Big Brother kin ook F» H 'Ze kunnen in plaats van Emoties over vliegschool Toch ,n°£ dfm} 2 Jeuk in mijn hand PZC vrijdag rant 5 weken voor 15 euro! CAMERATOEZICHT Na Terneuzen en Goes, willen nu ook de gemeenten Vlissin- gen en Kapelle cameratoezicht inzetten voor handhaving van de openbare orde. De politie Zeeland juicht deze aanpak toe. Cameratoezicht Cameratoezicht 0 over kernafval vrijdag 9 april 2010 door Ondine van der Vleuten Van mijn moeder ge leerd: als je linkerhand jeukt, krijg je iets. Als je rechthand jeukt, moet je betalen. Héél toevallig kriebel de mijn linkerhand enorm toen ik deze week een brief kreeg van de postcodeloterij. De envelop was saai, de inhoud opwindend. „Betreft: oproep nieuwe kandida ten voor Miljoenenjacht-opnames in TV-studio Endemol." Ik hoefde alleen mijn persoonlijke studio plaats kanscode te activeren (40-24-70-6608) om kans te ma ken op 5 miljoen. Maar ik deed het niet. Been there, done that. Een paar jaar geleden behoorde ik ook al tot de gelukkigen. 'Gefelici teerd!", las ik in de brief die toen door de bus viel. „Van alle 16 mil joen Nederlanders bent juist U uit gekozen om mee te doen aan Mil joenenjacht. En zeg nou zelf, hoe groot is de kans dat u NIET als miljonair de studio in Aalsmeer verlaat?" Nou ja, dat stond er niet precies, maar voor de zekerheid meldde ik me toch maar aan. Sa men met mijn schoonmoeder, die Linda de Mol wel eens in levende lijve wilde zien. In de studio wachtte ons een ontbijtbuffet mét zigeunerorkest. En een lunch pakket. Hoopvol namen we plaats op de tribune. Helaas zaten wij in het groene vak, dat al na vijf mi nuten was uitgeschakeld. Daarna werd het een beetje de tijd uitzit ten en van nabij bekijken wat heb zucht met mensen doet Een van de mannen, die aan ons ontbijtta- feltje nog heel tevreden in het gra tis broodje had zitten happen, ver liet aan het eind van de show met een gezicht als een oorwurm het podium omdat hij slechts een paar duizend euro gewonnen had. Voor de echte losers, zoals wij, was er een aardige paraplu en een agenda alsmede een boxje met tijdloze dvd's. Mijn schoonmoe der was dik tevreden. „Wat moet een mens met vijf miljoen!", zei ze nuchter. „Dan word je toch he lemaal zot!" Ik klemde mijn goo- dy-bag, met nog een krentenbol die van de lunch was overgescho ten, in mijn armen. Opgelucht stapten we in de trein huiswaarts. Stel je voor: vijf miljoen! Geen idéé wat ik daar mee moet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed. T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestèm-pzc.ni Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners, Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken vöor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC qaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In liet colofon uefi i j nadere informane door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten Eede zette de toon in 1998. Sindsdien volgde vele Ne derlandse gemeenten het voorbeeld. Een kwart maakt inmiddels gebruik van ca meratoezicht op plaatsen waar zich regelmatig drommen mensen ophouden en mogelijk overlast te verwachten valt. In Terneuzen houdt de politie sinds 1999 met vijf camera's een extra oogje in het zeil op het uit gaanscentrum. De gemeente Goes Het ministerie van Binnenlandse Zaken laat sinds de invoering van de Wet cameratoezicht op open bare plaatsen in februari 2006 jaar lijks de effecten van deze maatre gel onderzoeken. Deze zomer verschijnt de vijfde en laatste rapportage in deze reeks. Het aantal Nederlandse gemeen ten dat cameratoezicht inzet, stijgt licht tot ongeveer een kwart in 2009. Vooral in Noord-Brabant en Zuid- Holland wordt'deze aanpak veel gebruikt. In een derde van de gemeenten worden de beelden uitsluitend ach teraf bekeken. pakte het in 2001 gelijk veel breder aan en zette achttien camera's weg, verspreid over het centrum. Dat het vervolgens negen jaar duurt voordat Big Brother verder de provincie in trekt, zegt volgens Ad Schreijenberg van Regioplan Beleidsonderzoek veel over de noodzaak en behoefte aan het elek tronisch toezicht op afstand. Afge zet ook tegen de investeringen die daarmee gepaard gaan. Want de- to tale aanlegkosten van een gemid deld systeem liggen boven de 300.000 euro. De jaarlijks terugke rende kosten bedragen zo'n 70.000 euro, constateert Regio plan. Volgens Alwin Don van de Politie Zeeland ligt het initiatief om tot in zet van een camerasysteem over te gaan altijd bij een gemeente. „Die betaalt ook." De uitvoering berust daarentegen wél bij de politie. Er zijn situaties te bedenken dat het uitkijken' van beelden uit de openbare ruimte aan beveiligings bedrijven wordt overgelaten, maar daarbij gaat het volgens Schreijen berg dan ook meestal om bedrij venterreinen of de treinperrons. In Middelburg bestaan soortgelijke plannen voor Arnestein. Camera's langs de toegangswegen gaan de verkeersbewegingen van en naar het terrein vastleggen. Dat soort opnames mag maximaal zeven da gen worden bewaard. Registraties door de politie moeten na vier we ken worden gewist. „Tenzij er straf bare feiten op te zien zijn. Dan wordt dat moment op dvd gezet en gaat het als bewijslast mee het dossier in", vertelt Don. Op een groot scherm in het bu reau in Goes kunnen zestien came ra's tegelijk worden bekeken, aan gestuurd via het controlepaneel. Wekelijks worden zo verdachten van winkeldiefstal, zakkenrollerij en vechtpartijen aangehouden. De camera's staan op donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond continue aan. Buiten die vaste draaidagen is het volgens Don zaak dat, bijvoor beeld, een winkelier zo snel moge lijk aangifte doet van diefstal. „Als we dan gelijk de camera's aanzet ten, bestaat de kans dat we de ver dachte aan de hand van signale menten nog kunnen opsporen." 9 1 et is rustig op het par keerterrein bij het Sportpark Groene Woud in Kapelle. Geen mens te zien, en maar een paar au tootjes. Naar verluidt is dat 's avonds wel anders. Dan scheuren jongeren er luidruchtig rond op scooters en in auto's. Dan wordt er bier gedronken, geblowd, er wor den drugs verhandeld. „Ik heb het ook maar van horen zeggen", zegt de vrouw die op haar fiets stapt bij het zwembad, ,,'s Avonds kom ik hier nooit. Overdag, als ik met de hond wandel, is het altijd rustig." Bert van den Dorpel, die tegen over het parkeerterrein woont, glimlacht als hij hoort dat Kapelle bewakingscamera's wil installeren om de overlast tegen te gaan. „Ze rijden inderdaad wel eens rondjes, ik word wel eens wakker, maar om nou te zeggen dat ik er erg veel last van heb: nee. Die balda digheid speelt zich meer naar ach teren af, uit het zicht." Naar achteren, dat is richting jeugdsoos Trinnity en Racketcen trum Kapelle. Eigenaar Harold Schipper vindt het heel terecht dat er cameratoezicht komt. „Vorig jaar was de overlast extreem. Ik heb herhaalde malen met de ge meente gebeld om te vragen of ze er eens iets aan wilden doen. Mijn personeel durft 's avonds niet al leen naar het parkeerterrein te lo pen, omdat er groepjes jongeren rondhangen. Laatst ging om half THOLEN - De Thoolse schermvlieg- leraar Jurg van der Vlies kon giste ren na de rechtszitting bij de Raad van State in Den Haag vanwege al le emoties geen woord meer uit brengen. De liefhebber van extre me sporten verzette zich bij de hoogste bestuursrechtbank tegen een verbod van de gemeente Tho- len op het landen en opstijgen met knetterende motortjes van een weiland aan de Turkseweg. Het verbod betekent het einde van zijn Zeeuwse vliegschool die bijna zes jaar lang door de gemeente on gemoeid is gelaten. De Vrom-In- spectie wil dat daar een einde aan komt omdat het doordringende motorgeluid dat tot ver in de om trek is te horen/Weidevogels zou den ervan schrikken. Van der Vlies is inmiddels uitgeweken naar het buitenland, maar het terrein in Tholen blijft voor de leraar van be lang voor het demonstreren van schermvluchten aan potentiële cur sisten. Uitspraak over drie weken. DEN HAAG - De kerncentrale Bors- sele zal nog even moeten wachten voordat kernafval weer naar Frank rijk kan worden gestuurd. De goed keuring van een nieuw verdrag met Frankrijk loopt vertraging op, omdat GroenLinks er een debat over wil. Het verdrag zou gisteren als hamerstuk door de Kamer wor den aangenomen. Maar Groen Links wil er toch nog over praten. Wanneer dat gebeurt, is door de volle agenda niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2