4l uit Bertolf komt graag weer naar Zeeland selectie selectie Bral Oelfgaauw Cabarettalent Het Collectief Ursul de Geer Het Syndicaat Black Mass Party Nw. Amsterdams Peil donderdag 8 april 2010 COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Cabaretier Sjaak Bral en meester verteller Fred Delfgaauw bewe gen zich op het snijvlak van ont wapenende humor en magisch realisme in hun voorstelling De Nachtclub. Theater en cabaret verenigen zij in een nieuw gen re: cabadrama. Donderdag 8 april, Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur. Podium Reimerswaal geeft twee jonge cabaretiers uit het noor den van het land een kans. Mar griet Bolding (foto), in 2008 tweede bij Amsterdams Klein kunst Festival, speelt haar voor stelling Viva Depressiva. Ronald Smink speelt BorKnok, koffers vol absurdistisch materiaal. Vrijdag 9 april, De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur. Het Vlaamse topensemble Het Collectief: vorig seizoen een van de hoogtepunten, komt weer naar Middelburg. Nu maakt'het vijftal een kleurrijke reconstruc tie van het Musikalische Opfer van Bach en wisselt de delen af met muziek van Luciano Berio. Vrijdag 9 april, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. door Ali Pankow Singer/songwriter Bertolf (29) koestert nog steeds geweldig goede herinne ringen aan zijn optreden op Concert at Sea 2009. Hij komt zaterdag graag weer naar Zeeland voor een optreden tij dens het voorjaarsfestival van Centree 2010 in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Bertolf Lentink is een van de trek pleisters bij dit driedaagse festival, waarvoor de Nieuwe Kerk tot mu ziektempel wordt omgebouwd. Ook het optreden van de Neder landse soulzangeres Jenny Lane maakt nieuwsgierig. Na het win nen van Talent Night Rotterdam in 2007 reisde Lane af naar Ameri ka om op te treden in het Apollo Theatre in Harlem, New York. Zij kreeg een staande ovatie in deze zaal die bekend staat om zijn kriti sche publiek. Het Centree-festival biedt verder een veelheid aan genres: klezmer, folk, flamenco, kinderdanstheater en een klassiek fluitconcert. Bertolf staat voor pop. Hij be schikt daarvoor over talrijke talen ten. Bracht zijn debuutalbum For Life hem vorig jaar onder meer bij Concert at Sea, inmiddels heeft hij de Zilveren Harp 2010 op zak en staat hij aan de vooravond van de release van zijn tweede cd Snakes Ladders. „Dat is de naam van een bordspel, een soort ganzen bord", zegt Bertolf Hij signaleert een paar wezenlijke verschillen met zijn eerste album. „Snakes Ladders is veel meer up tempo, ste viger ook, iets meer rock. De tek sten zijn wat beeldender, abstrac ter. Ik gebruik nu meer metaforen dan bij mijn eerste album. De cd komt 23 april uit en op 21 april ge ven we een release-concert. Dat be tekent dat we met de band maar vrij korte tijd hebben om goed in te spelen." Voor Bertolf is dat reden om in Zierikzee nog niet al te veel prijs te geven van zijn nieuwe album. Natuurlijk wordt wel Two in A Mil lion gespeeld, de single die Snakes Ladders als hit vooruit is gesneld. Evenals bij zijn debuutalbum schreef Bertolf ook voor deze twee de cd vrijwel alle teksten zelf. „En kele zijn met een co-writer geschre ven. De liefde is altijd een mooie In Bekentenissen verhaalt Ursul de Geer, begeleid door een pianist, over leven en werk van de Hon gaarse schrijver Sandor Marai. Hij baseert zich daarbij op diens ro mans en dagboeken. De fascinatie van De Geer voor Marai is bekend. Eerder regisseerde hij diens stuk ken Gloed, Kentering van een huwe lijk en De gravin van Parma. Vrijdag 9 april, De Wegwijzer, Nieuw en Sint Joosland, 20.30 uur. De Nederlandse soulzangeres Jenny Lane maakt vrijdagavond haar opwach ting in de tot muziektempel omgebouwde Nieuwe Kerk in Zierikzee. inspiratiebron. Als het daar goed mee gaat of juist minder goed. Dat moet er dan toch gewoon uit. Ik gebruik veel autobiografisch mate riaal, maar soms ook ontstaat een lied gewoon uit toeval. Een num mer als Iris Scan bijvoorbeeld. Dat komt voort uit een beetje jabber- talk. Dan speel en zing ik wat, hoor ineens zo'n tekstfragment en daar komt dan pas in tweede in stantie het verhaaltje bij." Bertolf manifesteert zich als zan ger én als multi-instrumentalist. Op zijn albums neemt hij bijna al le partijen zelf voor zijn rekening. „Als kind hield ik al van veel ver schillende instrumenten. Op mijn zesde jaar leerde ik gitaar spelen, op mijn tiende banjo en op mijn veertiende dobro-gitaar. Je kunt wel zeggen dat muziek me met de paplepel is ingegeven. Mijn vader is een enorme liefhebber van de Amerikaanse muziekstijl blue- grass. Mijn moeder werkt in het basisonderwijs en speelt ook een beetje gitaar. Dus ik kreeg dat op jonge leeftijd al mee." Op de middelbare school maakte Bertolf dankzij een bevlogen le raar kennis met het oeuvre van The Beatles. „Daardoor ben ik zelf liedjes gaan schrijven. The Beatles zijn tijdloos. Over honderd jaar is het de klassieke muziek van dat moment. Zo rond mijn veertiende legde ik mezelf de plicht op elke dag een liedje te schrijven. De kwa liteit was verschrikkelijk, maar ik heb wel eens gehoord dat je eerst zo'n tweehonderd liedjes moet schrijven voordat je echt goede nummers kunt maken. Dus daar ben ik dan wel doorheen. Andere lichtende voorbeeldden zijn voor mij Amerikaanse jazzpianisten als Pat Metheny en Wes Montgomery en in de popmuziek vind ik Cold- play echt uniek." Bertolf speelde destijds bij The Junes. Door toe doen van de artiesten-organisatie Agents after all (ook Concert at Sea) kwam hij vervolgens terecht Toneelgroep Het Syndicaat speelt Zwart Dier Treurigheid van Anja Hilling. Het is een hedendaags stuk over zes stedelingen, die op een zomerdag op pad gaan. Het eeuwige spel van de liefde en afwij zing voert de boventoon. Dan zet een ongeziene vonk het bos in lich terlaaie. Plotseling geldt er nog één ding: het vege lijf redden. Vrijdag 9 april, podium 't Beest, Goes, 20.30 uur. Tweede editie van het gothic/ electro-event Black Mass Party, met deze keer op het podium de veelbelovende bands Psy' Aviah (foto) uit België en De(ad)cibel uit Duitsland, aangevuld met Dfs Marcus Bodine en Olaf Vooral Psy' Aviah staat nu in de belang stelling. Het tweede album Electric werd zeer goed ontvangen. Vrijdag 9 april, Bar American, Middelburg, 21.00 uur. Nieuw Amsterdams Peil, met on der anderen pianist Gerard Bouw huis, klarinettist Lars Wouter van den Oudenweijer en als gast bari ton Matrijs van de Woerd, geeft op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland een bloemlezing uit het werk van Poulenc plus enkele stuk ken van geestverwanten als Stra- winsky en Tansman. Zaterdag 10 april, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Singer/songwriter Bertolf tijdens zijn opti grote namen te staan, maar het ging gew(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76