Geïnspireerd door de tijd of putten 181 zeeland 'Eerst kennis maken met materialen en daar dan je eigen weg in bepalen' Themabijeenkomsten maatschappelijke stage IJsseldijk Modes vrijdag 9 april 2010 EXPOSITIE Pontesleerlingen presenteren eindexamenwerkstukken in hal van Zierikzees gemeentehuis door Ali Pankow Waaier met Wayangpoppen. Blik van bovenaf op 'De tijdmachine'. Installatie met kubussen en symbolen. Lepelstraat 1 Yerseke Tel. 0113-571539 www.ijsseldijkmodes.nl MEEST CELEZEN 1 .Warm welkom voor de fietser 2.Kruseveer al aardig in de steigers 3.0nderzoek woningmarkt Brouw EN VERDER Voor alle Uit-tips en tentoonstellin gen in musea en galleries, zie: www.pzc.nl/extra/uitpagina TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuw op /.pzc.nl/schouwen-duiveland Schimmen hebben met licht en donker te maken. De waaier van Wayang poppen, die in Indonesië gebruikt worden voor het schim menspel, is een van de fraaie objec ten van de tentoonstelling die Pon tesleerlingen in de hal van het Zie- rikzeese gemeentehuis hebben in gericht. Het is een expositie van 32 eindexa menwerkstukken van havo-s en vwo-6 leerlingen voor het kunst vak 'Beeldende vorming'. „De the ma's waar zij dit jaar hun fantasie op mochten loslaten, zijn: 'Tijd' en 'Van licht naar donker'. De meeste leerlingen zijn daar creatief mee om gegaan. Sommigen hebben bei de thema's zelfs in één werkstuk verweven", zegt docente Jessica van der List. Liza de Bie vond haar inspiratie in de hersenen. „Die vormen de op slagplaats voor je herinneringen en voor de verwachting voor de toekomst", beargumenteert zij. Haar kunstwerk bestaat uit een netwerk van stevig met zilverdra den aan elkaar verbonden vorm pjes die de hersenen voorstellen. „Met symbolen daarop geef ik de verschillende periodes in een men senleven aan", zegt Liza. Deze 'her- senenboom' staat op een spiegel- plateau. Ook dat kan ze motive ren: „]e hersenen zijn de weerspie geling van je ziel." Waar Liza de ouderdom positief verbeeldt met een palmboom als symbool voor 'gepensioneerd' en dus 'vrij zijn', kiest Iris Varel voor een wandelstok. Ook zij zocht het in het verbeelden van verschillen de levensfasen en doet dat met een stellage van kubussen. „Een blokkendoos is speelgoed in het begin van je leven. Met dat idee ben ik begonnen. Eerst met één kubus en zo verder uitgebouwd", vertelt Iris. De waaier geïnspireerd op Javaan se Wayangpoppen is van de hand van Emily van Opdorp. Zij sneed Tentoonstelling Leerlingen van Pontes Pieter Zee man 5-havo en 6-vwo exposeren hun werkstukken 'Beeldende Vor ming' in de hal van het Zierikzeese gemeentehuis. Deze tentoonstelling biedt 32 kunstwerken variërend van schil derijen tot installaties en mo de-ontwerpen. De verbindende thema's voor de werkstukken zijn 'De Tijd' en 'Van licht naar donker'. De expositie is tot en met donder dag 22 april te bezichtigen tijdens de openingsuren van het gemeen tehuis. de contouren uit perspex en ver werkte er kleurrijke onderdelen in. „Je kunt die waaier ook om draaien. Dan kijk je door de trans parante vormen heen en zie juist meer van de achtergrond die ik in houten vormpjes heb aange bracht", licht Emily toe. Amber Meerman tekent voor een kleurrijke tijdmachine in een hou ten omhulsel van witte, gebogen latjes, die aan een koepel doen denken. Wat zou ze zelf verkiezen als ze in de tijdmachine mocht rei zen: het verleden of de toekomst? „Het liefst de tijd van de Grieken en Romeinen. De Middeleeuwen lijken me te saai en de toekomst moet een verrassing blijven", zegt Amber. Sharona Wittenberg wil dolgraag professioneel mode-ontwerpster worden. Zij is van plan toelatings examen te doen bij de mode-aca demie Amfi in Amsterdam. Haar bijdrage aan deze expositie getuigt van veelbelovend talent op dit ge bied. Zij ontwierp in kleur van licht naar donker zes elegante crea ties voor vrouwen. Haar ontwer pen zijn gebaseerd op meetkundi ge figuren. Een idee dat zij kreeg in overleg met haar nichtje Carme- lita de Vos, die al een opleiding in dit beroep heeft voltooid. Slechts vijf jongens leverden een bijdrage aan deze exposities. Zij doen dat met onder meer een tijds- spiraal en een seizoenenboom. In de basisvorming maken de leerlingen kennis met veel ma terialen en technieken. In de bovenbouw moeten ze daar zelf standig een keuze in maken voor hun eindexamen-werkstuk, zegt docente Jessica van der List van het kunstvak Beeldende Vorming. De leerlingen kunnen gedurende het schooljaar in twee stappen naar hun uiteindelijke creatie toe werken. Slechts enkelen komen niet verder dan de eerste stap en la ten het bij hun eerste, kleinere ont werp. „lammer", vindt Van der List. Juist het leren uitdiepen en verfijnen van een idee kan in dat tweede stadium tot uiting komen. Al enkele jaren wordt met de kunstwerken van de Pontes-leer- lingen een expositie ingericht in de hal van het gemeentehuis in Zierikzee. „Dat is absoluut een meerwaarde. Voorheen werden de werkstukken op de school zelf ge presenteerd. Dit is veel echter. De leerlingen treden echt naar buiten voor een publiek." Tijdens de officiële opening gistera vond waren de makers zelf aanwe zig bij hun eigen kunstwerk en ga ven desgewenst een toelichting op het maakproces. Sommigen van hen overwegen een vervolgoplei- ding in een kunstzinnige richting. Enkelen van hen komen daar weer op terug door de huidige onzekere economie. „Ik wilde eerst een opleiding voor product-designer gaan volgen, maar ik denk dat het nu toch een studie communicatie aan de uni versiteit zal worden", zegt Emily van Opdorp. Amber Meerman hoopt een zeker evenwicht te hebben gevonden in de opleiding Culturele Maatschap pelijke Vorming in Den Haag. „Dan kan ik dansdocente worden, maar ook projecten voor ontwik kelingswerk gaan doen." NATIONALE SCHOENMAKERSGILDE WEEK 10T/M 17APRI ZIERIKZEE - Om vrijwilligersorgani saties te ondersteunen houdt het Welzijnshuis Schouwen-Duive- land drie bijeenkomsten rondom het thema maatschappelijke stage en vrijwilligerswerk. Vanaf volgend schooljaar is de maatschappelijke stage verplicht voor alle leerlingen van het voort gezet onderwijs. Om de stages in te vullen wordt een beroep gedaan op vrijwilligersorganisaties. Ter on dersteuning van deze clubs in de voorbereiding en begeleiding zet het Welzijnshuis verschillende bij eenkomsten op poten. Tijdens de eerste, dinsdag 18 mei, geeft de sta gemakelaar uitleg over het 'wat, waarom en hoe' van de stages op Schouwen-Duiveland. De tweede bijeenkomst, dinsdag 1 juni, is on der meer gewijd aan het begelei den van jonge stagiaires en aan het verzekeren van vrijwilligers. Ook worden richtlijnen gegeven voor structuur en een persoonlijke aan pak. De derde samenkomst (in sep tember) is een instructie van de (vernieuwde website van de) vaca turebank maatschappelijke stages/- vrijwilligerscentrale. Alle bijeenkomsten zijn in het MFC in Zierikzee, vanaf 19.30 uur. Meer informatie via het Welzijns huis: 0111-453444. GRATIS KRASLOT BIJ UW SCHOENREPARATIE I www.schoenmakersgilde.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72