Quiz Breskens 500 jaar 18 Monumentale taxus in Terneuzen wordt gered Baptistengemeente in Oostburg stopt ermee Verrassend Voorproefje op oldtimerweekend Karaokemiddag voor ouderen in De Lieve Sluiproute via Braakmanweg afgesloten almanak vrijdag 9 april 2010 ■HÜ HOMMMBBB door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De ongeveer honderd jaar oude taxus in de tuin van het pand Kersstraat 11 (bij de Markt) in Terneuzen wordt toch niet omge- zaagd. De monumentale boom krijgt een ander plekje in de tuin, een paar meter verderop. De ge meente Terneuzen en Stichting Ar duin zijn dat overeengekomen naar aanleiding van de bezwaren die te gen het kappen van de taxus zijn ingediend. De boom staat in de weg voor de plannen die Arduin heeft met de voormalige kapperszaak. Die wordt verbouwd tot winkel en lunchroom. De taxus staat op de ge meentelijke monumentale bomen- lijst. Met name raadslid Peter Clij- sen (Groenlinks) heeft zich sterk gemaakt voor het behoud van de boom. „Een boomdeskundige heeft er naar gekeken en komt tot de con clusie dat de boom verplaatst kan worden als er goede voorzorgsmaat regelen worden genomen", zegt wethouder Jaap Bos. Aan de ver plaatsing hangt wel een prijskaartje van meer dan 4.000 euro. „Maar dan is het nog zo dat de boom het eventueel niet haalt", weet Bos. Ter compensatie heeft de gemeente al vast toegezegd hoe dan ook elders in de gemeente vijf andere bomen te zullen planten. Natuurbescher- mingsvereniging De Steltkluut en de wijkraad Binnenstad gaan ak koord met de oplossing. Bos: „Iedereen is ook tevreden over het plan en de te maken doorsteek naar de Kandeelstraat. Daarmee breng je oud-Terneuzen toch meer onder de aandacht." Blijft nog wel de kritiek van Clijsen op het veranderen van de voorge vel van het i8e-eeuwse beeldbepa lende pand. Bos: „Omdat het niet op de gemeentelijke monumenten lijst staat is het bouwplan ook niet zo behandeld. Dus dat is een gelo pen race. Daar kan ik niets meer aan doen." Ook de welstandscom missie heeft positief geadviseerd. GROEDE De Stichting Oldtimer Weekend Groede laat vanaf morgen een ex positie zien in 't Slijkstraatje (het museumstraatje) in Groede. Dat ge beurt in aanloop naar het oldtimer weekend op 11,12 en 13 juni. De expositie, uitgestald in het pand op de hoek met de Molen straat, wordt morgen om 14.00 uur officieel geopend en is te zien tot eind juni. HULST Mensen die graag zingen zijn ko mende zondag welkom in diensten centrum De Lieve tijdens de Karao kemiddag in het kader van Uit op Zondagmiddag. Op een groot scherm worden videoclips gepro jecteerd met Nederlandse tekst er onder. Op die manier kan iedereen lekker meezingen. De toegang is gratis. Aanvang 14.30 uur in De Lie ve, Broodmarkt 8 in Hulst. HOEK - West-Zeeuws-Vlamingen die bij Dow en bedrijven in de om geving werken, zijn hun 'sluiprou te' via de Braakmanweg kwijt. De provincie heeft gisteren de weg af gesloten. De afsluiting is jaren gele den afgesproken ter compensatie van de komst van een logistiek park bij Dow. Rond de Braakman weg is het natuurgebied Braak man-Noord uitgebreid. Om sluip- verkeer door de polder rond Hoek tegen te gaan, is de Lovenpolder: straat bij Hoek gisteren ook afgeslo ten. Automobilisten uit West- Zeeuws-Vlaanderen moeten voor taan via de N61 en N62 naar Dow, wat kilometers langer is. Tip? redactie@pzc.nl Dat een museum iets met mensen doet is de wens van elke conservator. En dan moet het ook nog eens verras send zijn. Dat is streek- en landbouw museum Goemanszorg in Dreischor zeker. Zo kreeg die Zierikzeese er de schrik van haar leven toen ze de deur van het historische buitentoilet opentrok. Levensgroot zat daar een man kennelijk zijn behoefte te doen. Toen ze zich wilde excuseren zag ze dat het een pop was. Een collega van de Zierikzeese streek onlangs in het museum neer op een zitje. Ze negeer de de donkere gedaante op een ander bankje. 'Zal wel een pop zijn' veron derstelde ze. Hoog was de sprong en groot was de schrik toen de 'pop' haar beleefd vroeg hoe laat het was. Verrassend, zo'n museum. a) Staats-Spaanse Waterlinie b) Fort Frederik Hendrik c) Waterdunen mms, door Martijn de Koning OOSTBURG - Met het verdwijnen van Het Keerpunt is de enige Bap tistengemeente in Zeeuws-Vlaan- deren verdwenen. De Oostburgse baptisten stopten er onlangs mee wegens een gebrek aan leden. Het Keerpunt startte een jaar of drie geleden met zo'n 35 leden, geeft secretaris Heieen Heikens aan. „Maar sindsdien zijn een aan tal jonge gezinnen weggetrokken. We hadden nu maar 15 leden meer, allemaal ouder dan 50 jaar. Dan moet je je conclusies trek ken." Baptisten onderscheiden zich van andere protestanten doordat ze zich (als volwassenen) laten do pen. „We geloven dat de Bijbel van kaft tot kaft waar is", geeft Hei kens aan. „En Jezus zegt in de Bij bel dat je je met je volle bewust zijn moet laten dopen. En dat kan niet als je een halfjaar oud bent." De Oostburgse oud-Baptisten slui ten zich volgens Heikens nu aan bij gemeenten die 'het meest bij hen passen'. „Dat is voor ons alle maal verschillend. Er zijn mensen naar de Vergadering van Gelovi gen in Breskens gegaan, en naar de Vrije Evangelische Gemeente in Nieuwvliet. Zelf ga ik naar de Chri stengemeente in Maldegem." MEEST GELEZEN 1Lonink gehoord over Checkpoint 2. Checkpoint in hoger beroep 3. PvdA-raadslid IJzermans stapt op VIDEO'S Kijk voor Zeeuws-Vlaamse video's - J kaasboer Breskens, opening Portaaj van Vlaanderen - op www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzg NATIONALE SCHOENMAKERSGILDE WEEK 10T/M 17 APRIL Als banden versleten gooit u uw auto toch ook -O VAN LIER GRATIS KRASLOT BIJ UW SCHOENREPARATIE I www.schoenmakersgilde.nl Breskens viert heel 2010 haar vijfhonderdste verjaardag. De dorpelingen willen heel de wereld laten weten dat Breskens ouder is dan mensenheugenis. Maar de organisatie heeft ook voorzien in activiteiten voor de Bressiaanders zelf. Komend weekeinde is in de eerste plaats bedoeld voor de dorpelingen zelf „Hoewel we natuurlijk graag mensen uit de wijde omgeving op het Spuiplein verwelkomen", aldus organisator Rein Leentfaar. De jeugd is vanavond eerst aan de beurt. In de feesttent op het Spuiplein is er vanaf 20 uur tot 1 uur de volgende morgen een drive-inshow met de deejays Dre, Saturn en Jeffrey de Nooijer. Zanger Vinzzent komt langs voor een gastoptreden. Na uitreiking van de eerste jubileummunten en een speciaal 'scholengeschiedenisboekje' komen 'Vrolijke Kabouters' en 'Pret Piraat' kleinere kinderen (en hun ouders) van 14 tot 18 uur vermaken, 's Avonds is heel West-Zeeuws-Vlaanderen welkom bij Gino en de Bulldoze Band, die tot 2 uur zondagmorgen covers speelt. Zondag is het Spuiplein 's middags van een tot zes uur voor oude legervoertuigen. Pipers treden gedurende de middag op. Jaap Smoor speelt tussen 14 en 17.30 uur in de feesttent. Een barbeque op het plein bij Food Plaza verhoogt drie dagen de feestvreugde. De PZC en BN/De Stem hebben een quiz op poten gezet waarmee lezers hun kennis over Breskens kunnen testen. Onder de inzenders van juiste oplossingen worden drie Irischeques van twintig euro verloot. De antwoorden kunnen vóór 19 april worden ingevuld op www.pzc.nl/breskens500 of worden opgestuurd naar PZC, Postbus 145,4530 AC Terneuzen. 1Wie begon er in 1510 aan de inpoldering van Breskenszand? a) Graaf Gwijde van Dampiere b) Hertog Philips van Kleef c) Keizer Maximiliaan van Oostenrijk 2. Direct na de inpoldering ontwikkelde Breskens zich tot a) Agrarische nederzetting b) Badplaats c) Vissersdorp 4. De garnalen gingen vorige eeuw decennialang rechtstreeks van de vismijn naar de markt in: a) Brugge b) Rijssel (Lille) c) Parijs 5. Welke filmster klimt hier in 1958 naar het dek op de veerboot Vlissingen-Breskens? a) Brigitte Bardot' b) Grace Kelly c) SophiaLoren 6. Napoleon bouwde een vesting op de plek van camping de Napoleon Hoeve. Welk recreatie- annex natuur- gebied is daar twee eeuwen later voorzien?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52