41 binnenland 'Rollator en anticonceptie uit pakket' T©0S WD: Lagere belasting en minder ambtenaren Makelaars: woningmarkt hervormen ZORGVERZEKERING College adviseert Klink WONINGMARKT Eis 18 jaar in Haagse moordzaak Grens medische behandeling foetus omjaag naar 24 weken Makelaars zijn niet tegen afschaffing van de hypotheekrente, maar dan moet dat wel gepaard gaan met hervorming van de woningmarkt. Anders verdampt enorm kapitaal. vrijdag 9 april 2010 diemen - Het College voor Zorgver zekeringen (CVZ) adviseert minis ter Ab Klink van Volksgezondheid om de vergoeding voor eenvoudi ge loophulpmiddelen, zoals een rollator, te schrappen. De rollator is volgens CVZ een algemeen ge bruikelijk hulpmiddel, dat min of meer hoort bij het dagelijks leven in een bepaalde levensfase. Ook looprekken, vierpootwandelstok ken en krukken moeten niet lan ger vergoed worden. Loopwagens en taststokken voor blinden moe ten wel in het basispakket blijven. Dat maakte het college gisteren be kend. Het CVZ adviseert de minis ter van Volksgezondheid jaarlijks over de samenstelling van de verze kerde zorg. Met dit advies is vol gens het college een besparing van 20 miljoen euro gemoeid. In 2007 adviseerde het college ook al de rollator niet langer te vergoe den. De minister nam dat advies toen niet over. Zes jaar geleden werd dit advies ook niet overgeno men, nadat er een golf van protest ontstond. CVZ-bestuursvoorzitter Dik Hermans denkt dat er nu wel 'meer draagvlak' voor is. Ook de tandheelkundige zorg voor jongeren tussen de 18 en 22 jaar kan uit het basispakket. CVZ ziet geen reden om de leeftijd groep van 18 tot 22 jaar wat tand heelkundige zorg betreft als risico groep aan te merken. Dat betekent dat jongeren vanaf hun achttiende zelf de tandarts moeten betalen of zich daarvoor moeten bijverzeke ren. Dit zou een besparing van 90 miljoen euro kunnen opleveren. Anticonceptiemiddelen, zoals de pil en het spiraaltje, kunnen vol gens CVZ eveneens uit het basis pakket, omdat het voorkomen van zwangerschappen geen geneeskun dige zorg is. Dat geldt zowel voor volwassen vrouwen als voor meis jes. Eerder liet CVZ doorscheme ren dat het van de vergoeding van de pil voor vrouwen boven de 20 af wilde. Hoeveel met dit voorstel bespaard kan worden, is nog niet bekend. Zowel de anticonceptiepil als de tandheelkundige zorg voor* jongeren tot 22 jaar was net in 2008 weer aan het basispakket toe gevoegd. „Dat was wat ons betreft niet nodig geweest", aldus een woordvoerder van CVZ. Naast voorstellen om vergoedin gen te schrappen, kwam het CVZ ook met zorg die wel in het verze keringspakket zouden moeten wor den opgenomen. Het gaat bijvoor beeld om hoortoestellen voor men sen die slechts met één oor min der goed horen. Ook bekkenbo- demtherapie om incontinentie te gen te gaan zou vergoed moeten worden. Protontherapie, een ge avanceerde behandeling bij kanker die in Nederland nog niet wordt toegepast, zou ook vergoed moe ten worden. CVZ zegt met zijn advisering over de gehele breedte van het pakket te streven naar een verantwoord basispakket voor de Zorgverzeke- ringswet en de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. den haag - Voor de rechtbank in Den Haag is gisteren achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 50-jarige man uit Den Haag voor de moord op zijn 49-jarige echtge note. De moord had plaats in de nacht van 3 op 4 januari 2009. Twee van de drie kinderen waren op dat moment thuis. Ze hoorden de man en de vrouw ruziemaken en hoorden daarna schoten. De man kon het waarschijnlijk niet aan dat zijn vrouw van hem wilde scheiden. Uitspraak op 22 april. PAUL KUSTERS VERTROUWEN! IN C 2000 NEEMT TOE ja! IK versta JOU NU OOKÜ -r<5>£3>& e>-i I-4£:N!K»NII-. den haag - De WD wil radicaal snoeien in de belastingen om de kwakkelende economie er weer bo venop te helpen. De liberalen wil len onder meer de omstreden over drachtsbelasting van 6 procent bij de verkoop van huizen 'minimaal halveren'. Daarnaast moeten alle tarieven van de inkomstenbelasting met één procent omlaag, en wil de WD de 'Bosbelasting' - belasting voor rijkere ouderen, die volgend jaar zou ingaan - schrappen, even als de heffing op wegwerpverpak kingen, die wordt opgetuigd. Dat staat volgens bronnen binnen de partij in het verkiezingspro gramma van de WD dat vandaag gepresenteerd wordt. De liberalen kiezen in hun programma niet voor belastingverhoging, zoals de PvdA, GroenLinks en SP doen. De WD zet in op radicale bezuinigin gen op de overheid, in combinatie met lastenverlichting. De partij denkt de lastenverlichting te kun nen financieren door tienduizen den arbeidsplaatsen in de ambtena rij te schrappen en door de zorg ef ficiënter in te richten. De eigen bij drage in de zorgverzekering kan omhoog naar '300 tot 400 euro per jaar', meent de WD. De liberalen willen tot 2015 in to taal 20 miljard euro bezuinigen. In de vier jaar daarna moet het over heidstekort met nog eens tien mil jard teruggedrongen worden. Wat de WD betreft wordt het aan tal ministeries teruggebracht tot acht. Dat zou een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen met 35.000 betekenen. Daar staat de uit breiding van het aantal politieagen ten met 3500 tegenover. De WD wil daarnaast bezuinigen op ont wikkelingshulp en studiebeurzen. den haag - De grens waarbij vroeg- geboren baby's medisch worden behandeld, gaat waarschijnlijk om laag van 26 naar 24 weken. Een door oud-staatssecretaris Jet Busse- maker (Volksgezondheid) ingestel de commissie legt de laatste hand aan een nieuwe richtlijn met deze strekking. Nu hanteren ziekenhui zen vaak verschillende normen voor behandeling. De nieuwe grens kan gevolgen hebben voor de abortuspraktijk. Bij 24 en 25 weken wordt per geval de afweging gemaakt of behande len zin heeft. De ouders hebben uiteindelijk een belangrijke stem bij het besluit. Maar het probleem is dat elk ziekenhuis zijn eigen grens trekt. Het ene ziekenhuis is eerder geneigd om te behandelen dan het andere. amsterdam - Afschaffing van de hypoheekrenteaftrek is voor Ne derlands grootste makelaarsvereni ging NVM niet langer onbespreek baar. Maar dan zal wel de woning markt in zijn geheel moeten wor den hervormd. Het eenzijdig af schaffen is volgens NVM-topman Ger Hukker een 'platte bezuini ging die zal leiden tot een enorme kapitaalvernietiging'. Volgens Huk ker moet het 'extreme' verschil tus sen huren en kopen worden aange pakt om daarmee de woning markt te stimuleren. De kritiek van 'links' is volgens Hukker hoe het mogelijk is dat mensen met de hoogste inkomens het meeste profiteren van de hypo theekrenteaftrek. Deze vorm van 'subsidiëring' geldt volgens Huk ker ook voor huurders die een toe slag krijgen. „Zodra het inkomen stijgt, blijft de huur op hetzelfde niveau." Hoewel de huizenprijs de afgelo pen maanden stabiliseerde, is de woningmarkt volgens de NVM- topman nog altijd doodziek. Om die reden maakt hij zich zorgen over de opgelaaide discussie over de hypotheekrenteaftrek. „En dat is ook de reden waarom de wo ningmarkt de komende tijd echt niet gaat opveren. Een slechter mo ment kun je niet bedenken". Het eenzijdig afschaffen van de hy potheekrenteaftrek zal volgens Van Hukker tot een stevige daling van de huizenprijzen leiden, met een enorme kapitaalvernietiging tot gevolg. Wanneer de woningprijzen dalen met 10 procent, verdampt circa 170 miljard euro aan vermogen op de woningmarkt, zo hebben de make laars becijferd. Aantal verkochte woningen 1e kwartaal 2010 (landelijk) tussenwoning 2-onder-1 -kapwoning appartement hoekwoning vrijstaande woning x 1.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4