27wonen Ho, stop! Te laat wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 10Lapril 2010 Pagina uit de zomercatalogus 2010. BOT Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een melkwacht. door Jan van Mullem Soms was het een rinkelende telefoon. Of ge klop aan de deur. Maar in mijn herinnering was het vaak de kat die 'de schuld' kreeg. Net op het moment dat de melk ging ko ken,1 miauwde ze dat ze naar buiten wilde. Eén seconde van onoplettendheid, één kwartier poet sen. Melk is lekker, behalve in aangekoekte staat. Wij hadden vroeger ook zo'n melkwacht moeten heb ben als lezeres Angeline Aben voor deze rubriek heeft aangedragen. Lijkt me i-de-aal. Nooit melk die over kookt, nooit een onvertogen woord als dat tóch ge beurt, nooit het gasstel en de pan om zo'n stomme re den hoeven schoon te krabben. Niet dat wij kinderen dat (altijd) moesten doen, maar ook in algemene zin werkt zo'n klusje niet sfeerverhogend. Pas toen vader een magnetron op de plank zette en je, na enig uitproberen, op de seconde wist hoelang een mok melk erin mocht, was het overkoken verle den tijd. Alleen héél soms, als snel een pannetje melk moest worden opgezet, gebeurde het nog: 'Hè, kat!' In het gezin van Angeline Aben werd elke dag melk ge kookt, weet ze nog goed. „Mijn moeder maakte zelf pudding en yoghurt. We aten elke ochtend een bord brintapap - de grote eters twee borden - als ontbijt. Ons gezin bestond uit vader, moeder en zeven kinde ren. Dus je kunt je de grote hoeveelheden melk voor stellen die nodig waren om alle monden te voeden. Er stonden dagelijks twee tot drie grote pannen op het fornuis om de melk, van de eigen boerderij, te koken en te verwerken voor verschillende doeleinden." Dan is een melkwacht inderdaad geen overbodige luxe. Voor wie het niet weet, even kort de werking van het 'apparaat'. Omdat melk de vervelende eigenschap heeft dat het bij koken niet zoetjes in de pan blijft (voor wetenschappers onder ons: zie www.kennis- link.nl/publicaties/waarom-kookt-melk-over), moet je 'erbij blijven'. Eén moment van verslapping en de melk is uit de pan. Tenzij er een melkwacht in staat. Dan gaat de schuimende massa niet over de rand, maar door het holle binnenste van deze keukenhulp. Het minivulkaantje barst uit en laat zijn witte lava weer langs zijn wangen de pan inglijden. Een voortdurend proces dat de kok de tijd geeft het vuur lager te zetten en daarmee zijn plaat schoon te houden. De melkwacht van Aben is van porselein. „De tekst MELKWACHT Wettig ged. staat erop, en iets als Ned. Octr. met daaronder een paar letters en cijfers. Aan de voet bevinden zich drie 'pootjes' die ervoor zorgen dat de melkwacht de bo dem van de pan net niet raakt." Waar en wanneer dit keukenlijk is gekocht, weet Aben niet. „Het kwam tevoor schijn bij het opruimen van het ouderlijk huis. Ik heb nooit van mijn moeder gehoord waar ze het ge kocht heeft." Er zijn nog steeds 'melkwachten' in de han del, zegt Aben. „De moderne zijn van gemaakt van glas en lijken op een dikke onderzetter. Als de melk kookt, begint deze letterlijk te rammelen op de bo dem van de pan. Dat is het signaal aan de kok dat de kookplaat direct moet worden uitgezet." Maar daarmee wordt het risico van overkoken niet weggenomen, hooguit beperkt. Wat wel helpt? 'Eerst wat water in de pan doen', roept 'ene' Ester op een huishoudforum op internet: 'Ik heb het van de diva's van Hoe schoon is jouw huis (tv-programma, JvM)'. Lijkt me aannemelijk: die poetsdiva's hebben vast va ker op een aangekookte kookplaat staan boenen. Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl te serie. Mensen willen hun inrich ting niet in een keer kopen. Ze zoe ken nu en dan iets ter aanvulling." Kleding en meubels moet je ervaren, voelen. Toch besloot Sissy-Boy een webwinkel te lanceren, met daarin een deel van de collecties. „Veel men sen kijken eerst op de site en gaan dan naar de winkel. Leuk aan het in ternet is dat je meer contact hebt met klanten. Ais zij iets graag willen zien in de collectie, dan ga ik ernaar op zoek, zolang het tenminste in de stijl van de winkels past. Iets wat duurzaam en eerlijk is gemaakt, heeft onze voorkeur." Een succes in de collectie zijn bijvoordeeld de tuin meubelen van gerecycled plastic uit Amerika, voegt Hage toe. Hoe ziet het ultieme Sissy-Boyhuis eruit? Hage heeft er wel beeld bij. „Ik denk zelf aan een oud, Zweeds huis met een veranda. Maar voor een an der kan het ook een strak, modern huis zijn. Zolang het maar het Sis sy- B oygevoel heeft." Hage heeft nog veel dromen. Naast het uitventen van de eigen collectie zou ze graag een hotel inrichten. „Het zou zomaar kunnen dat we op een gegeven moment een mooi pand tegenkomen waarin we kamers kunnen inrichten. Net als in ons strandpaviljoen (SB Noord, dat vori ge week zijn deuren weer opende, red.) is het fijn onze spullen te erva ren voor je ze koopt. Zo staat een aantal strandstoelen uit de winkel nu lekker op het strand." De Sissy-Boyfamilie is inmiddels he lemaal klaar voor het voorjaar. Dat die familie niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk bestaat, blijkt uit de nieuwste catalogus voor de zomer 2oio. „Kijk, op deze pagina staat mijn jongste zoon model en daar mijn oudste", zegt Hage trots. SB Noord, het tot oktober geopende strandpaviljoen van Sissy-Boy, is te vin den aan de C.F. Zeilerboulevard in Ber gen aan Zee. Kijk op www.sissyboy.nl voor de webshop en vestigingsinfo. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl viesgoed. Hage: „We hoorden vaak dat klanten het interieur en de gekke kasten en stoelen in de winkels zo leuk en apart vonden. Daarom zijn we die spullen ook gaan verkopen, aangevuld met accessoires." Het begon met een winkel in Bergen (Noord-Holland). Onlangs werd die zaak uitgebreid met een pand om de hoek, waar nu Sissy-Boy Junior is gevestigd, een filiaal met kinderkleding en woonaccessoires voor de kinderkamer. „Al onze win kels hebben hun eigen uitstraling. Maar toch voel je je in elke vestiging op een bepaalde manier thuis. Het is geen standaard warenhuis dat op een vaste manier is ingedeeld. Daar om zouden Sissy-Boyfans eigenlijk een rondje land moeten doen om al le winkels te bezoeken." Dat wordt wel een steeds grotere winkeltocht: Deze maand is in Rot terdam een nieuwe vestiging geo pend. Na de komst van een winkel in Arnhem, deze zomer, staat de tel ler dan op 31, waarvan één in België. De collectie van Sissy-Boy is te om schrijven als 'special basic'. „Ik selec teer de producten op hun kleur, the ma, geur en sfeer. Als die passen bij de rest, is het goed", zegt Hage. Het aanbod wordt per vestiging aange past. Daarom kom je sommige grote re meubels maar in één winkel te gen. „Ik ken de winkelstyling van el ke vestiging, dus weet precies of een bank of kast ergens past." Wie een bezoek brengt aan Sissy- Boy Homeland heeft het gevoel dat de inrichting constant wisselt. „Dat komt voornamelijk doordat we de etalages om de twee, drie weken ver anderen. Ook werken we veel met seizoenstafels. Met Pasen stond er een paastafel. Vooral kerst is een be langrijke tijd voor ons. Dan gaan we helemaal los met kerstversieringen." De Homelandafdeling is niet in elke Sissy-Boywinkel te vinden. „Dat doen we alleen als het pand zich er voor leent." Het liefst wil Hage de ei gen collectie interieurspullen zo groot mogelijk maken. „Het zou prachtig zijn als we onze spullen straks ook als shop-in-shop in ande Ook de verzorgingsproducten van het eigen label zijn een succes. Het interieur van een filiaal met Sissy-Boy Homelandafdeling. Hoofd styling Marlou Hage doet de se lectie van de woonartikelen. re winkels kunnen verkopen." De kracht van Sissy-Boy is volgens Hage de kleinschaligheid. „We heb ben alles in eigen hand, zonder fran chisenemers. Anders dan andere win kels verkopen wij ook nog steeds een enkele bank, niet direct een comple

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111