Duiven verkopen van Lewedorp tot China 28 Taekwondotop keert terug In bijna elke kern zetelen clubs die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door de Bevelanden en Tholen' worden sporters en sportclubs in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 11: Sjaak de Kooning. Michaels-Beerbaum niet naar Genève Martina Navratilova heeft borstkanker donderdag 8 april 2010 Lewedorp door Sven Remijnsen LEWEDORP - Sjaak de Kooning is een bekend gezicht in Lewedorp. Hij heeft met zijn vrouw een win kel in woninginrichting in het dorp, is voorzitter van Lewedorp- se Boys, doet klusjes op basis school De Leeuwerik en is actief in de plaatselijke duivensport. Dankzij de duiven slaat hij nu, 59 jaar oud, zijn vleugels uit over de wereld. Met Theo Hoondert en René van de Zande begon De Kooning in ja nuari www.teletextpigeons.com, een website waarop via biedingen topduiven worden verkocht. De klanten komen van heinde en ver re, tot in Canada en China aan toe. En Sjaak de Kooning, toch al geen man die graag achter de gera niums zit, heeft het drukker dan ooit tevoren. Als een soort verte genwoordiger reist hij stad en land af om bij Nederlandse en Bel gische topspelers geschikte duiven te vinden voor de verkoop. „Ik benader onze hofleveranciers en zorg dat er duiven op de site ko men", vertelt De Kooning. „Dat be tekent heel veel bellen, mailen en rijden. Vorige week heb ik op één dag zeshonderd kilometer afge legd. Om 9 uur 's ochtends vertrok ken, om 9 uur 's avonds thuis." De Lewedorper heeft een waarde vol netwerk opgebouwd. „Ik leg de contacten met de topspelers en moet dan hun vertrouwen win nen. Ze zijn vaak huiverig voor nieuwe mensen over de vloer, om dat er tegenwoordig zo veel duiven worden gestolen. Ze durven hun huis niet meer te verlaten. En als een duif een topprestatie heeft ge leverd, slapen ze 's nachts niet meer. Dan verkopen ze 'm nog lie ver. Daar komen wij in beeld." Van elke duif op de verkoopsite wordt uitgebreide informatie over de stamboom en de geleverde pres taties vermeld. Ook afbeeldingen zijn onmisbaar. „Een Chinees zal nooit een duif kopen zonder eerst een foto te zien." Een bieding duurt veertien dagen. „Wij lichten onze geregistreerde gebruikers in dat er een duif te koop is en de verkoper doet het zelfde via zijn eigen mailbestand. De ervaring leert dat de meeste biedingen in het laatste uur wor den gedaan. Soms komt het aan THEDINGHAUSEN Titelverdedigster Meredith Micha els-Beerbaum doet niet mee aan de finale van de wereldbeker voor springruiters in Genève (14-18 april). De Duitse amazone miste het gehele indoorseizoen wegens zwangerschap. Haar dochter Brian- ne Victoria werd eind februari ge boren. Het bleek te kort dag om zich nog goed te kunnen voorberei den. „Het is gewoonweg nog te vroeg voor een poging mijn titel te verdedigen in een veld met louter topcombinaties." Sjaak de Kooning reist stad en land af om bij Nederlandse en Belgische topspelers geschikte duiven te vinden voor de internetverkoop, foto Willem Mieras op de allerlaatste minuut. Dat zijn spannende momenten." De hoogste verkoopprijs die tot nu toe is betaald, is 875 euro. Dat was voor Sjaan, afstammeling van de topduiven Home Alone en Crack 185. Vervolgens wordt het transport ge organiseerd; zo gaan er deze week nog twee duiven op het vliegtuig naar China. Ruilen, zoals in de winkel, kan niet. De Kooning: „Een jonge duif kan altijd tegenval NEW YORK Tennislegende Martina Navratilova heeft borstkanker. De in het voor malige Tsjechoslowakije geboren Amerikaanse heeft dit bekendge maakt in een interview met het Amerikaanse blad People. „Ik heb gehuild", zei de 53-jarige Navratilo va. „Ik had het gevoel dat ik volle dig de controle had over mijn le ven en over mijn lijf en dan krijg ik dit te horen." De kansen op vol ledig herstel zijn volgens Navratilo va wel goed. Ze begint in mei aan zes weken van bestraling. len, maar in de regel geldt dat uit een goede duif vaak ook goede jon ge duiven komen. Mensen hebben vertrouwen in de duiven van de topspelers, ze zullen sneller een duif kopen van Koen Minderhoud uit Koudekerke dan van Sjaak de Kooning uit Lewedorp. Luis Sua- rez is ook meer waard dan een spe ler van Lebo." Kwaliteit is essentieel voor de drij vende krachten achter de site. „Er zijn duivensites die alles aanbie MIDDELBURG den, maar wij willen alleen met goede duiven werken. We selecte ren van tevoren, soms wijzen we duiven af Hoe beter de duiven, hoe meer bezoekers." Zelf zou De Kooning, die zo'n tweehonderd duiven heeft, ook wel eens een prachtexemplaar wil len binnenhalen. „Dat laat de por temonnee helaas niet toe. Maar als je het geld hebt, en je kunt het mis sen, dan ben je bij ons van harte welkom." De Kooning, Hoondert en Van de Zande hebben al aardig wat tijd en geld geïnvesteerd in de site en ho pen op de langere termijn dat het zich terugbetaalt. Vooralsnog staat het plezier voorop, plezier in het avontuur en in de duivensport. „Ik kan nog zo genieten van een duif', aldus De Kooning. „Een jon ge duif die voor het eerst probeert uit te vliegen vanaf de plank, dat is een machtig mooi gezicht. Zo'n moment geeft me rust." Vijf weken na de taekwondo-inter- land en het Deltasafe Open komt de nationale taekwondotop weer naar Middelburg. Zondag is in sporthal De Kruitmolen namelijk het Nederlands kampioenschap. Bij Taekwondo Middelburg beoe fent men ITF-taekwondo, de se- mi-contactvariant. Op het NK wordt om eremetaal ge streden in de disciplines sparren, tuis, gesprongen technieken, po wer breken en traditioneel spar ren. Het traditionele sparren is nieuw. Het is een combinatie van sparren en tuis. Het NK begint om 9.00 uur en loopt om circa 18.00 uur af. Halver wege het toernooi zal de Neder landse selectie, met daarin de Zeeuwen Sharona Thenu, Zenna van der Mel en Jeremy Dijkstra, zich aan het publiek voorstellen. De Nederlandse ploeg neemt begin mei deel aan het Europees kam pioenschap in het Zweedse Skov- de. MEEST GELEZEN 1. Hoogerland in Parijs-Roubaix 2. Van Sprundel loopt verder uit 3. Honger Zaamslag nog niet gestild STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Telefonisch is de sportredactie be reikbaar op 0118-434041

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68