buitenlandj 9 l landsbestuur 'Niet louter idioten bij de Tea Party' Arrestaties verwacht bij Thaise oppositie onder controle heeft Zweedse niet opdrachtgeefster crèchemoorden Leverancier plukt vlees van borden Olifant verwondt opa tijdens reddingsactie China en Nepal eens over hoogte Everest Sovjet-diplomaat Dobrynin overleden Censuur Israël over ex-soldate opgeheven Duitse hulplijn voor misbruikten populair Camilla breekt been tijdens wandeling vrijdag 9 april 2010 overigens weigert op te stappen. fout is gegaan in Kirgizië. „Toen president Bakijev aan de macht kwam, trok hij hard van leer tegen de gevallen president vanwege machtsmisbruik en vriendjespoli tiek. Ik heb het idee dat hij in de kuil is gevallen die hij zelf gegra ven heeft", liet Poetin tijdens een persconferentie weten. Bakijev kwam vijfjaar geleden aan de macht na de zogenoemde tul penrevolutie, een vreedzame op stand vergelijkbaar met de eerste machtswisselingen in Oekraïne en Georgië. Ook in Kirgizië werden de democratische hervormingen niet doorgevoerd en kwam er wei nig tot niets van de verkiezingsbe loften. In juni werd Bakijev nog met 78 procent van de stemmen herkozen in verkiezingen die vol- brussel - Een Zweedse kunstena res heeft een 21-jarige Belg niet aangezet tot het plegen van moor den in een crèche in het Belgische Dendermonde. De Dendermond- se procureur Christan Du Four heeft dat gisteren gezegd in diverse Vlaamse kranten. Volgens Du Four had De Gelder op het mo ment van zijn arrestatie nog nooit contact gehad met de Zweedse. De 40-jarige vrouw beweert dat ze de Belg, op wie ze verliefd zegt te zijn, had gevraagd voor haar te moorden op haar verjaardag. Woensdag beschuldigden Bel gische media justitie ervan deze verklaring van de vrouw niet ge checkt te hebben. De 2i-jarige veroordeelde stak in ja nuari vorig jaar in de Dender- mondse crèche twee baby's en een leidster dood. Eerder vermoordde hij ook een bejaarde boerin. foto Aieksandr Zemlianitsjenko/AP gens internationale waarnemers een aanfluiting waren. De nieuwe 'volksregering' moet snel de orde herstellen en het ver trouwen van zowel Rusland als de Verenigde Staten zien te winnen. Beide landen hebben belangrijke militaire bases in het land. Rus land liet al weten zo'n 150 extra mi litairen te sturen om de eigen bur gers te beschermen. De Ameri kaanse legerbasis nabij de noorde lijke stad Manas is een van de be langrijkste logistieke knooppunten voor de Navo-troepen in Afghanis tan. Ook moeten energietekorten worden voorkomen. Kirgizië trok de afgelopen jaren herhaaldelijk aan het kortste eind in de regiona le strijd om de beperkte energiele veranties. aken - Een boze leverancier heeft woensdagavond in een restaurant in het Duitse Aken het vlees van de borden van de twintig etende gasten gehaald, zo meldde de poli tie gisteren. De leverancier had vers vlees gele verd en presenteerde de rekening van 400 euro. Het restaurant liet weten geen contant geld in huis te hebben en de volgende keer te zul len betalen. Dat pikte de leveran cier echter niet. Er ontstond een hooglopende ruzie in de keuken, die duidelijk hoorbaar was voor de gasten. Vervolgens sprokkelde de leverancier te hooi en te gras stuk ken vlees in de keuken bij elkaar, ook vlees dat reeds in de pan of in de marinade lag. Zonder zich te be denken, liep hij vervolgens de eet zaal binnen en haalde bij de ver bouwereerde gasten het vlees van hun bord. bangkok - De Thaise autoriteiten hebben gisteren arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen zeven kopstuk ken van de antiregeringsdemon- stranten, die al bijna een maand in groten getale protesteren in Bang kok. Het is een van de eerste maatrege len die premier Abhisit Vejjajiva heeft getroffen sinds hij woensdag de noodtoestand uitriep in de Thaise hoofdstad. De zeven waren betrokken bij de bestorming van het parlement woensdag. „Zodra de leiders die de voorkeur geven aan geweld wor den opgepakt, denken we dat we anderen kunnen overtuigen om de protestlocatie te verlaten", al dus Abhisit, die refereerde aan een massademonstratie in het zaken district. Tot nog toe hebben politie en leger zich terughoudend opge steld, ook nu ze door de noodtoe stand extra bevoegdheden hebben gekregen. Verder heeft de Thaise regering tientallen websites van de opposi tie gesloten en een televisiezender uit de lucht gehaald die loyaal was aan de zogenoemde 'roodhemden' (de kleur van de oppositie). Ook wil de regering nog radiostations sluiten die nag steeds achter de de monstranten staan. De regering be schuldigt deze media van het aan wakkeren van de onrust. De betogers zijn aanhangers van oud-premier Thaksin Shinawatra, die in 2006 door het leger werd af gezet en in ballingschap leeft. Ze ei sen het aftreden van premier Abhi sit en nieuwe verkiezingen. Offici eel moet Thailand pas volgend jaar naar de stembus. Abhisit is wegens de politieke cri sis in zijn land niet naar de topcon ferentie van landen in het zuidoos ten van Azië gegaan. De Associatie van Zuidoost-Aziatische Naties- (Asean) begon gisteren in de Viet namese hoofdstad Hanoi haar tweedaagse top. belgrado - Een 65-jarige man is gisteren in de dierentuin van Bel grado zwaar verwond door een oli fant toen hij zijn kleinzoon wilde redden, die bij het dier in zijn ver blijf was geklommen. De man wist het kind weer over de muur te tillen, maar werd ver volgens door de olifant in de rug geduwd. Hij werd met enkele ge broken ribben en ernstige verwon dingen aan zijn buik en borstkas naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn toestand na een spoedopera tie stabiel was. In de dierentuin in Belgrado heb ben zich vaker incidenten voorge daan. Er zijn daarom stemmen opge gaan om de dierentuin uit het cen trum van de stad te verplaatsen, zodat de dieren meer ruimte krij gen en hun verblijven beter bevei ligd kunnen worden. KATHMANDU China en Nepal zijn het eindelijk eens geworden over de hoogte van de Mount Everest. De berg telt nu officieel 8848 meter, meldde de BBC gisteren. De hoogste berg ter wereld ligt op de grens van beide landen. China vond dat ze moest worden gemeten aan alleen het ge steente, waardoor de berg vier me ter lager zou zijn. Maar Nepal wil de ook de sneeuw meetellen. Anatoli Dobrynin foto EPA MOSKOU Anatoli Dobrynin, een topdiplo maat van de Sovjet-Unie, is op 90-jarige leeftijd overleden. Dat hebben Russische diplomatieke bronnen gisteren laten weten. Do brynin overleed dinsdag. Dobrynin was van 1962 tot 1986 ambassadeur ïn Washington. Aan het begin van zijn ambassadeurschap zorgde de Cubacrisis voor grote spanningen tussen de Sovjet-Unie en de VS. door onze correspondent Frank Hendrickx washington - Er bestaat veel ver warring over de conservatieve Tea Party-beweging in de VS, meent documentairemaker Evan Coyne Maloney. „Protestbewegingen zijn normaal gesproken bijna altijd links en progressief Nu is er in eens een rechtse opstand in de VS. Dat is verwarrend." Maloney er gert zich net als zo veel rechtse Amerikanen aan 'de gekleurde be richtgeving' over de Tea Party - een naam die verwijst naar de op stand die in 1773 uitbrak over Brit se theebelasting en uitmondde in de onafhankelijkheidsstrijd tegen het koloniale bewind. Bij veel Amerikanen is het beeld ontstaan dat de moderne Tea Party-bewe ging bestaat uit een boze meute die geobsedeerd is door racistisch getinte complottheorieën over een socialistische machtsgreep door president Obama. Commentator en filmer Maloney ontkent niet dat er 'nut jobs' (idio ten) rondlopen bij de talloze de monstraties van de Tea Party, maar door daar voortdurend op te focussen, creëren de media vol gens hem doelbewust een karika tuur van een belangwekkende, nieuwe politieke stroming in de Amerikaanse samenleving. „Er is duidelijk sprake van een dubbele moraal. Bij de demonstraties tegen JERUZALEM Israël heeft gisteren de censuur over de zaak van ex-soldate Anat Kam opgeheven. Het bevestigde dat Kam onder huisarrest staat, om dat zij meer dan tweeduizend leger- documenten in handen van de krant Ha'aretz heeft gespeeld. Israë lische media mochten niet over de zaak berichten, maar de restricties werden verlicht nadat buitenland se media er wel over berichtten. BERLIJN Een Duitse hulplijn voor slachtof fers van seksueel misbruik door geestelijken blijkt een schot in de roos. De eerste week na de open stelling door de Duitse Rooms-Ka- tholieke Kerk werden de medewer kers overstelpt met duizenden tele foontjes. De lijn werd ruim 13.000 keer gebeld, maar slechts 2670 bel lers slaagden erin contact te krij gen met psychologen. LONDEN Camilla, echtgenote van de Britse kroonprins Charles, heeft haar been gebroken tijdens een wande ling in de heuvels van Schotland. Volgens haar woordvoerster viel ze door de gladheid. Röntgenonder zoek wees uit dat de 62-jarige haar kuitbeen heeft gebroken. Ze moet zes weken een gipsverband dragen. De hertogin van Cornwall is niet van plan afspraken af te zeggen. Bush waren er ook heel veel gek ken, maar daar was amper aan dacht voor. Bij de Tea Party is het tegenovergestelde het geval. Die be weging past niet in het wereld beeld van de meeste journalisten. Het doel lijkt te zijn om de demon straties in diskrediet te brengen." Als tegenzet heeft Maloney een ei gen korte film, 'A trip down me mory lane', gemaakt op basis van archiefbeelden van demonstraties tegen Bush. Hij laat spandoeken zien met teksten als 'Bush: Baby Killer', 'Adolf Bush' en de naam Bush geschreven met een haken kruis. „Maar ik ken ook heel veel anti-Bush-demonstranten die hele maal niet zo extreem zijn", zegt Maloney. „Ik wilde alleen maar aantonen hoe makkelijk het is om het beeld te fabriceren van een be weging die helemaal uit gekken lijkt te bestaan." Een recente peiling suggereert dat de Tea Party inderdaad breder is dan tot voor kort gedacht. Meer dan een kwart van de Amerikanen zou zich willen aansluiten bij de beweging. Qua opleiding, inko men en achtergrond komen de aanhangers vrijwel overeen met een doorsnee van de Amerikaanse bevolking. Maloney denkt dat de Tea Party door de eenzijdige be richtgeving onderschat wordt. „Hoe vaker de demonstranten wor den weggezet als idioten, hoe gro ter de beweging zal worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9