Victoria (38) 'Geen enkel onderzoek wijst uit dat hard optreden tegen zaterdag i°apnl2010 gedetineerden bijdraagt aan hun resocialisatie' 11 Gerard de Jonge, hoogleraar detentierecht geen pretje' Veel gedetineer den moeten hun ce! delen. 14.000 gevangenen archieffoto Jiri Buller/HH De Dienst Justitiële Inrichtingen geeft namens het ministerie van justitie jaarlijks aan zo'n 14.000 ge vangenen onderdak, nog minder dan 1 promille van de bevolking. Ter vergelijking, in de VS zit jaar lijks zo'n 3 procent kortere of lan gere tijd in de cel. In een huis van bewaring verblij ven verdachten in afwachting van de afloop van hun rechtszaak. Daar na gaan ze om het restant van hun straf uit te zitten in principe naar een penitentiaire inrichting. In een penitentiaire inrichting zijn drugs verboden. Omdat er toch veel drugs worden gebruikt, zijn er toegangscontroles voor bezoekers, fouilleringen en urinecontroles. Gevangenen kunnen meedoen aan dagprogramma's, die deels ver plicht zijn: sport, lunch, bezoek, ar beid, bibliotheekbezoek en geeste lijke en medische verzorging. Ook zijn er gedragstrainingen om gevan gen voor te bereiden op hun vrijla ting. Er gelden allerlei regels: maximaal 10 minuten per week bellen, geen internet en e-mail en één uur be zoek per week dat wordt gescand ën gefouilleerd, lichamelijk contact is bij het bezoek verboden. Tv-kij- ken is toegestaan, maar het bezit van en kijken naar pornofilms is verboden. Dat geldt ook voor por- nolectuur. ken dat gedetineerden het in Ne derland zo goed hebben. Ze verge lijken met het buitenland. Maar wat wil men dan? Dat we hier ook bedden hebben met tralies ervoor en voedsel dat via een luik naar bin nen wordt geschoven? Water en brood? Die kant moeten we niet op. Waarom zou je gevangenen een koffiezetapparaat of een tv ont nemen? De straf is vrijheidsbeper king. Het is erg genoeg om afgeslo ten te zijn van de buitenwereld. Ie bent van de Staat, dat voel je. Er wordt ook steeds meer bezui nigd op justitie. De nadruk is ko men te liggen op vergelding, niet op resocialisatie. Ik vind dat een slechte ontwikkeling. Het systeem in Nederland, van gesloten inrich ting tot thuis met een enkelband, klinkt misschien wat soft als je kijkt naar Amerika of Frankrijk. Maar het is slechts humaan." De gevangenis is echt wel streng genoeg. Geloof me. Vooral omdat er veel vrouwen zitten die er niet ho ren. Van de zestig vrouwen in mijn inrichting waren er drie echt crimi neel. Die probeerden in de gevange nis nog vrouwen te ronselen voor de prostitutie. Ik kwam vanuit Zuid-Amerika naar Nederland met drugs die een vakantievriendje in mijn koffer had gestopt. Ik heb tien maanden in een vrouwengevangenis gezeten. Je moest daar voor alle voorzienin gen vechten. Een voorbeeld: omdat we met z'n zestigen bij elkaar za ten, werden we op hetzelfde mo ment ongesteld. Zo gaat dat bij vrouwen. Maar er was nooit ge noeg wc-papier. Als ik dan hoor dat zo'n Koos H. porno kan kijken in de gevangenis, terwijl wij geen wc-papier hadden, dan vind ik dat heel vreemd. Wij hadden allemaal wel naar zo'n ge vangenis gewild. Ik vraag me ook af hoe hij die porno kan bekijken. Een tv huren kostte ons 3,50 euro per week. Als je bedenkt dat we 12,80 euro per week verdienden en 'Ik heb geleerd dat iedereen in de cel kan belanden' ook nog dingen als een koelkast moesten huren en een tele foonkaart moesten kopen, dan snap je dat er meestal weinig over blijft voor extra's. Maar ik heb wel gezien dat in de gevangenis veel te regelen is als je genoeg geld hebt. Ik heb de gevangenis ervaren als een enorme straf Het is heel erg om als je midden in het leven staat te worden opgesloten. Alles valt stil. Als je een korte straf hebt, krijg je ook geen opleiding aangeboden. Weer terugkeren in de maatschap pij is lastig. De eerste keer dat ik af gezet werd op het station voor een verlof dacht ik dat iedereen het kon zien. Dat ik 'gedetineerde' op mijn voorhoofd had staan. Ik was ook bang voor de maat schappij. In de penitentiaire inrichting zit je veilig, de slechte elementen worden weggehaald. Maar wie vertrouw je nog in het echte leven? Ik heb geleerd dat ie dereen in de cel kan belanden. Wat ik laf vind in Nederland is dat justi tie degene in de cel gooit die ze makkelijk kan pakken, maar dat de grotere criminele organisaties bui ten schot blijven. Dat moet echt veranderen." In tbs-klinieken zitten mensen met een stoornis die hen geheel of gedeeltelijk ontoerekeningsvatbaar maakt en bij wie de kans op recidi ve groot is. Aan hun behandeling is geen maximale termijn gekoppeld. Er gelden soms andere regels, af hankelijk van de gedetineerde. De namen van de geïnterview den ex-gedetineerden zijn ge fingeerd. Met dank aan Delinkwentie Samenleving. Als er nog anderhalfjaar straf over is, kan iemand naar een halfopen gevangenis, die minder zwaar be veiligd is. Wie nog vijf maanden te gaan heeft, kan naar een open ge vangenis en is daar alleen 's avonds en 's nachts. In een gesloten inrichting mag een gevangene zes keer per jaar een weekend met verlof, in een half open gevangenis eenmaal per vier weken en in een open gevangenis ieder weekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11