buitenland 19 Kirgizië Turkije geschokt door illegale afluisterpraktijken effeweg.nl Staat van beleg in Thailand Hagedis met twee penissen ontdekt supervoordelige busreizen OF WAT DACHT U VAN: Kijk op vjvjv/.effeweg nl of bel 0529 - 46 96 67 ^4 of 5 WELLNESS SLOWAKIJE donderdag 8 april 2010 Manas «jokmok Talas BiS'kck Naryn. Kirgizië foto Igor Kovalenko/EPA werden president Akijev en zijn corrupte clan weggejaagd. Na ver kiezingen wonnen de nieuwe machthebbers een ruim mandaat. Maar net als in Oekraïne en Geor gië werden de beloofde democrati sche hervormingen niet doorge voerd en kwam er weinig terecht van verkiezingsbeloften over on der meer hervormingen. Kirgizië is van strategisch belang Het Centraal-Aziatische Kirgizië is zeer bergachtig. De hoogste berg, in het Tiensjan-gebergte aan de grens met China, de Zjengisj Tjso- koesoe, is 7439 meter hoog. Kirgizië telt 5,5 miljoen inwoners. Circa 70 procent van de bevolking is etnisch Kirgizisch. In het zuiden wonen veel Oezbeken (15 pro cent). Geregeld kwam het in het zuiden tot gewelddadige botsingen tussen Oezbeken en Kirgiezen. Ook zijn er nog veel Russen in het land. De meerderheid van de Kir giezen zijn soennitische moslims. In 1876 werd Kirgizië ingelijfd bij het Russische Rijk. In 1936 werd de Kirgizische Socialistische Sov jetrepubliek gevestigd. Alfabetise ring leidde tot het algemeen ge bruik van het Russisch. Kirgizië is een van de armste voor malige Sovjetrepublieken. Het voert fruit, groenten, tabak en goud uit. Koermanbek Bakijev werd vijfjaar geleden verkozen tot president van Kirgizië, nadat zijn voorganger Askar Akajev was verdreven tijdens de tulpenrevolutie. Al snel ontpop te Bakijev zich tot een autoritair lei der. Zijn herverkiezing in de zomer van 2009 was volgens waarnemers een farce. voor het Amerikaanse leger en de Navo-troepen in Afghanistan. In de noordelijke stad Manas gebrui ken de coalitietroepen een legerba sis, ook het Russische leger heeft in het land een vliegveld. In februa ri vorig jaar kondigde de regering onder Russische druk aan dat de Navo-troepen hun biezen moes ten pakken, maar kwam daarop weer terug. BANGKOK - Na wekenlange anti-re- geringsprotesten in Bangkok heeft premier Abhisit van ThaUand giste ren de noodtoestand uitgeroepen in de hoofdstad. De aanleiding was de bestorming van het parle mentsgebouw door betogers. Abhisit verklaarde dat de regering geen geweld zal gebruiken,maar een minister liet weten dat de lei ders van de demonstranten zullen worden opgepakt. Door het decreet worden openba re bijeenkomsten van meer dan vijf mensen verboden. Politie en le ger hebben extra volmachten ge kregen. Het is al de vierde keer sinds 2008 dat de noodtoestand in Bangkok is uitgeroepen. De maatregel geldt ook voor de di recte omgeving van de hoofdstad. Een van de leiders van de demon stranten, Arisman Pongruangrong, riep zijn aanhang op het platte land op naar gemeentehuizen op te trekken: „We verklaren de oor log. Er zal niet meer worden on derhandeld." LONDEN - Studenten van de univer siteit van- Kansas in de VS hebben in het noorden van de Filipijnen een nieuwe hagedissoort ontdekt. Het reptiel is Varanus bitatawa ge noemd, meet 2 meter en de man netjes hebben twee penissen. Dat meldden wetenschappers gisteren in het wetenschappelijk tijdschrift Biology Letters van de Britse Royal Society. Het dier werd vorig jaar zomer tijdens een expeditie ontdekt. Uit DNA-onderzoek is ge- bleken dat het reptiel familie van de Komodovaraan is. Ondanks de lengte van de hagedis weegt een volwassen exemplaar slechts 10 ki lo. De naam Varanus bitatawa is af geleid van de naam die de inheem se bevolking het reptiel geeft. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Na een twee jaar du rend politieonderzoek zijn bij een grote operatie in vier Turkse ste den achtentwintig mensen opge pakt, die worden verdacht van ille gale afluisterpraktijken. Ook viel de politie binnen bij kantoren van gsm-provider Turkcell. De bende, bestaande uit voormalige politie chefs en oud-medewerkers van Turkcell, tapte tegen betaling van 2000 tot 4000 euro per maand tele foons af van bekende Turken en mensen uit de top van het zakenle ven. Niet alleen onder de slachtoffers, maar ook onder de afluisteraars fi gureren namen uit de top van de zakenwereld. Het schandaal beves tigt de ergste vermoedens van ve len. In het land waar de complot theorieën welig tieren, is de angst voor afluisteren wijdverspreid, lournalisten, academici, Koerdi sche politici, mensenrechtenacti visten. Iedereen is op zijn hoede. En niet ten onrechte. Keer op keer blijkt dat de staat, het leger of de geheime dienst meeluisteren. Zo stapte Mehmet Baransu, een be kende onderzoeksjournalist van het dagblad Taraf, vorig jaar naar de rechter, omdat hij zou worden afgeluisterd door de inlichtingen dienst van het leger. Baransu heeft flink wat onthullingen gedaan over het leger. In september werd een agent in Istanbul ontslagen omdat hij maandenlang zijn vrien din had laten afluisteren. Ook het ministerie van Justitie luis tert graag mee. In november schudde het rechtssysteem op zijn grondvesten, toen bleek dat 56 rechters en aanklagers, in op dracht van justitie door de rege ring werden afgetapt. De zaak kwam aan het rollen toen bekend werd dat de topaanklager, die het onderzoek leidt naar Ergenekon, de nationalistische bende die van plan was om de islamitische rege ring omver te werpen, zelf ook werd afgeluisterd door justitie. Minister Ergin van Justitie verklaar de in een interview dat ook hij - bij het oprichting van zijn partij, de AKP in 2001 - is afgeluisterd. De AKP heeft in 2004 overigens de wet over telefoontaps wel aan gescherpt. Zo is elke zes maanden is een nieuwe opdracht van justi tie nodig. Tevergeefs, zo blijkt nu. Parijs...,v.a. 139,- 3, 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 7, 21 mei, 18 juni, 5 juli Berlijnv.a. 139,- 3, 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 3, 7 mei, 18 juni, 5 juli Luxemburg Stad en Trierv.a. 169,- 4 dagen - Vertrek o.a.: 30 april, 21 mei, 6 aug Londenv.a. 175,- 3, 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 7, 13 mei, 18 juni, 5 juli Voor ieder wat wils Ontdek de gezellige hoofdstad van Denemarken. Breng een bezoek aan één van de langste winkelstraten van Europa, de sfeervolle havens of één van' de kastelen die deze stad rijk is. Daarbij wordt de omgeving van Kopenhagen ook niet vergeten. hotelovernachtingen, Scandinavisch ontbijtbuffet, stadswandeling Kopenhagen en Malmö o.l.v. een gids en vervoer per Tourist Class touringcar 9 hotelovernachtingen, 9 x ontbijt en diner, 10 GRATIS wellness behandelingen, consult arts, stadsrondrit Bratislava en Piestany, wijnproeverij, folkloravond en vervoer per Comfort Class touringcar 4 dagen - Disneyland® Paris in 4* Disneyhotel.... v.a. €279,- 8 dagen - Verona en Venetiëv.a. €399,- 7 dagen - Bourgondiëv.a. €439,- Meer informatie? Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl €15,- reserveringskosten, eventuele toeslagen, overige verzorging en entreegelden (tenzij anders genoemd). ^a9en vanaf Vertrek o.a.: 30 april, 24 mei, 28 juni, 26 juli Gezond en wel U verblijft tijdens deze reis in Piestany, het grootste en bekendste kuuroord van Slowakije. In de ochtenden kunt u genieten van de 10 GRATIS wellness behandelingen. In de middag maken we interessante excursies naar o.a. Bratislava en Karpaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9