Maak geweld bespreekbaar PZC 22 and 'Als je iets gaat zeggen, dan breek ik zijn nek' HUISELIJK GEWELD Koninklijke lampen branden aan Haagse Brink magazinerek Hp woonwinkel Nieuw! Originele opberger Fotowedstrijd voor Nieuwe fietsenstalling kinderen tot 14 jaar op Tolplein bij tunnel brieven vrijdag 9 april 2010 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Nog steeds heerst er een groot taboe op het praten over huiselijk geweld. Gisteren is in Vlis- singen opnieuw een poging ge daan om het stilzwijgen te door breken. Het project 'Doorbreek huiselijk geweld' moet instanties, maar ook gewone mensen bewus ter maken. Te lang hebben instanties langs el kaar heen gewerkt, merkte politie man Bram van Moolenbroek giste ren op bij het symposium dat de aftrap vormde voor het project. In tussen werken instanties beter sa men, in het Veiligheidshuis in Vlis- singen bijvoorbeeld, waar de poli tie, 'het Openbaar Ministerie en hulpverleners gevallen bespreken. „Zo kunnen we snel naar een op lossing zoeken." Sinds vorig jaar hebben politie en hulpverleners een nieuwe moge lijkheid om geweld binnen gezin nen te bestrijden: het tijdelijk huis verbod. Een gewelddadig gezinslid kan daarmee tijdelijk de toegang tot het huis worden ontzegd. Zee land liep tot nu toe erg achter bij de rest van het land met het opleg gen van hu is verboden, zei Van Moolenbroek. „Dat kwam omdat de meeste hulpofficieren van justi tie (dat zijn politiemensen, red.) vonden dat een huisverbod eigen lijk een te fors middel was." Toch is een huisverbod niet zalig makend, waarschuwde hij. Dra ma's zoals onlangs in Zierikzee, waar een vader zijn twee kinderen vermoordde, zijn er niet mee te voorkomen. „In die zaak zijn alle middelen die we tot onze beschik king hadden ook daadwerkelijk toegepast. Maar je kunt altijd met gekken te maken krijgen." Afgelopen weekeinde is het huis verbod nog toegepast, zei colle ga-agent Henk Wijkstra. „In Vlis- singen zat iemand met een kap mes achter zijn vrouw aan. Wij rapporteren dat aan allerlei instan ties. We zijn nu aan het onderzoe ken of er ook sprake was van kin dermishandeling." „Heb je een vermoeden, geeft het dan aan. Als kind vroeg ik me altijd af waarom er niemand iets deed." archieffoto Phil Nijhuis/GPD Vijfjaar is het geweld nu voorbij, maar ze staat nog steeds van top tot teen te trillen als ze er over vertelt. Haar naam wil ze liever niet zeggen. Ze woont nu in Zeeland, maar ze komt ergens anders vandaan. Er gens vanwaar ze gevlucht is. „Ik ben opgegroeid in een gezin met huiselijk geweld", zegt ze. „Tot mijn zeventiende ben ik mis handeld, misbruikt en verkracht. Ik heb zestien keer in een opvang huis gewoond. Toen ik uit huis ging, kwam ik na een halfjaar mijn partner tegen. Die man ging me na een jaar ook mishandelen. Dat heeft negen jaar geduurd." „Daarna kwam ik mijn prins op het witte paard tegen, dacht ik. En die heeft me de hel laten zien. We kwamen thuis van het stadhuis, en hij zei: 'nu ben je van mij'. Na drie maanden ben ik gevlucht. Ik ben in een taxi gestapt. Daar zat een vrouwelijke chauffeur in die precies in de gaten had wat er aan de hand was. Ze gaf gas, en die taxi kon hij niet bijhouden." „Gelukkig ben ik sterk genoeg ge weest om eruit te stappen. Maar de meeste slachtoffers kunnen dat niet. Ik wil iedereen vragen om het altijd te melden als ze vermoe den dat er sprake is van huiselijk geweld. Heb je een vermoeden, geeft het dan aan. Als kind vroeg ik me altijd af waarom er niemand iets deed. Later heeft de politie bij me aan de deur gestaan. In huis had mijn man mijn zoon vast. Hij bedreigde me. 'Als je iets gaat zeg gen, dan breek ik zijn nek'. Ze is een tengere vrouw, op van de zenuwen. Maar ze vertelt. En ze wil het vaker vertellen. „Als je te maken krijgt met geweld, ben je geïsoleerd, je schaamt je. Je bent bang dat je afgeschreven wordt door de maatschappij. Want je moet je als moderne vrouw kun nen redden. Ik schaam me hele maal nergens meer voor. Ik vind het belangrijk dat het naar buiten komt. Er zijn zo veel mensen die het slachtoffer zijn." Bewaar uw magazines of bedrijfscatalogi in dit design magazinerek van Brink. Tijdschriften, presentaties of documentatie bevestigt u eenvoudig aan één van de acht clips. Deze originele opberger is bijzonder stijlvol en zowel voorop kantoor als in huis uitermate geschikt. Afmetingen: H 48 X B 40 x D15 cm Normaal 50,05 Lezersprijs 39,95* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen 900-1700 www.pzc.nl/woonwinkel MIDDELBURG - Het Zeeuwse bedrijf DE NOOD® uit Middelburg heeft de verlichtingsarmaturen voor de Koninginneroute langs onder meer het Lange Voorhout in Den Haag ge produceerd en mede ontworpen. Dat gebeurde in het kader van de re novatie van het Lange Voorhout. De achterliggende gedachte daarbij was dat de Koninginneroute als zodanig herkenbaar moest zijn. Niet voor niets zijn de verlichtingsar- MIDDELBURG BORSSELE Jongeren tot en met 14 jaar kunnen nog tot 17 april meedoen aan een fotowedstrijd, georganiseerd door de Zeeuwse Bibliotheek. De op dracht is een digitale foto te maken van iets dat volgens hen onmisbaar is in hun woonplaats. Foto's in ori gineel formaat moeten naar guushuus@zeeuwsebibliotheek.nl De prijzen bestaan uit een boeken- bon en een ingelijste foto. Aan de westkant van het Tolplein van de Westerscheldetunnel is een nieuwe fietsenstalling in gebruik genomen. In dé oude konden fiet sen niet stevig genoeg worden neergezet. Daardoor vielen regel matig fietsen om. Een studente at tendeerde de tunnel op het pro bleem. De oplossing van het pro bleem is een ander rek waarbij het stuur wordt opgehangen. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Parkeerbeleid 'Visite blijft weg in Vlissingen', zo las ik in de krant van 7 april. On langs wilde ik zaterdag omstreeks 10.30 uur in Vlissingen een parkeer- plekje zoeken. Zoeken hoefde niet, op het doorgaans omstreeks die tijd volle parkeerterrein aan de Ke nau Hasselaarstraat stonden slechts enkele tientallen auto's. Be taald parkeren bleek de oorzaak. Vlissingen demonstreert niet alleen een ongastvrij beleid maar ze rekent zich rijk. Van de opbrengst aan par- keergeld van dit luttele aantal beta lende parkeerders kan de schoor steen niet veel roken. Kees Baaro Wijdauplantsoen 29, Middelburg Checkpoint Nu zelfs de rechtbank toeschietelijk j (krant, 8 april) reageert naar Check j point vanwege de vaststelling, dat1 j titie en de gemeente Terneuzen degelijk laakbaar gedrag toonden^ kan geen andere conclusie getro'J worden, dan dat betrokken over'J den blijkbaar niet 'hard' aanger J mogen worden. Nooit eerder het begrip 'klassenjustitie' z lijk inhoud. Checkpoint will

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56