selectie donderdag 8 april 2010 door Jeanette Vergouwen Het laatste recital in de serie Open Haard Con certen, zondagmid dag in Terneuzen, is bijzonder. Het Goethe Trio brengt dan het programma Bloe men. Oud-minister Klaas de Vries leest de gelijknamige no velle van Arthur Schnitzler voor en zijn voordracht wordt muzi kaal geïllustreerd met liederen van Schumann, Brahms, Ri chard Strauss, Gounod, Debussy en Poulenc door de musici Ro bert van der Vinne (bariton) en Kelvin Grout (piano). Het Goethe Trio brengt verhalen van literaire grootheden opnieuw tot leven door de muziek qua sfeer en emotie naadloos aan te passen aan de teksten. Het drietal staat ga rant voor een bijzonder belevenis. Klaas de Vries is voor de PvdA mo menteel lid van de Eerste Kamer. Een politicus die als lid van het Goethe Trio recitals verzorgt, rijmt dat wel? „Jawel, ik ben een groot muziekliefhebber, zowel klassiek, liederen en chansons als jazz kun nen mij bekoren", vertelt hij. „Ik componeer zelf ook liedjes, puur als hobby. Muziek neemt een be langrijke plaats in mijn leven in; muziek is ontspannend en be vrijdt de geest van muizenissen. Het combineert dus heel goed met politiek." De Vries is ook voorzit ter van het Nederlands Muziekin stituut en voorzitter van de het Ne derlands Literair Productie- en Ver talingenfonds. Het trio bestaat uit musici van ver schillend pluimage. Robert van der Vinne studeerde in Amster dam en treedt vooral op als zanger van lied en oratorium. Keivin Grout kreeg pianoles van Bern stein, Gerald Moore en andere grootheden. Hij begeleidde vele vo calisten van naam. Het ensemble is in 2006 opgericht door Robert van de Vinne en Klaas de Vries. „Robert zocht een verteller voor een verhaal van Ste fan Zweig. Hij had verzonnen dat een combinatie van liederen en proza boeiend zou kunnen zijn. Een gemeenschappelijke kennis suggereerde hem mij te vragen. Het klikte meteen en nu hebben we al regelmatig de programma's Bloemen van Schnitzler, De Schuld van Stefan Zweig en Het lijden van de jonge Werther van Von Goethe gebracht." „Robert kiest altijd de teksten en zoekt daar de geschikte liederen bij. De novelle van Schnitzler heb ben we samen vertaald en de tekst ook wat aangepast. Schnitzler was een arts die belangstelling had voor psychiatrie. Hij was een van de eerste schrijvers die de hoofdrol spelers een dialoog met zichzelf la ten voeren. Daardoor wordt ook het onderbewustzijn zichtbaar en de roerselen van de menselijke geest. Bloemen blijkt een aantrekke lijk programma te zijn voor het pu bliek. Het is een boeiend verhaal over een man die zijn geliefde ver liest maar onbewust geen afscheid van haar kan nemen. Ik vind het nog steeds aangrijpend om te ver tellen." De drie tot nu toe gemaakte pro gramma's zijn gebaseerd op de Duitstalige literatuur. Op de vraag of hij vooral geïnteresseerd in de Duitse literatuur, worden de wenk brauwen even gefronst en stelt De Vries: „Nee hoor, maar de combi natie liederen en tekst is in Duits/Oostenrijkse bronnen rijke lijk beschikbaar. We zijn ook al be zig aan een volgend programma, maar dat valt niet mee. De combi natie literatuur en muziek moet goed zijn en dat luistert echt nauw." Van Bloemen is een cd gemaakt en er zijn plannen om ook De Schuld van Zweig op te nemen. „Robert heeft een prachtige baritonstem en hij wordt werkelijk schitterend begeleid op de vleugel door Keivin Grout, waarschijnlijk de beste be geleider in ons land. Ik lees het ver haal voor en als trio vormen we een echte eenheid." Het Goethe Trio treedt een keer of tien per jaar op. Het is dus een bij zondere gelegenheid om dit drie tal aan het werk te zien en te ho ren in Zeeuws-Vlaanderen. „Dat we niet zo vaak optreden ligt ook aan de drukke werkzaamheden. Ik ben nogal druk bezet. Maar ik ge niet elke keer weer van de mu ziek." Open Haard concert Goethe Trio, zondag 11 april in Porgy en Bess in Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur. Kaarten kunnen gereserveerd worden via Porgy en Bess (0115-613293). Het Goethe Trio, met (vlnr) Robert van der Vinne, Kelvin Grout en Klaas de Vries. Fenimage De vrouwen van Femmage zijn verwikkeld in een bikkelharde en vooral smerige afvalrace vol vuile streken. Het publiek bepaalt uitein delijk wie er blijft en wie er af moet vallen. Zijn de vier maffe ty pes van Femmage op tijd klaar voor de belangrijke liveshow? Ge lukkig schept de smetteloze zang weer orde in de chaos. Zaterdag 10 april, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Capital Sentimental De Zeeuwse spacerockers van Capi tal Sentimental zijn geboekt voor het befaamde, internationale Road- burn-festival, van 15 tot en met 18 april in Tilburg. Om op te warmen voor dit optreden spelen ze in de Avonduren-serie. In het voorpro gramma treedt de van oorsprong Middelburgse eenmansband MÖGÖ op. Zaterdag 10 april, Revolution Gallery, Middelburg, 20.00 uur. Hans Teeuwen Hans Teeuwen en zijn band The Painkillers ontvingen lovende kri tieken voor hun vertolkingen van klassiekers uit het Great American Songbook. Inmiddels hebben ze steeds meer eigen nummers aan het repertoire toegevoegd, wat heeft geleid tot het album How it aches. De muziek varieert van rock 'n roll tot blues tot jazz. Dinsdag 13 april, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Liefdesbrieven De voorstelling Liefdesbrieven van het koningskoppel Anne-Wil Blan- kers en Paul van Vliet is na het suc ces in Den Haag nu op tournee door het land. Het stuk gaat over twee jeugdvrienden, Andrew en Melissa, die met elkaar verbonden zijn door een levenslange briefwis seling. Woensdag 14 en donderdag 15 april, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 Het kamerorkest Barokwerk '89 speelt o.l.v. Pieter van Veen het Concerto Grosso Opus 3 nr. 5 van Handel en een bewerking door Bach van het Stabat Mater van Per- golesi. De solisten zijn Priscilla van der Feen (sopraan; foto) en Klaar- tje van Veen (mezzo sopraan). De opbrengst van het concert is voor Safe Home. Zondag 11 april, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 15.30 uur. Barokwerk '89

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85