io overlevende s< Sobibor heeft haar niet stil gekregen Selma Wijnberg (87) overleefde als enige Neder landse vrouw het concentratiekamp Sobibor. Eenmaal terug van deze hel op aarde, werd ze als een hondsvot behandeld in haar woonplaats Zwolle. In de VS probeerde ze Nederland voorgoed achter zich te laten. „Daar heb ik niets, daar ben ik niets." Maandag is ze terug, op uitnodiging van de regering. In Westerbork zal demissionair minister Klink officieel excuus maken voor de behandeling van toen. Too little, too late? vrijdag 9 april 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Alsnog Selma, vlak na de oorlog, op een Pools uitreisvisum. Hotel Wijnberg, aan de Veemarkt 23 in Zwolle. Het gebouw staat er nog, vroeger was dit het jood se trefpunt van de stad. door Jelle Boonstra De wrok tegen Ne derland is ze nooit kwijtge raakt en daar is al le reden toe, zegt Ad van Liempt, die een ontroerend boek schreef over Selma's leven, haar overleven. De oud-hoofdredacteur van het NOS Journaal en Nova, en beden ker van 'Andere Tijden', bekijkt de grote geschiedenis het liefst vanuit de gezichtshoek van 'gewone men sen'. Toen hij in Herdenkingscen trum Westerbork hoorde dat Sel ma nog in leven is en hoogbejaard in Amerika woont, besloot hij haar bijzondere levensverhaal op te tekenen. Op een symbolisch mo ment: maandag is 'het 65 jaar gele den dat het doorgangskamp door de Canadezen werd bevrijd. Van Liempt reisde naar Branford, Con necticut, en zat drie dagen tegen over Selma Wijnberg. Maandag verschijnt dat boek, en zondag is bij de NOS al een televisiefilm te zien over Selma, haar ontsnapping uit Sobibor en de mensonterende behandeling bij terugkeer in Ne derland. Van Liempt kwam onder de in druk van haar levenslust - hoe kun je in vredesnaam nog een le ven leiden nadat je het droefste hebt doorstaan waartoe de mens heid in staat is gebleken? Hoe kun je liefde voelen na zoveel dood om je heen? Sober schreef hij op, wat Selma hem vertelde. „Het verhaal heeft zo'n emotionele lading, die hoefje niet te versterken met bij voeglijke naamwoorden als gruwe lijk of afschuwelijk." In haar prettige houten huis met een grote tuin eromheen vertelde Selma over haar jeugd in Zwolle, waar haar vader Hotel Wijnberg dreef, aan de Veemarkt. Het mid delpunt van het Joodse leven in de stad. Selma was 17 jaar toen de Duitsers op 10 mei 1940 Zwolle binnenmarcheerden. Ze ont sprong er steeds de dans bij de raz zia's, waaraan de politie ijverig meewerkte. Van Liempt vond een memo over de eerste Zwolse raz zia, in de nacht van 7 op 8 novem ber 1942, het had op het prikbord in het bureau gehangen: De arresta tie begint hedenavond om 20 uur en wordt niet geëindigd voordat allen gearresteerd zijn, er wordt niet gelet op leeftijd, hoe jong of oud ook. Huiver over de ruggengraat. „Zulke briefjes, ze zijn zo achteloos, zo al ledaags", zegt Van Liempt. „En dit was dus niet alleen Zwolle, dit was de toon in heel Nederland." Selma ging in onderduik in De Bilt, werd er gepakt door Utrechtse jodenja gers en in maart 1943 na een week in Westerbork op transport gesteld naar Sobibor, Polen. Geen werk kamp, maar een vernietigings kamp, waar de Joodse burgers - waarschijnlijk 170.000 in totaal - na aankomst direct werden vergast in Lager 3. „Met een Russische ben zinemotor, met minstens 200 pk vermogen, minimaal acht cilin ders, watergekoeld", schrijft Ad van Liempt, als in een proces-ver baal. Selma werd uit de rij geplukt om in Lager 1 kleding van de ver moorde joden te sorteren. Daar hoorde ze al meteen dat haar fami lie en vrienden hun eerste dag niet hadden overleefd. Bewakers had den volmacht om iedereen te mar telen, te mishandelen of te doden. „Elke SS'er was er zijn eigen God." John Demjanjuk zat er in de perio de ook, zeggen zijn aanklagers - maar Selma heeft hem nooit ge zien. Daarom getuigde ze ook niet in het proces dat Sobibor weer op de voorpagina's heeft gebracht. De Duitsers organiseerden een feestje, waarop Arbeitsjuden mu ziek moesten maken en met elkaar moesten dansen. Selma ontmoette zo Chaim Engel, een Pool van ge boorte - die haar steun en toever laat in het leven zou worden, haar redder, haar echtgenoot, tot aan zijn dood in 2003. „Hij was na de oorlog mijn vader en mijn moe der, mijn broers en mijn zussen en mijn man tegelijk", zei ze tegen Van Liempt. Ze overleefden door het eten dat ze vonden in kleding van de vermoorde joden. Diaman ten en gouden dollars uit de zak ken verstopten ze in de bodem - wie weet zouden ze het kamp ooit kunnen ontvluchten, al was de kans daarop nagenoeg nul. Selma kreeg tyfus, een zeker doodvonnis - maar ze ontsnapte aan executie, doordat ze in de barak verborgen werd gehouden. "Ik heb altijd zo'n geluk gehad, ik had een engeltje op mijn schouder, dat kan niet anders", zei ze om de tien minuten tegen Van Liempt. Chaim bleek - in alle stilte - betrokken te zijn bij plan nen voor een uitbraak, gepland op 14 oktober 1943, als veel bewakers buiten het kamp zouden zijn. De SS'ers werden één voor één met messteken of met een bijl ver moord of met gestolen geweren. Chaim zelf stak een SS'er dood. 'Deze is voor mijn vader, deze voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10