een handje helpen 3 —mm die camera's beter een dorpsveldwachter nemen' Beroep OM tegen straf Checkpoint 'Niet somberen over krimp bevolking' Privacy commentaar vrijdag 9 april 2010 „Dat cameratoezicht is misschien wat overdreven, maar je moet wat. Dit zat preventief werken, dat geloof ik zeker." „Tenzij er strafbare feiten op te zien zijn. Dan wordt dat moment op dvd gezet en gaat het als bewijslast mee het dossier in.' Op een groot scherm in het Goese politiebureau kunnen de beelden van zestien camera's tegelijk in de gaten worden gehouden. foto Willem Mieras vier 's morgens het stille alarm van mijn zaak af. Toen ik ging kij ken, zag ik jongens in auto's zit ten. Geen idee wat ze deden, maar het geeft te denken." Schipper haast zich te zeggen dat er nog nooit echt iets gebeurd is; dat wil zeggen, er is nooit sprake geweest van agressie tegen perso nen. Al wordt er wel eens wat ge roepen, wat ook niet prettig is. En er zijn ook wel eens auto's bescha digd, 'maar dat gebeurt overal'. Er ger is het, dat hij het laatste jaar 's morgens vaker wel dan niet 'een vreselijke teringzooi' aantrof: van bierkratten die in de bomen wa ren geslingerd, een accu waarmee een deuk in zijn gevel was gesla gen, ontelbare lege bierflesjes, om- ZAAK CHECKPOINT De berichtgeving over de zaak Check point is ook terug te vinden op onze website: www.pzc.nl/checkpoint STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl gegooide prullenbakken en zo meer. Nü niet: nu verhalen op het parkeerterrein slechts een enkele in het asfalt getrapte bierdop en een ingedeukt bierblikje van nach telijke feesten in de vorige zomer. „Het hangseizoen moet nog begin nen", stelt Schipper nuchter vast. Kantinevoorzitter Cor Corstanje van tennisvereniging Kapelle is mild: „Ik heb zelf een zoon van 17. De jongeren die hier komen, zijn denk ik jeugdsoos Trinnity ont groeid. Het gaat om zoekende jon geren van tussen de 16 en 20 jaar, schat ik. De meesten zijn jongens van het dorp die een beetje stoer lopen te doen. Dat cameratoezicht is misschien wat overdreven, maar je moet wat. Dit zal preventief MIDDELBURG - Het beeld over de toekomst van Zeeland in het licht van de krimpende bevolking is te somber. Met meer bedrijvigheid en goede voorzieningen zijn nieu we inwoners te werven. Volgens de Zeeuwse Sociaal-Eco nomische Raad trekt de provincie ten onrechte parallellen met Zuid-Limburg en Oost-Groningen als het gaat om de verwachte afna me van de bevolking. De cijfers wijzen er inderdaad op dat de om vang van het inwonertal in Zee- werken, dat geloof ik zeker." De in stallatie van de camera's kost 26.000 euro. Kapellenaar Kees Boogaard vindt dat ze voor dat geld beter een bevoegd opsporings ambtenaar kunnen laten rondrij den. „En dan niet alleen overdag, Die moet ze op hun daden aan spreken, want dat gebeurt niet!" Zijn vriend Jo Kleppe knikt. Beter nog: de dorpsveldwachter moet te rug. „Die ként de mensen." Hij ziet een duidelijk verband tussen de vernielingen en het drinken van alcohol. Als de drank is in de man, is de wijsheid in de kan. „Dat is bij volwassenen ook zo. Daar moet je ze op aanspreken." En, besluit hij, laat de dorpsjeugd toch vooral ook een beetje vrij. land zal afnemen, maar de SER-Zeeland meent dat dit alleen gebeurt bij ongewijzigd beleid en omstandigheden. Het sociaal-economisch adviesor gaan roept op het hoofd juist niet in de schoot te leggen, maar extra inspanningen te ontplooien om de economie te stimuleren. Het is zaak de economische mogelijkhe den van Zeeland beter te benut ten. De SER-Zeeland pleit in dit verband voor een stevig acquisitie beleid, voldoende ruimte voor duurzame en innovatieve ontwik kelingen en verbeteringen van ver binding voor het weg-, water- en spoorverkeer. Samenwerking tussen overheden is volgens de SER-Zeeland het sleu telwoord. Op dat gebied valt nog veel te verbeteren. Samenwerking tussen gemeenten is vaak nog te vrijblijvend en er is onvoldoende oog voor grotere economische be langen. Solidariteit is nodig omdat niet alle gemeenten worden ge raakt door de bevolkingskrimp. Moeten Vlissingen en Kapelle bewa kingscamera's in zetten voor hand having van de openbare orde? Dat is de vraag. Om te begin nen betekent inzet van camera toezicht een aantasting van de privacy van de burger. Naast dat principiële bezwaar, zijn er ook praktische bezwaren: de aanleg van zo'n systeem loopt in de papieren, terwijl er ook nog eens fikse terugkerende kosten aan verbonden zijn. Bo vendien moet flink in de buidel getast worden voor het bekij ken van de beelden. Dat desondanks steeds meer ge meenten kiezen voor camera toezicht vormt een indicatie dat het middel effectief is. On dertussen houdt het ministerie van Binnenlandse Zaken de vin ger aan de pols. De effecten van cameratoezicht worden nauw keurig in kaart gebracht en jaar lijks gepresenteerd in een rap portage. In dat licht bezien lijkt het niet verontrustend dat Ka pelle en Vlissingen zich voegen bij het kwart van de Nederland se gemeenten dat al gebruik maakt van cameratoezicht. Zo lang dat toezicht geen automa tisme wordt, lijkt er weinig aan de hand. MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie heeft hoger beroep ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank Middelburg in de zaak Check point. Het OM vindt dat de recht bank te laag heeft gestraft. Eerder deze week werd bekend dat ook de eigenaar en tien medewer kers van de Terneuzense coffees hop de twee weken oude uit spraak aan een hogere rechtbank willen voorleggen. Het OM vindt dat de drie rechters in de strafmaat de rol van de overheid te zwaar hebben laten meewegen. Daarbij hebben ze te veel uit het oog verlo ren wat de verdachten opzettelijk fout hebben gedaan. „Het OM is het met de rechtbank oneens dat er bijvoorbeeld geen straf is opgelegd aan iemand die een jaar lang deel uit maakte van een criminele organisatie, waarbij deze voortdurend vele kilo's soft drugs voorhanden had en bewerk te op een privéadres", aldus de in stantie in een gisteren verspreid perscommuniqué. Ook in de ontnemingszaak wordt hoger beroep ingesteld. De recht bank achtte invordering van 9,7 miljoen euro uit de winsten van Checkpoint voldoende. Het OM lean ook die redenering niet vol gen. De officier van justitie had vordering van 28 miljoen euro geëist. Kantinevoorzitter Cor Corstanje van tennisvereniging Kapelle Alwin Don, woordvoerder Politie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3