Uit de zon binnen buiten zaterdag 10 april 2010 We zijn er allemaal aan toe: lekker genieten van de zon. Tot het té warm wordt. Dan is een parasol welkom. Een zoektocht naar 'de perfecte', door Suzanne Dijkstra Sinds een paar jaar zetten we de parasol niet recht in een voet of in het gat in de tuintafel. De para sol moet zweven, zodat we geen last hebben van een sta-in-de-weg op het terras. Han dig. Ook bij een lage stand van de zon. Vorig jaar testte de Consumenten bond een aantal zwevende para sols. Daaruit bleek dat het opzet ten en uitklappen van het doek best zwaar kan zijn. En dat een du re parasol niet per se beter is dan een goedkopere variant. Vrijwel elk merk heeft zweefparasols in het assortiment. Bijvoorbeeld de Estrada van Royal Patio voor Blok ker en de Hawaii van Garden Im pressions met een ruime afmeting van 3 bij 3,5 meter. Of de Fusion zweefparasol van Hartman. Deze is eenvoudig te bedienen met een draaiarm. „De parasols van tegen woordig zijn een stuk degelijker dan vroeger. De stof is zwaarder, dus je moet er wel iets meer moei te voor doen als je hem wilt uit klappen", zegt Margarita Kortlever van de 40-jarige fabrikant Hart man. Op kleine terrassen of bal kons is een muurparasol ideaal. De telescopische arm met parasol kan verticaal tegen de muur opge borgen worden waardoor de op slagruimte tot een minimum wordt beperkt. Wat kleuren betreft, zijn de mees te parasols nu zwart, wit, grijs of donkergroen. Vroeger was dat an ders. Weelderige bloemenpatro- nen met veel bruin, oranje en fran je waren lange tijd in. Gelukkig is er nu ook nog wat kleur voor de liefhebber. Hartman (foto's 1, 4 en 6) biedt dit jaar de Colour Line Up, parasols in vrolijke kleuren als roze, oranje, groen en blauw. Zijn de tuinmeubelen wat klassieker, dan mogen kussens en parasol knallen qua kleur, vindt Hartman. Het Amerikaanse parasolmerk Tuuci (foto 2) biedt keuze uit tach tig kleuren. „De invloed van kleur op de zon is in Nederland niet zo van toepassing, maar in warme landen merk je temperatuurver schil als je onder een zwarte of een witte parasol zit", weet Jean Marcel van Griensven van Tuuci. Wil je echt iets uitbundigs, kies dan voor de Flowerpowersol van Fatboy (foto 7). Die is bedrukt met bloemenmotief Unikko van het Finse merk Marimekko. Fatboy is enthousiast over de parasol, getui ge de reclametekst: 'Het bloemen- boeket dat boven je hoofd zweeft, is geprint op een waterafstotende stof en is zó mooi dat je het rijke aroma bijna kunt opsnuiven!' Ook handig is verlichting in de pa rasol. Solero (zie foto's 3 en 5) kwam een paar jaar geleden met de eerste oplaadbare snoerloze lamp voor de parasol: de Accento. Deze parasollamp kan op elke pa rasol met een mastdiameter van 34 tot en met 50 millimeter wor den geklikt. De 24 duurzame led lampen in het armatuur zorgen voor sfeerverlichting waar ook uit stekend bij te lezen valt. Handige bijkomstigheid is dat de Accento zowel naar boven als naar bene den kan schijnen. Een parasol moet stabiel staan, zo dat hij niet omvalt of wegwaait. Ie dereen kent de standaard parasol voet, vaak gemaakt van zwaar ma teriaal als beton of gietijzer. Daar naast zijn er veel kunststof parasol voeten die met zand of water wor den gevuld. Nieuwer zijn parasol voeten die verstevigd moeten wor den met tegels. Of kies voor een permanente houder voor de para sol in de vorm van een speciaal grondanker, vergelijkbaar met de houder voor een droogmolen. So lero heeft verschillende versies, bij passend bij de parasol. „Hiermee bespaar je zomaar een paar vier kante meter ruimte op het terras. Nadeel is wel dat je de parasol niet meer kunt verplaatsen. Maar geluk kig zijn veel parasols tegenwoordig helemaal draaibaar om hun as, zo dat je ze nog richting zon kunt ro teren", vertelt-Helga van Keulen van Solero. Van Griensven van Tuuci merkt ook dat het grondan ker steeds meer in zwang komt. „Het is handig een vlak terras zon der obstakels te hebben als de para sol is opgeborgen." www.hartman.nl www.parasols.nl www.blokker.n www.gardenimpressions.nl www.fatboy.nl www.tuuci.eu Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Een goede parasol... is niet alleen bestand tegen de invloed van de zon, ook tegen wind en regen. houdt schadelijke UV-stra- ling bij de gebruiker vandaan. Parasols kunnen niet alle stra ling keren. Smeer dus toch met zonnebrand. Stelregel: hoe ouder de parasol, hoe minder bescherming. wordt gemaakt van hoogwaar dige stoffen (acryl, polyester). Vroeger waren parasols van ka toen. Dit verkleurt erg snel. gaat bij normaal gebruik min stens vijf tot tien jaar mee. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109