binnenland 15 Twijfelaars kunnen I beter geen huis kopen' i TOPreizen MAROKKO 14,7% l__L JL Taakstraf wegens illegale adoptie Man lag twee weken dood in camper Gesnapte hennepteler is straks winst kwijt Onderzoek afgerond naar 'spion-agent' Nederlanders geloven het minst in buitenaardsen iNClUSltfl vrijdag 9 april 2010 meer woningen verkocht in 1e kwartaal 2010 (vergelijking met 1e kwartaal 2009) Prijsontwikkeling per kwartaal van een gemiddelde verkochte woning* vergelijking met Jiet voorafgaande kwartaal graphic: CRW/bron: NVM De huizenmarkt toont licht herstel, maar het aantal ver kopen blijft laag. Veel men sen willen verhuizen, maar durven niet. „Twijfelaars moeten wegblijven." door Gert van Harskamp n de straat van Irene Gleijm (34) hebben starters op de woningmarkt keuze genoeg. Aan veel appartementen hangt een bordje 'te koop', alle maal voor een aantrekkelijke prijs onder de 150.000 euro. Ook Gleijm wil graag verhuizen. Zij woont met haar twee zoontjes van zes en acht jaar prima in haar eta gewoning. Sinds Gleijm een nieu we partner heeft, willen ze graag verkassen naar een eengezinswo ning. De jonge moeder heeft echter één probleem: ze durft niet zo. „Er zijn een paar redenen waarom ik twijfel", zegt verpleegkundige Gleijm. „Mijn partner is ouder, hij is vijftig. Daardoor komen wij al leen in aanmerking voor een hypo theek met versnelde aflossing. Die hypotheken zijn altijd wat duur der en dat is een hele stap, nu ik net een nieuwe baan heb. Verder staan er in deze straat heel veel wo ningen al heel lang te koop, dus vraag ik me af of het wel verstan dig is om de woning nu te koop te zetten. Willen we een eengezins woning kunnen kopen, moet ik volgens onze hypotheekadviseur voor dit huis minimaal 140.000 eu ro krijgen." Gleijm is een van de duizenden mensen die graag van huis wisselen, maar het op dit mo ment niet aandurven. Ondanks de crisis en de belabber de woningmarkt neemt de verhuis- wens nauwelijks af, blijkt uit on derzoek van het ministerie van Vrom. Het aantal verkochte wonin gen is volgens makelaarsvereniging NVM in een jaar tijd met 14,7 pro cent gestegen tot 30.500 in het eer ste kwartaal van 2010. Maar dat is nog steeds twaalfduizend minder dan het gebruikelijke niveau van voor de crisis, aldus NVM-voorzit- ter Ger Hukker. Bij Vereniging Eigen Huis (VEH), de belangenclub van huiseigena ren, komen veel verontruste tele foontjes binnen van twijfelaars. „Het gaat om grofweg twee groe pen", weet Hans André de la Porte van VEH. „De eerste zijn mensen die niet weten of ze moeten verko pen, omdat er al zoveel te koop staat en zij mogelijk de prijs niet krijgen die zij willen hebben. Dit zijn veelal ouderen die kleiner wil len wonen, maar af willen van hun hypotheeklasten. De andere groep bestaat uit mensen die twij felen vanwege de onzekerheid over de toekomst van de hypotheekrenteaftrek en de gevol gen van de bezuinigingen. De twee groepen hebben één ding ge meen: ze willen dat wij hen vertel len wat zij moeten doen." Voor makelaars breken spannende tijden aan. In het tweede kwartaal worden traditioneel de meeste hui zen verkocht. Nu de huizenprijs voor het eerst sinds het uitbreken van de kredietcrisis op jaarbasis licht is gestegen, hopen de make laars dat het herstel doorzet. Na een uitermate slecht 2009 hunke ren zij naar inkomsten. Gemiddeld draaiden zij vorig jaar een verlies van ruim 10.000 euro. Slechts 43 procent van de makelaars wist 2009 positief af te ronden. Partijen op de woningmarkt dur ven echter niet te voorspellen dat het lichte herstel van het eerste kwartaal in het voorjaar doorzet. „Het is zo onzeker, zo broos", zegt Peter Boelhouwer, hoogleraar woningmarkt aan de Technische Universiteit Delft en directeur van woningmarktonderzoeksbureau OTB Delft. „Het is maar de vraag hoe consumenten reageren op de bezuinigingsvoorstellen van het nieuwe kabinet. Als er angst be staat dat zij koopkracht moeten in leveren, dan heeft dat direct zijn weerslag op de woningmarkt. Dan kunnen de prijzen zomaar weer gaan dalen." NVM-voorzitter Hukker zegt dat twijfelaars het best weg kunnen blijven van de markt. „We moeten even wachten op het nieuwe kabi net. Dan is het voor de consument duidelijk wat voor beleid er ge voerd gaat worden. Dat is namelijk wat de consument wil: duidelijk heid. Dus nog een halfjaartje wachten, dan verwacht ik dat de rust en de zekerheid terug zijn op de woningmarkt." Irene Gleijm wil zo lang niet wach ten. „We hebben ons huis inmid dels laten taxeren en het zal span nend worden of wij die 140.000 euro kunnen krijgen. We weten nog niet wat we doen, maar bin nen twee maanden moeten we de knoop wel hebben doorgehakt, vind ik." LEEUWARDEN Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren een taakstraf van 180 uur opgelegd aan een echtpaar uit die stad wegens een illegale adop tie. Het gaat om een Filïpijns meis je. Ook krijgen de 56-jarige politie man en zijn 48-jarige vrouw een voorwaardelijke celstraf van zes maanden. De vrouw zegt in 2006 het meisje in handen gedrukt te hebben gekregen. MAASBREE Een 59-jarige man heeft twee we ken dood in een onderkomen in Maasbree (Limburg) gelegen. Giste ren vond een buurtbewoner zijn le venloze lichaam. Volgens de politie is de man daar twee weken gele den overleden. De man, die een te ruggetrokken bestaan leidde, woon de in een camper in een oude gara ge naast een verwaarloosd kassen complex. DEN HAAG Henneptelers kunnen straks hun winst meteen inleveren bij justitie als ze tegen de lamp lopen. Dat meldde demissionair minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) giste ren. Via het aantal plantjes kan de politie berekenen wat de winst is. Dit bedrag wordt dan meteen in be slag genomen. Het past in het be leid om de georganiseerde mis daad harder aan te pakken. DEN HAAG Het onderzoek naar de 'spioneren de' informatierechercheur is afge rond. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Den Haag, waar een regiezitting plaatsvond. Het Openbaar Ministerie vermoedt dat de oud-agent van het politie korps Rotterdam-Rijnmond spio neerde voor Marokko. De recht bank buigt zich op 25 augustus in houdelijk over de zaak. SINGAPORE - Nederlanders zijn er bij lange na niet van overtuigd dat buitenaards leven bestaat. Slechts 8 procent van de ondervraagde Ne derlanders zegt te geloven dat er aliens onder ons zijn. Dat blijkt uit een wereldwijde peiling van Reu ters Ipsos, waarvan de resultaten gisteren naar buiten zijn gebracht. Ook in Zweden en België geloven niet veel mensen dat aliens ver momd als mensen deelnemen aan het dagelijks leven. In India en China is dat volgens de peiling anders. Daar denkt meer dan 40 procent dat de buiten aardse wezens hun plek op aarde al veroverd hebben. Wereldwijd ge zien gelooft een op de vijf mensen dat er aliens bij hen om de hoek wonen. Voor het onderzoek werden 23.000 volwassenen in 22 landen ondervraagd. SPECTACULAIR PRIJSVOORDEEL in MEI en JUNI! KONINGSSTEDEN KASBAHS OASES HIGHLIGHTS Zie www.kras.nl/74728 Zie www.kras.nl/35060 Zie www.kras.nl/74727 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van JpTe/zeff of Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 8-daagse rondreis Koningssteden van Marokko o.b.v. 7 x ontbijt, 1 x lunch, 6 x diner Vertrek: 12 mei t/m 31 oktober tot wel 130 in prijs verlaagd! gegarandeerd vertrek op 12/5,16/5, 6/6 en 17/10 beleef het sprookje van 'Duizend-en-één-nacht in de koningssteden Fès, Meknès, Rabat en Marrakech 8-daagse rondreis Kasbahs Oases van Marokko o.b.v. 7 x ontbijt, 1 x lunch, 6 x diner Vertrek: 5 mei t/m 27 oktober tot wel 80 in prijs verlaagd! overnachtingen in authentieke kasbahs! UNIEK! met o.a. Marrakech, de Todra- en Dadèskloof, Aït Benhaddou en het Hoge Atlasgebergte 15-daagse rondreis Highlights van Marokko o.b.v. 14 x ontbijt, 1 x lunch, 10 x diner Vertrek: 21 mei t/m 22 oktober tot wel 60 in prijs verlaagd! vele gegarandeerde vertrekdata! met o.a. Casablanca, de 4 koningssteden, het Midden- Atlasgebergte, de Dadèskloof en Essaouira waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5