wonen Mos mm Milaan komt eraan - Zaterdag 10 april 2010 wonen@wegener.nl MS Im lilf p— PPis Een dichtbundel van )ane Leusink draagt de intrige rende titel Mos en glad de paadjes. Wie in dit boek een handleidig denkt te vinden voor de bestrijding van mos op paadjes, komt bedrogen uit. Bij Jane Leusink gaat het meer over de geur van mos en gladde paadjes dan om de be strijding daarvan. In gedichten gaat het trouwens vaak over mos. Beroemd zijn de regels van Gerrit Achterberg: 'En langzaam kruipt het mos Over ons standbeeld heen Toch wordt niet iedereen bij het zien van mos bevangen door dichterlijke gevoelens. Ga naar een tuincentrum en je vindt een keur aan mosbestrijders en apparaten om mos voorgoed naar de andere wereld te helpen. Mos mag dan po pulair zijn in gedichten, het is dat niet in de tuin. Toen ik nog planten voor de verkoop kweekte, kwam het wel eens voor dat een plant in een potje doodging. Omdat je op een kwekerij de potplanten iedere dag sproeit, raakt zo'n leeg potje snel overwoekerd door mos. Vaak door levermos, een geschulpt mos dat met aardige parapluutjes 'bloeit'. Soms wilde een klant zo'n potje vol bloeiend mos kopen. Totdat ik zei dat het geen tuinplant was maar mos, en dat ik daar geen geld voor wilde hebben. Dan hoefde het niet meer. Niemand wil mos in zijn tuin, zelfs niet als het gratis is. Toch is mos is een goede bodembedekker op plaat sen waar niets anders wil groeien. Mos is zacht, je kunt het bijna niet laten het met je hand te aaien. Een aaibaarder plant bestaat er niet. Tegen het ein de van de winter is mos bovendien vrolijker groen dan het gras dat er dan met zijn gele punten triest uit ziet. Vanwaar dan toch die haat tegen mos? Ik kan me voorstellen dat je geen gladde paadjes naar de voordeur wilt. Ie ziet de postbode en de gasten niet graag onderuitgaan. Maar wat is er tegen mos in het grasveld? Als ik mijn mening mag geven, dan vind ik mos boeiender dan gras. Onder bomen waar gras niet of nauwe lijks wil groeien, is mos zelfs een uitkomst. Waarom zou je met alle geweld gras willen hebben op plaatsen waar het toch niet zal groeien? Op de bestrijding van mos is een ware industrie gebouwd. Een beetje gazonliefhebber haalt in het voorjaar de verticu- teermachine van stal. Met dat apparaat bestrijd je gazonvilt, een dichte laag van grasmaaisel die je zelf hebt geschapen door het iedere week te maaien. Daarna wordt het gras be mest en bekalkt. Is het mos nu nog niet verdwenen, dan wordt er met 'moskiller' gestrooid. Dat geeft weliswaar brui ne plekken, maar die kun je met een 'gazonverwenner' weer wegwerken. Wie mos niet mooi vindt, kan zonder al die maatregelen al veel bereiken door in het najaar het gras niet te kort te maaien. Maar nogmaals: wat is er nu eigenlijk tegen mos? Designliefhebbers krijgen langza merhand weer de kriebels: van 14 tot 19 april staat Milaan weer op zijn kop door de beurs Salone del Mobile. Hordes mensen be volken een week lang alle design hotspots in de Italiaanse stad. In oude panden in de hippe wijk Lambrate vinden onder anderen ontwerpers Maarten Baas, Kiki van Eijk en de Design Academy Eindhoven een plekje. Volgens de Utrechtse Organisation in De sign is Lambrate bijna even hip als het New Yorkse Meatpacking district. Hier vind je ook een nieuw ontwerp van het Zweedse Front design. Deze dames ont wierpen een stoel met kralen (zie fotp). Hij doet een beetje denken aan de matjes waarop taxichauffeurs hun diensturen doorbrengen. Zie voor een im pressie van de Milanese beurs: m 024-3650509 Naast meubels verkoopt Sissy- Boy ook larhpenflttkoopster Marlou Hage hoödfvan de ont werpen van Tom Dixon. foto's f m Sissy-Boy is niet te houden. Vorige week opende het strandpaviljoen zijn deuren en werd een nieuwe zaak geopend in Rotterdam. Ook komt er deze zomer een nieuwe vestiging in Arnhem en heeft Sissy-Boy sinds kort een webwinkel, waar onder meer een greep uit het Homeland-assortiment (woonaccessoires en meubelen) wordt verkocht, door Suzanne Dijkstra f issy-Boy is als een grote w t familie. Iedereen kan er iets naar zijn gading vin- den en wie wil, hoort erbij." Marlou Hage, hoofd styling en inkoop van Sis sy-Boy Homeland weet het ultieme 'Sisgevoel' bijna niet onder woorden te brengen. „Je moet het ervaren als je in onze winkel bent." Om een poging te wagen: Sissy-Boy is sober, puur en eerlijk, maar ook oorspronkelijk en grappig, met een ruw randje. Ideaal voor eigenzinnige mensen die van shoppen houden en goed weten wat ze willen. In 1982 richtte Michael Smit de win kel op. Sissy-Boy is vernoemd naar keizerin en koningin Sissy. Om het uniseks te maken, is er 'Boy' aan toe gevoegd. Het bedrijf begon met kle ding, maar sinds tien jaar verkoopt de keten ook meubels en woonacces soires onder de titel Sissy-Boy Home land. Denk dan onder meer aan ta fels, stoelen, quilts, behang en ser- H www.cosmit.it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110