geld werk 131 Uitvaart hoeft niet duur te zijn Amoureuze bedrijfsspionage Éi scheve zaken vrijdag 9 april 2010 Definitief afscheid nemen van een dierbare is behalve een emotionele gebeurtenis ook nog wel eens een aan slag op de portemonnee van nabestaanden. Maar de financiële consequenties van een begrafenis of crematie kunnen tegenwoor dig best binnen de perken blijven. door Irene van den Berg Met een uitvaart werd vroeger vaak getoond welke maatschappelij ke positie de overlede ne had ingenomen. Hoe meer pracht en praal, des te hoger ie mand zich op de ladder had bevon den. Tegenwoordig zijn nabestaan den veelal prijsbewuster. Hoewel het misschien wat onge makkelijk voelt om te 'bezuinigen' op de uitvaart van een overleden familielid of vriend, is het ver standig kritisch te kijken naar de kosten van een uitvaart. Zeker nu de budgetuitvaart in opmars is. De gemiddelde uitvaart kostte in Nederland vorig jaar 5.750 euro, waarbij een begrafenis duurder was dan een crematie. Hoe per soonlijker de uitvaart, des te meer het in de papieren loopt. Zo betaal je voor een rouwadvertentie in een landelijk dagblad al snel 1.500 euro en wil je de overledene per koets laten vervoeren, dan moet je daarvoor 1.200 euro neertellen. Bij een begrafenis komen hier bo venop nog de kosten voor een grafj een grafmonument en het on derhoud daarvan. Een grafsteen kost gemiddeld 2.500 euro. Wat nabestaanden betalen aan grafrechten en onderhoud, ver schilt sterk per gemeente. Grafrech ten geven recht op een plek op een begraafplaats voor een bepaal de periode. Er zijn twee soorten: het recht van gebruik van (een deel van) een algemeen graf en het recht op een eigen (fami liegraf Bij een algemeen graf gaat het om een plaats voor tien jaar in een grafj waar meerdere personen, die elkaar niet hebben gekend, bij el kaar liggen. Bij een eigen graf gel den de rechten voor minstens twintig jaar en bepaalt de huurder van het graf wie er begraven mo gen worden. De huur en het on derhoud kosten gemiddeld 3.300 euro voor twintig jaar. De huur van een algemeen graf voor tien jaar kost gemiddeld 700 euro. Ondanks de uitvaart verzekering moet vaak toch worden bijbetaald Bij een traditionele uitvaart krij gen de nabestaanden na afloop de rekening. Veel Nederlanders verze keren zich om te voorkomen dat familie met een gepeperde nota achterblijft. Maar ondanks de uit vaartverzekering moet er vaak toch worden bijbetaald, omdat veel zaken buiten het pakket val len. Nabestaanden kunnen of willen dit lang niet altijd opbrengen. illustratie Ruben L. Oppenheimer Denk aan de situatie waarbij een weduwe of weduwnaar er finan cieel flink op achteruit gaat door het overlijden van de partner. Is het dan verstandig veel geld aan de uitvaart te spenderen? „Of wat te denken van die verre neef die een nette uitvaart voor zijn oudtante wil regelen, maar hier niet de hoofdprijs voor wil beta len", zegt Johannes Limmen van Budgetuitvaart.nl, een samenwer kingsverband van uitvaartonderne mers, die naast de traditionele uit vaart ook een budgetvariant van 2.500 tot 3.500 euro aanbieden. De ze prijs geldt voor een standaard pakket, zonder rouwadvertentie, bloemstukken of consumpties. Ook hebben nabestaanden geen in spraak in het tijdstip van de uit vaart. Maar het kan nog goedkoper. Van af 1.500 euro biedt Uitvaart Com pact al een uitvaart aan zonder op baring en aulaplechtigheid. De uit vaart wordt op internet of telefo nisch geregeld. „Niet iedere nabe staande heeft behoefte aan een uit vaartondernemer, die aan huis komt voor persoonlijke begelei ding en zijn brede schouder aan biedt om op uit te huilen", zegt di rectielid Carry Hos van de PC Hooft Groep, verzekeraar en ver zorger van uitvaarten, waarvan Uitvaart Compact onderdeel uit maakt. Uitvaart Compact biedt tevens een uitvaart met auladienst vanaf 3.000 euro. Opvallend is dat de overledene sneller wordt gecre meerd of begraven dan bij een tra ditionele uitvaart. „Gemiddeld bin nen vier dagen, in plaats van vijf of zes", verklaart Hos. De keuze voor een budgetuitvaart wordt niet altijd om financiële re denen gedaan. Hos: „Soms willen nabestaanden iets heel anders dan een traditionele uitvaart. Ze kie zen voor de budgetvariant en orga niseren dan zelf een bijeenkomst of diner." reageren? geld@wegener.nl door Aad Schalke "TT ohan Boerlier en zijn zus Charlene wa- 1 ren eigenaar van het detacheringbu- I reau DB. Het bedrijf was gespeciali- I seerd in het hogere segment van de fi- J nanciële dienstverlening. Recent was de directeur commerciële zaken, Ton Waar- derveen, opgestapt. Hij was het oneens met het bedrijfsbeleid en had aangegeven daarom bij een ander bedrijf te gaan wer ken. De nieuwe werkgever van Waarder- veen was ook actief in de uitzendbranche, maar richtte zich op een andere doelgroep. Niet snel na zijn vertrek, bleek dat Waarder- veen wel degelijk actief was op het werkter rein van DB. Bovendien leek het erop dat hij informatie kreeg over bedrijven waar mee DB in onderhandeling was. Het was inmiddels al enkele keren voorgekomen dat DB een inschrijving verloor aan het be drijf waar Waarderveen nu werkte. Omdat hij vermoedde dat iets niet klopte, zocht DB-directeur Boerlier hulp bij het on derzoeksbureau van Erik Palmen. De onderzoekers probeerden allereerst het mobiele telefoonnummer en het e-mail- adres van Waarderveen te achterhalen. Die gegevens wilden ze vergelijken met de vas te en mobiele nummers van de medewer kers van DB. Eventuele geheime contacten zouden dan makkelijk boven water komen. Ook de centrale computer van DB zou aan wijzingen kunnen geven over mogelijke contacten tussen Waarderveen en zijn vroe gere collega's. Forensische ict-ers van Pal mens bureau konden zelfs gewiste e-mails traceren en herstellen. Het bedrijf waar Waarderveen nu werkte, bleek opgericht door zijn moeder. Hoewel ze al 68 jaar was, voerde ze nog steeds de di rectie over het bedrijf. Het onderzoek door Palmens bureau toonde aan dat een aantal malen vanaf het kantoor van DB naar de mobiele telefoon van Waarderveen was ge beld. De onderzoekers konden niet aange ven vanaf welk toestel was gebeld, maar op basis van de presentielijsten werden drie werknemers van DB verdacht. Minstens zo interessant was dat op twee mobiele tele foons van DB-medewerkers naar Waarder veen was gebeld. Een van hen was de secre taresse van Charlene Boerlier. Zij kon zich herinneren dat haar secretaresse Waarder veen had gebeld over de overdracht van diens pensioen. Het andere mobiele num mer bleek van de echtgenote van Johan Boerlier te zijn, Jacqueline. Het was alsof Jo han twee dreunen in zijn gezicht kreeg. Niet alleen leek de bedrijfsspion ontmas kerd, maar hij besefte ook dat zijn eigen vrouw hem in de liefde bedroog. Op de thuiscomputer van Johan vonden de onderzoekers de nodige gewiste e-mails tussen Jacqueline en Waarderveen. Specia le software toonde de amoureuze inhoud van de e-mails. Zo bleek dat Jacqueline een weekend in Parijs niet met vriendinnen, maar met Ton had doorgebracht. Ook werd duidelijk dat Jacqueline zakelijke informa tie had doorgegeven aan haar minnaar. Het kostte vervolgens niet zoveel moeite enkele klanten te vinden die bevestigden dat zij door Waarderveen waren benaderd om in zee te gaan met zijn bedrijf. Juri disch was er nu voldoende bewijs om de oneerlijke concurrentie van Waarderveen aan te tonen en te stoppen. Waarderveen werd veroordeeld tot het betalen van een fikse schadevergoeding. En Jacqueline? Die was na het bekend worden van de affaire bij Waarderveen ingetrokken. Lang duurde dat echter niet. Waarderveen zette haar een maand later weer op straat. Kennelijk was zij zakelijk niet meer van nut. De namen zijn verzonnen, de gebeurtenissen zijn authentiek. Scheve Zaken komt tot stand in samenwerking met onderzoeksburesau Schalke en Partners in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33