en ma, de andere niét. En de Stratemakerkijkers waren natuur lijk véél leuker dan de braveriken die het niet zagen. De Stratemaker- generatie is nu in de veertig en je pikt ze er zó uit. Vrijdenkers die zich niks laten zeggen. Voordrin gen in de rij, scheten laten in het openbaar en de boel bij elkaar lie gen. Aart, Wieteke en Erik be dankt! Ivar Hoekstra Mannen en vrou wen in meters hoge, houten matroesjka's schuifelen rich ting finish. Hier en daar gaat het mis en kruipen verhitte deelnemers uit de over el kaar buitelende poppen. Haastig proberen ze hun pop weer over eind te krijgen om de weg richting eindstreep te vervolgen. Lachen, gieren, brullen? Talloze internet tende Europeanen vinden van wel, getuige de digitale dankwoor den aan de Brit die dit fragment van Spel zonder Grenzen op You- Tube plaatste. Fans uit Nederland worden door de Tros vanaf de zomer bediend met een gloednieuwe reeks Steden - spel waarin Nederlandse gemeen ten het gaan opnemen tegen Bel gische steden. Onbekende landge noten strijden in en rond een megazwembad tegen Vlamingen in een studio nabij Antwerpen. Het is de zoveelste exponent van 'retro-tv na nieuwe afleveringen van legendarische dramaseries als 't Schaep met des pooten en Zeg 'ns Aaa en de terugkeer van shows In de hoofdrol en Eén van de acht. Mo menteel stemmen op zondaga vond miljoenen mensen af op on schuldig leedvermaak bij Bana nasplit (Tros) en wordt aan het ein de van de werkweek bij de KRO in Hints weer ouderwets ver trouwd aan oorlelletjes getrokken ('klinkt als'). Aan de comeback van Koffietijd, terug op tv sinds tweede paasdag, ging een ware componistenstrijd vooraf: wie mocht de bekende titelsong van het babbelprogramma afstoffen? De verklaringen voor de recycling van tv-krakers, wellicht in 2004 aangesticht door uitgerekend BNN dat Avro's Sterrenslag inclusief in strakke pakjes gestoken BN'ers op het scherm bracht, zijn legio. Zoe ken we als publiek oude vertrouw de titels omdat we de boze buiten wereld niet meer begrijpen? Zijn we onze Nederlandse identiteit op nieuw aan het ontdekken? Speelt de crisis een rol? Is het geld dom weg op bij de zenders, of speelt makers creatieve lamlendigheid parten? Conny Simon (57), werk zaam bij de Tros als redacteur, mag zich dezer dagen 'chef teams' bij Stedenspel noemen. Haar werk gever heeft met de nieuwste reani matie van een tv-kraker een duide lijk doel voor ogen. „Stedenspel was leuk, pretentieloos en onge vaarlijk amusement. Dat gevoel van 'laten we het gewoon weer eens leuk hebben met elkaar' wil len we terugbrengen. Het hoeft niet kneuterig, maar de Tros wil wel ver wegblijven van de afzeikte levisie die we de afgelopen jaren zoveel hebben gezien." Dus is het wedstrijdelement niet het voor naamste in Stedenspel, waarvan de originele versie met dorpelingen verkleed als kasteeltorens op een waterbaan aan jonge kijkers mis schien het beste kan worden uitge legd als een prehistorische Wipe Out. Simon heeft de nadrukkelijke op dracht een doorsnee van de Neder landse bevolking te selecteren. „Be langrijk is dat de teams niet louter uit sportschooltypes bestaan. We zoeken ook mensen die een paar kilootjes te veel wegen." Onder meer toneelverenigingen, teams van de vrijwillige brandweer en docenten van middelbare scholen hebben zich opgegeven voor stunts die in en bij het water moe ten plaatsvinden. „Natuurlijk is het een competitie, maar Steden spel moet vooral een show worden waar het plezier vanaf spettert." Om de sfeer van destijds in herin nering te halen heeft Simon geen oude afleveringen nodig. Ze weet nog precies hoe ze als pakweg M Reageren? "1 redactie.media@wegener.nl 10-jarige die zaterdagavonden be leefde. „We waren met vijf kinde ren thuis, de oudsten mochten ér voor opblijven. Mijn vader fiets te nog even snel naar het Ijspaleis om terug te komen met slagroomwafels. Onder tussen wachtten wij hem op in pyjama en, heel cliché ja, met natte haartjes." Is het dat gevoel van gebor genheid dat we terug wil len? Anneke Smelik, profes sor visuele cultuur aan de Radboud Universiteit Nijme gen, is niet erg onder de in druk van onze hang naar vroeger. Nostalgie is volgens haar niets meer dan onderdeel van een postmoderne samenle ving op zoek naar iets nieuws. Het verleden wordt gebruikt als 'grab belton' waar we naar believen iets uithalen. Dat zie je trouwens ook terug in de opmars van verfilmde jeugdboeken of de vintagemode. „Dan wordt er een petticoat uit de jaren vijftig gecombineerd met een breedgeschouderd jasje uit de jaren tachtig." Maar het is, vindt ze, een mythe dat we écht terug zouden willen naar die goeie, oude tijd. „Ik vind het weinig bete kenisvol. We willen alleen maar te rug onder onze voorwaarden, met de welvaart van nu." De nostalgie is nep. Bovendien wijst Smelik fijn tjes op de keerzijde van de alom geroemde nattehaartjesavond, „We vergeten voor het gemak maar even hoe verstikkend die tijd voor velen was. Om maar niet te spreken van het gebrek aan keuze vrijheid. In het hele huis was maar één tv. En los van dat er al niet veel te kiezen was, bepaalde toch met name pa wat er op die zater dagavond gekeken werd." De opnamen van Stedenspel vin den in apri! plaats. Veie tiental len teams hebben zich al aange meld. Wel is nog volop plek voor publiek in de studio. Voor meer informatie: www.tros.nl De vaste spelers van de hedendaagse Hints: (v.l.n.r.) Saar Koningsberger, Roué Verveer, presentatrice Sofie van den Enk, Pim Muda en Cigi Ravelli. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121