sport 125 terug van Inter na wondergoal Robben Pikant duel wacht voor Torres Rotterdam verzekerd tegen wereldrecord Vier andere elubs ook bestraft Kwartfinales Europa League vrijdag 9 april 2010 Juventus was niet de enige Italiaanse club die bestraft werd in het schandaal. AC Milan, Fiorentina, Lazio en Reggina kregen allemaal aftrek in punten voor hun betrokkenheid. Bij Milan, Fiorentina en Lazio werden in het seizoen 2005/2006 dertig punten afgetrokken. Het daaropvolgende seizoen startten zij ook met minpunten. door Eelco van der Lénden ROME - In mei 2006 ontplofte in het Italiaanse betaalde voetbal het schandaal Calciopoli: een aantal clubs, voorop toenmalig landskam pioen juventus, probeerde via de toewijzing van scheidsrechters de spelresultaten te beïnvloeden. 'Ju- ve' werd een klasse teruggezet en raakte twee titels kwijt, maar zint nu op wraak. Afgeluisterde ge sprekken zouden bewijzen dat de grote profiteur van het schandaal, Inter Milan, hetzelfde deed. Het is een race tegen de klok, maar iedereen met een Juven- tus-hart gelooft er heilig in. Vol gende week dinsdag wordt het Cal- ciopoli-proces in Napels hervat en dan moet het bewijs eruit rollen voor de these dat ook aartsvijand Inter Milan probeerde scheidsrech ters toegewezen te krijgen die de club 'welgezind' waren. Het bewijs zit verstopt in een berg van 171.000 afgeluisterde telefoon gesprekken. Volgens de advocaten van Luciano Moggi, oud-presi dent-directeur van Juventus, ge schorst in 2006 door de sportieve instanties en nu met 23 anderen in Napels terechtstaand, zijn de getap te gesprekken 'selectief gebruikt in het vooronderzoek. „We vragen een transcriptie van alle verdachte gesprekken", zegt advocaat Mauri- lio Prioreschi. Tot nu zijn er twee voorproefjes gegeven. Op één valt te horen hoe Inter-eigenaar Massimo Moratti zich zeer vertrouwelijk onder houdt met degene die destijds de scheidsrechters aanwees, Paolo Bergamo, die op zijn beurt vertelt zijn best te hebben gedaan voor het sturen van een bepaalde arbi ter en 'heel goede grensrechters'. In een ander gesprek 'vraagt' In- ter-voorzitter Facchitti om toewij zing van scheidsrechter Pierluigi Collina. De 'nieuwe' gesprekken' hebben nog geen zwaar inhoudelijk bewijs opgeleverd tegen Inter, maar Mo ratti wel schaamrood bezorgd, om dat hij altijd heeft beweerd nooit met de officials te hebben gepraat. De Inter-eigenaar reageerde op de hem bekende, explosieve, manier: „Hier wordt geprobeerd de gevon den waarheid te verdraaien. Dat is ridicuul en niet juist." Maar met al het 'oud zeer' kon een reactie niet uitblijven. Juventus en het immen se legioen - een op de vier voetbal- minnende Italianen - hebben al tijd gevonden te zwaar te zijn ge straft en gesproken van complot ten. Het team raakte twee landsti tels kwijt, werd teruggezet en zag acht sterspelers vertrekken. Juven tus vocht zich weliswaar terug naar de Serie A, maar heeft de cri sis die in 2006 is begonnen nog steeds niet helemaal overwonnen. Good old Alessandro del Piero, brak het taboe, door onomwon den te eisen dat Juventus de twee afgenomen 'scudetti' weer moet te rugkrijgen. Opmerkelijker is dat Christian Vieri, van 1999 tot 2005 succesvol spits van Inter, nog een stap verder ging en het aftreden eiste van Moratti „omdat hij de re gels van het Italiaanse wetboek van sport heeft overtreden." Dus net als de perfide Moggi, die op zijn beurt concludeert: „Of we zijn allemaal schuldig of allemaal on schuldig." Het lijkt velen te veel eer voor Mo ggi, die nog steeds geldt als de gro te manipulator en spin in het Itali aanse voetbalweb. Maar diens ad vocaten ruiken bloed. Met een spe ciaal computerprogramma werken ze zich door de getapte gesprekken om, zoals Prioreschi zei: „te bewij zen dat in dit onderzoek van tevo ren vaststond wie moest hangen." Dirk Kuijt heeft een onderonsje met aanvoerder Steven Gerrard nadat hij Liverpool met zijn openingsgoal op de goede weg heeft geholpen tegen Benfica. foto Nick Wilkinson/EPA door Hans Leber LIVERPOOL - Liverpool heeft nog kans op een prijs in een verder te leurstellend seizoen. Gisteravond wonnen 'The Reds' in eigen huis met 4-1 van Benfica en staan in de halve finale van de Europa League. Bij het eerste doelpunt van Liver pool speelden allemaal Nederlan ders een rol. Steven Gerrard nam een corner en was de laatste niet-Nederlander in beeld. Dirk Kuijt kopte de corner achter doel man Jülio César van Benfica, maar de Nederlandse grensrechter Berry Simons gooide zijn vlag omhoog: buitenspel, géén doelpunt. Kuijt rende als een bezetene naar scheidsrechter Björn Kuipers om hem in de eigen landstaal te vertel len dat niemand de bal had be roerd tussen de trap van Gerrard en zijn kopbal. Simons vermoedde van wel, namelijk dat Sotirios Kyr- giakos de bal nog raakte, maar Kui pers oordeelde terecht dat dit niet het geval was: géén buitenspel, 1-0. Liverpool, dat zesde staat in het Premiership, maakt een slecht sei zoen door. De Europa League is het enige podium waar nog een prijs te halen valt en dat is niet des Liverpools. Het bracht Steven Ger rard onlangs zelfs tot een openlijk excuus richting de fans, over zijn slechte spel, wat hij overigens wel direct deed volgen door betere prestaties. Gisteravond trok hij die lijn door. Na de corner op Kuijt, produceerde Gerrard een afgeme ten steekpass die de Braziliaan Lu cas in één keer voor César zette: 2-0, nog vóór de thee. Na de pauze maakte Torres de derde Liver- pool-goal, bracht Cardozo de span ning even terug en maakte Torres de klus af: 4-1. De halve finale zal bij Torres voor gemengde gevoelens zorgen. De Spaanse aanvaller treft met Liver pool de club waar hij als vijfjarige dreumes binnenwandelde en tot zijn 23e in vrijwel alle teams speel de én uitblonk: Atlético Madrid. Standard Luik (Bel)-Hamburger SV (Dui) 1-3 (1-2). 19. Petric 0-1, 32. De Camargo 1-1, 35. Petric 1-2, 90+4. Guerrero 1-3. Eerste wedstrijd: 1-2, Hamburger SV ron de verder. Atlético Madrid (Spa)-Valencia CF (Spa) 0-0. Eerste wedstrijd: 2-2, Atlético Madrid ronde verder. Liverpool (Emg)-Bepfjca (Por) 4-1 (2-0). 27. Kuijt 1-0, 34. Lucas 2-0, 58. Torres 3-0, 70. Cardozo 3-1, 82. Torres 4-1. Eerste wedstrijd: 1 -2, Liverpool ronde verder. VfL Wolfsburg (Dui)-Futham (Eng) 0-1 (0-1). 1 Zamora 0-1 Eerste wedstrijd: 1 -2, Fulham ron de verder. Halve finales: Hamburger SV-Ful- ham, Atlético-Liverpool. Speelda- ta: 22 en 29 april. megmmmmmmmmmmismssssgs& mug®. m De manager van de Mancunians noemde de rode kaart voor de jeugdige Braziliaan Rafael da Silva in de vijftigste minuut (twee keer geel) het breekpunt in de wed strijd. „Hij is een jonge vent en hij toonde gebrek aan ervaring. Maar de spelers van Bayern hebben hem eraf gekregen. 'Ze liepen steeds naar de scheidsrechter om zich te beklagen en die werd daar door beïnvloed." Van Gaal toonde geen begrip voor de kritische kanttekeningen van Ferguson. „Ik dacht dat Engeland een land was waar sportiviteit heerste. Maar ik vind dit geen spor tieve reactie van Sir Alex. Elke spe ler is zelf verantwoordelijk voor de gele kaarten die hij krijgt." Uli Hoeness beleefde een geden kwaardige voetbalavond. De presi dent van Bayern München zag zijn club Manchester United uit schakelen in de Champions Lea gue en won daarnaast een presti gieuze weddenschap. Hoeness voorspelde dat de ogenschijnlijk geblesseerde Wayne Rooney toch zou spelen en verdiende daarmee een etentje op kosten van Bayerns voorzitter Karl-Heinz Rummenig- Sir Alec Ferguson: slecht verliezer. ge. „Ik had het voorgevoel dat hij zou spelen", verklaarde Hoeness. Rummenigge is de voormalige ma nager van de Duitse recordkam pioen nu een diner voor tien per sonen verschuldigd. Louis van Gaal heeft de presta tie van zijn voormalige assistent José Mourinho geëvenaard. Bayern is de derde club waarmee Van Gaal de laatste vier van de Champions League. Van Gaal deed dat eerder met Ajax (1995, 1996, 1997) en Barcelona (2000). In 1995 won de oefenmeester met de Am sterdammers de Champions Lea gue. Mourinho was dinsdag de eerste trainer die met drie verschillende clubs de halve finale bereikte. De Portugese coach van Internaziona- le presteerde dat ook met FC Porto (2004) en Chelsea (2005, 2006). Net als Van Gaal won Mourinho de 'beker met de grote oren' één keer, met Porto. door Wilko Voordouw ROTTERDAM - Voorzichtig. Zo noemt Mario Kadiks, organisator van de Rotterdam marathon, zijn ambitie voor de dertigste editie van het loopspektakel van zondag. „We mikken op een parkoersre cord, dat betekent een tijd onder de 2.04,27 uur. En als dat lijkt te gaan lukken, dan gaan we voor het wereldrecord. Immers", grijnst hij, „dat is maar 28 seconden sneller." De verwachtingen zijn hoog ge spannen in Rotterdam. Met maar liefst elf lopers die een persoonlij ke toptijd hebben die lager ligt dan twee uur en negen minuten mag je spreken van een ijzersterk veld. De weersverwachtingen zijn bovendien dermate goed (13 gra den en een lichte bries uit het oos ten) dat de organisatie zich heeft verzekerd tegen een eventueel we reldrecord. Dit betekent dat de ver zekeringsmaatschappij de premie van naar schatting 250.000 dollar betaalt indien er inderdaad sneller wordt gelopen dan de tijd van 2.03,59 uur, die Haile Gebrselassie in 2008 in Berlijn op de klok zette. Kadiks heeft internationaal naam gemaakt met snelle, goed georgani seerde marathons. „In alle bespre kingen met de lopers hebben we steeds uitgelegd, dat ze tot dertig kilometer bij elkaar moeten blij ven, in een strak geregisseerd tem po. Ze worden geleid door zes ha zen. Die stappen na dertig kilome ter uit en dan mag wat ons betreft het spel los." Racedirector Eric Brommert voegt daar aan toe dat er volgens de organisatie extra tijd winst te halen valt in de eerste helft van de 42.195 meter door Rot terdam. „Daar waren we vorig jaar iets te voorzichtig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27