'Deel kosten feest 30 april naar Rijk' Dijkversterking biedt 20 Na 44 Jaar stopt Tessa Braat met tentoonstelling in Burgerweeshuis BOOT VOOR DE DEUR Steenbekleding van de Zeeuwse dijken versterken, dat is de opdracht van het projectbureau Zeeweringen. Zo houden Zeeuwen ook in de toekomst droge voeten. vrijdag 9 april 2010 door Theo Giele MIDDELBURG - Om het gat in de be groting van de Giro-etappe te dich ten, moet de gemeente Middel burg eens kijken of een deel van de kosten voor Koninginnedag niet voor rekening van het Rijk kunnen komen. De gemeente krijgt van demissio nair minister Ab Klink ruim vier ton minder voor de etappe Am sterdam-Middelburg (op 10 mei) dan waarop was gerekend. Wet houder Albert de Vries vraagt zich in dit licht af of het wel redelijk is dat Middelburg alle kosten rond de komst van koningin Beatrix en haar familie op 30 april moet dra gen. De koninginnedagviering kost 700.000 euro. De provincie draagt hier twee ton aan bij. Door te schrappen in de kosten van de Giro is het tekort inmiddels teruggeschroefd tot ongeveer 300.000 euro. De Vries vindt het nog te vroeg om aan de Middel burgse gemeenteraad een extra kre diet te vragen. Zo is nog niet be kend hoeveel geld de sponsoring door het bedrijfsleven oplevert. Bo vendien wil De Vries proberen als nog meer geld uit Den Haag los te krijgen door politieke en bestuurlij ke druk. Hij hoopt daarbij op steun van de twee andere Giro-ge meenten, Amsterdam en Utrecht. Wethouder Carolien Gehrels van Amsterdam heeft de tegenvallende subsidiebijdrage uitermate teleur stellend' genoemd en wil nu een beroep doen op de post onvoor zien. Voor Middelburg is dit geen optie. Bovendien is de tegenvaller voor een, ten opzichte van Amster dam, kleinere gemeente heel wat moeilijker weg te poetsen in de be groting. De Italiaanse wielerronde start dit jaar op zaterdag 8 mei in Amsterdam met een individuele tijdrit door het centrum, van het Museumplein tot het Olympisch Stadion. Zondag 9 mei rijden de renners van het Museumplein naar Utrecht. Op maandag 10 mei begint de etappe op de Zuidas in Amsterdam en is de eindbestem ming Middelburg. STERKER door Piet Kleemans De grote stalen grijper verdwijnt in de buik van het binnenschip. Als de lading - grote brokken breuksteen - in de bak van de gereed staande vrachtwa gen wordt gestort schommelt het voertuig heel even licht. Om ver volgens - eenmaal vol - de stenen verderop op het dijklichaam uit te kiepen. Er wordt gewerkt aan de dijk bij Schelphoek West. Daar waar in 1953 de zware noord westerstorm een groot gat in de dijk sloeg, rijden zware machines af en aan. Doel van alle bedrijvig heid is, legt Joris Perquin van het Projectbureau Zeeweringen uit, het versterken van de steenbekle ding van de berm. „Want de oude steenbekleding is gewoon letterlijk te licht. En als er dan ook nog eens grond rondom die stenen weg spoelt wordt het tijd om in te grij pen." Vervangen van de steenbekleding is in de praktijk een enorme klus.' Zeker als bedacht wordt dat het in Zeeland alles bij elkaar om 325 strekkende kilometer dijk gaat. „We zijn sinds 1997 met dit karwei bezig en we zitten nu ongeveer op de helft. Het werk ligt op schema én de kosten blijven binnen het budget van 900 miljoen euro. Voor dat geld moet heel wat werk verzet worden volgens projectlei der Jan de Pagter. Hij legt uit dat de basaltstenen aan de buitenzijde van de dijk weggehaald worden en vervangen door betonzuilen. De zogeheten 'Haringman- glooiing' aan de binnenzijde van de dijk wordt bedekt met een 40 centimeter dikke laag breuk steen. Keien variërend van 10 tot 200 kilo. „Die laag wordt dan over goten met vloeibaar asfalt en dat wordt dan weer afgestrooid met la vasteen." De voet van de dijk wordt verbreed en dat gebeurt eveneens met breuksteen. Om te voorkomen dat de zware stenen wegzakken in de bodem wordt eerst een speciale mat uitgerold. Van de kruin van de dijk wordt on geveer een halve meter afgegraven, waardoor de in de loop der jaren door verstuiving bijna onder zand verdwenen muraltmuurtjes weer zichtbaar worden. Beschadigingen aan de ver voor de ramp van 1953 geplaatste muurtjes worden niet hersteld. De Pagter: „Het zijn cul tuurhistorische elementen die het waard zijn om behouden te blij ven, maar we gaan ze niet mooier B8SB888SaBga8BBg^gBagiiSSB8ili door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zich vervelen zal kera miste Tessa Braat (83) zich geen se conde, maar het kan niet anders of de rust zal even wennen zijn. Na 44 jaar Zomertentoonstelling Ne derlandse Plastiek in het Zierikzee- se Burgerweeshuis stopt de familie Braat ermee. Ze had (met haar zonen) de 45 jaar graag willen volmaken. „Maar het is genoeg geweest." Haar leef tijd en het feit dat er steeds min der makkelijk personeel voor lan gere tijd is te krijgen, gaven de doorslag. Natuurlijk viel het niet mee die knoop door te hakken, maar nu het besluit eenmaal is ge nomen rest vooral rust. „En ben ik, terugkijkend, dankbaar. Natuur lijk was het altijd veel werk, maar het bracht ons ook ongelooflijk veel aardigheid." De belletjes en briefjes die de Braatjes van kunste naars hebben gekregen nadat ze het einde van de Zomertentoon stelling hadden aangekondigd, zijn veelzeggend. „Beeldhouwers die schrijven dat ze het jammer vin- Tessa Braat foto Mechteld Jansen den dat we stoppen en dat ze ons altijd zo gastvrij vonden. Ach, ik heb het altijd enig gevonden. Juist ook al die mensen die over de vloer kwamen". De deur van het Burgerweeshuis gaat dan ook ze ker niet op slot. „Iedereen die aan belt, is welkom." Met haar man (de in 2000 overle den kunstenaar) Ad Braat zette Tessa de Zomertentoonstelling op poten. Het aanvankelijk beschei den evenement in het monumen tale .Burgerweeshuis groeide uit tot een beeldentuin van naam, met jaarlijks werk van ruim 40 kunstenaars. Steevast gecombi neerd met een expositie klein an tiek en curiosa. Na de dood van Ad zette Tessa met zoon Steven de Zomertentoonstelling (en hulp van de rest) voort. Eén van de gro te krachten was altijd de diversiteit van het tentoongestelde werk. Stadswoningen, Herenhuizen, Kadewoningen, Watervilla's, Appartementen vanaf 149.000,- v.o.n. Kijk voor meer informatie en openingstijden van ons mik voor meer inrormatie en openingstiiaen van ons c„n, i CjQESE SCHANS verkoopinrormatiecentrum in Goes op rri www.goeseschans.nl Stijlvol wonen met uw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74