VS en Rusland bezegelen nucleair akkoord 8l Honderden mensen in Rio dood in de modder MOSlCOU GfiCGitÈ I1I6IIW 'Vijfhonderd slachtoffers Srebrenica leven nog' KIRGIZIË Nieuwe premier garandeert Rusland dat haar ploeg situatie vrijdag 9 april 2010 RIO DE JANEIRO - Zeker tweehon derd mensen zijn onder de mod der bedolven na de overstromin gen en aardverschuivingen van de afgelopen dagen in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro en omgeving. De autoriteiten hebben weinig hoop dat onder de modder nog overlevenden worden gevonden. Dat heeft een brandweercomman dant en hoge functionaris bij de Braziliaanse dienst burgerbescher ming gezegd, aldus de Braziliaanse nieuwssite Gi. Rio de Janeiro en omgeving kregen begin deze week te maken met de zwaarste regen val in bijna vijftig jaar tijd. Daar door ontstonden bijna tweehon derd modderstromen en aardver schuivingen. Volgens het Braziliaanse staatspers- bureau Agencia Brasil staat van 154 mensen vast dat ze zijn omge komen. Alleen in Niterói en Sao Gon<jalo, twee plaatsen in de deel staat Rio de Janeiro, kwamen al tachtig mensen om. Reddingswerkers zoeken in het puin en de modder naar overleven den. In de buurt van Niterói wis ten hulpverleners nog zeventien volwassenen en acht kinderen te redden, aldus de brandweer. Vol gens meteorologen blijft het ook komend weekeinde regenen. De burgermeester van Rio zei gis teren dat circa tweeduizend fami lies zullen worden geëvacueerd vanuit risicogebieden. Volgens hem zijn inmiddels vierduizend fa milies dakloos en staan zo'n tien duizend woningen op instorten, hoofdzakelijk in de sloppenwijken van Rio, waar-ongeveer een vijfde van de bevolking woont. Reddingswerkers delen intussen hulppakketten uit, zo'n zeventig duizend in getal. De pakketten be vatten voedsel, kleren en medi sche voorraden voor de mensen die dakloos zijn geraakt of die van de buitenwereld zijn afgesneden. De Braziliaanse regering heeft ook een noodprogramma aangekon digd om de door de ramp getrof fen woningen weer zo snel moge lijk te herbouwen. De voorbereidingen voor het WK voetbal in 2014 en de Olympische Spelen in 2016 in Rio de Janeiro ko men volgens de autoriteiten niet in gevaar. BELGRADO - Ten minste vijfhon derd moslims uit Srebrenica die in juli 1995 door het Bosnisch-Servi- sche leger zouden zijn vermoord, zijn nog in leven. Hun namen staan echter nog steeds op de offi ciële lijst van slachtoffers. Dat zei directeur Mirsad Tokaca van het Centrum voor Oorlogsdo cumentatie in Sarajevo, zo bericht te de krant Politika in Belgrado gis teren op zijn website. Volgens To kaca zijn in het herdenkingscen trum in Potocari ook zeventig mensen begraven die tijdens de verovering van Srebrenica door de Bosnische Serviërs helemaal niet in de stad aanwezig waren. De directeur van het Bosnisch-Ser- vische Centrum voor onderzoek van Oorlogsmisdaden in Banja Lu- ka, lanko Velimirovic, is niet ver baasd. „Praktisch alle gegevens waarmee met betrekking tot de ge beurtenissen in en rond Srebreni ca wordt geschermd, zijn niet ge controleerd. Toch heeft zowel het Joegoslavië-Tribunaal als het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag op basis van die gegevens geoordeeld dat er in Srebrenica ge nocide is gepleegd", zei Velimiro vic tegen Politika. Volgens schattingen zijn er in de zomer van 1995 achtduizend mos limmannen vermoord. Twee dagen na het begin van de protesten lijkt de machtswisse ling in Kirgizië een feit. De oppo sitie stelde gisteren een nieuwe regering aan die direct door grote broer Rusland werd er kend. President Bakijev stapt echter niet op, liet hij weten. door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - „Noem het een revolu tie, noem het een volksopstand. Het is hoe dan ook onze manier om duidelijk te maken dat we de mocratie en rechtvaardigheid wil len", zei de nieuwe zelfbenoemde Kirgizische premier Roza Otoenba- jeva (59) weten tijdens een chaoti sche persconferentie in de nacht van woensdag op donderdag in het parlementsgebouw dat eerder nog aan puin geslagen werd. De oppositie liet weten dat er een tijdelijke regering op poten is gezet die het land zes maanden be stuurt. President Koermanbek Bakijev is spoorloos, maar liet gis termiddag tegenover een Russisch radiostation weten geen enkele re den te zien om op te stappen. De Russische premier Vladimir Poetin erkende gisterochtend in een telefoongesprek met Otoenba- jeva de machtswisseling in de voor malige Sovjetrepubliek. Volgens de persdienst van de Russische pre mier garandeerde Otoenbajeva Poetin dat 'de volksregering de si tuatie in Kirgizië volledig onder controle heeft' en verzocht ze Rus land om economische steun. Rus land is de belangrijkste handels partner en de financiële suiker oom van het straatarme Kirgizië. Gedurende de nacht werden ver schillende winkelcentra in de hoofdstad Bisjkek leeggehaald en braken hier en daar rellen uit. Vol gens ooggetuigen heerst er comple te anarchie. Bij het geweld kwa men de afgelopen dagen zeker 68 mensen om en raakten er vierhon derd gewónd. De nieuwe machthebbers poseren in de kamer van president Bakijev, die Roza Otoenbajeva foto AP De gewelddadige machtswisseling begon dinsdagmiddag in de noord westelijke stad Talas toen een woe dende menigte er overheidsgebou wen binnendrong. De Kirgiziërs zijn kwaad over de almaar stijgen de kosten voor levensonderhoud. De energieprijzen stegen de afgelo pen maanden fors en in de winter zaten grote delen van het land lang zonder gas of stroom. Ook wordt de gevluchte president Bakijev beschuldigd van corruptie en machtsmisbruik. De protesten sloegen snel over naar de hoofd stad, waar de ordetroepen het vuur openden. De betogers na men de wapens op, veroverden het parlement, de staatstelevisie en andere publieke gebouwen en wisten snel de juiste oppositielei ders bij elkaar te brengen. Opmerkelijk was dat de Russische premier Poetin openlijk zei wat er Obama en Medvedev bij de ondertekening van het verdrag. foto EPA PRAAG - De Amerikaanse presi dent Barack Obama en zijn Russi sche ambtgenoot Dmitri Medve dev hebben gisteren een verdrag ondertekend om hun arsenaal kernwapens te verminderen. Het nieuwe Start-verdrag geldt als het omvangrijkste nucleaire ontwape ningsverdrag tussen beide landen sinds twintig jaar, en volgt het oude Start-verdrag uit 1991 op dat eind vorig jaar afliep. Beide staatshoofden noemden de ondertekening van het akkoord in de Tsjechische hoofdstad Praag een historische gebeurtenis. Het verdrag maakt de wereld veiliger, luidde de stellige overtuiging van Obama. Het is 'slechts een stap in een lan gere reis' naar verdere afbouw van het nucleaire arsenaal, aldus de president. De Verenigde Staten en Rusland beschikken samen over 90 procent van alle kernwapens ter wereld. Obama kondigde aan deze zomer verder te willen onderhandelen om tot een verdere inkrimping te komen. De keuze voor Praag als plek voor de ondertekening was geen toeval lige. Vorig jaar ontvouwde Obama in de stad zijn streven naar een kernwapenvrije wereld. Hij zei toen dat de VS, het enige land dat ooit kernwapens inzette, een more le verantwoordelijkheid hebben om in actie te komen. Ook noem de hij kernwapens toen 'de gevaar lijkste erfenis van de Koude Oor log'. Het nieuwe Start-verdrag geldt ook als steun in de rug van Oba ma, kort voor nieuw internatio naal overleg in Washington tegen verdere verspreiding van kernwa pens. Obama kan bij de onderhan delingen, die door hem zijn voor gesteld, wijzen op het jongste suc ces in Praag. Medvedev benadrukte dat het ak koord een succes is voor de inter nationale gemeenschap. „Na deze zeker niet eenvoudige onderhande lingen zijn er geen verliezers." Het verdrag opent een nieuw hoofd stuk in de relatie en samenwer king tussen de VS en Rusland, voegde Medvedev eraan toe. Het nieuwe Start-verdrag verwijst niet alleen naar de afkorting van Strategie Arms Reduction Treaty (Strategische Wapens Reductie Verdrag). Beide landen wilden ook een nieuwe start maken om dat hun betrekkingen de afgelopen jaren aanzienlijk waren verslech terd, onder meer door het Russi sche ingrijpen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië. Samenwerking op andere gebie den verliep daarom vaak moei zaam of was onmogelijk. Maar Obama heeft de steun van Rus land bijvoorbeeld nodig om de nu cleaire ambities van Iran aan te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8