301 sport Rotterdam ideale springplank Woods wil meer respect tonen voor golf Anita Joziasse verdedigt N K-titel in Rotterdam MARATHON Talentvolle atleten lopen vaak toptijden in havenstad donderdag 8 april 2010 wssmeesmssmmsasBi door Maurice Steketee MIDDELBURG - Anita Joziasse verde digt zondag tijdens de marathon van Rotterdam haar nationale titel bij de vrouwen 45+. De atlete van de Goese atletiek- club AV'56 won het NK marathon vorig jaar in Amsterdam in een tijd van 3.06.50. Ze hoopt haar ti tel te prolongeren. Haar voorbereiding op de mara thon in Rotterdam verliep echter niet vlekkeloos. „Ik heb een paar weken terug een nierbekkenontste- king gehad", zegt Joziasse. „Dat kwam op een heel ongelukkig mo ment. Ik heb verschillende trainin gen moeten laten schieten. Maar goed, ik wil het niet als smoes ge bruiken. Tijdens de voorbereiding op een marathon gebeurt er altijd wel wat." Joziasse hoopt in Rotterdam dezelf de tijd te lopen als vorig jaar okto ber tijdens de marathon van Am sterdam. „Mijn man Giel heeft een schemaatje uitgeprint met richttij- den. Maar uiteindelijk weet je pas tijdens het lopen of het echt gaat lukken." Naast Joziasse doen er nog tiental len Zeeuwen mee in Rotterdam. Voor Peter-Paul Stokvis uit Kortge- ne wordt het een bijzondere edi tie. Hij hoopt de marathon van Rotter dam voor de 25e achtereenvolgen de keer uit te lopen. door Marc van Veen 30e marathon van Rotterdam ROTTERDAM - Rotterdam vormt een uitgelezen springplank voor een aantrekkelijke marathonloop baan. Mario Kadiks, directeur van de Fortis Marathon van Rotter dam, is er heel stellig in. Zijn mix van ervaren en talentvolle atleten resulteert geregeld in onverwachte toptijden. „Rotterdam is snel, dat weten de lopers en hun managers inmiddels ook. Het is voor veel at leten een investering in een mooie marathoncarrière." Rotterdam behoort niet tot de 'Big Five', waarin de respectabele mara thons van Londen, Berlijn, New York, Chicago en Boston zich heb ben verenigd. De vijf pronken doorgaans met grote namen uit de loperswereld. Een garantie voor een toptijd is dat geenszins. Rotter dam spreekt dan ook liever van de 'Best Six', waar de havenstad dan ook deel van uitmaakt. „Ik zie het niet als gemis dat we niet tot de 'Big Five' behoren. Rot terdam dankt zijn goede naam aan de tijden, de voor Nederland onge kende ambiance en het feit dat we de atleet centraal stellen. We berei den de atleten op alles voor", kijkt Kadiks vooruit naar de dertigste editie van zondag. Ongekend was het verloop van de voorgaande aflevering. Duncan Ki- James Kwambai probeert zondag in de marathon van Rotterdam wat recht te zetten. De Keniaan verloor vorig jaar op de streep de strijd om de zege. Zijn tweede plaats in 2.04.27, dezelfde tijd als zijn winnende landgenoot Duncan Kibet, betekende wel de beste tijd van de marathonjaargang 2009. Een overzicht van de toplopers en hun persoonlijk record: Mannen James Kwambai (Ken) 2.04.27, Rotterdam 2009 Vincent Kipruto (Ken), 2.05.47, Parijs 2009 Patrick Makau (Ken), 2.06.14, Rotterdam 2009 Daniel Rono (Ken), 2.06.58, Rotterdam 2008 Geoffrey Mutai (Ken), 2.07.01, Eindhoven 2009 Francis Kiprop (Ken), 2.07.04, Berlijn 2009 Isaac Macharia (Ken), 2.07.16, Dubai 2008 Koen Raymaekers (Ned) 2.12.59, Amsterdam 2009 Vrouwen Zhu Xiaolin (Chn), 2.23.57, Peking 2002 Anne Kosgei (Ken), 2.27.46, Venetië 2009 Olga Glok (Rusland), 2.28.27, Praag 2009 Irene Jerotich (Ken), 2.28.57, Nairobi 2009 Merel de Knegt (Ned), debuut. bet en James Kwambai streden tot op de laatste centimeter om de ze ge. Beide Kenianen noteerden 2 uur, 4 minuten en 27 seconden, een fotofinish in het voordeel van Kibet. Niet eerder werd in Rotter dam zo hard gelopen. Slechts 28 se conden boven het wereldrecord van Haile Gebrselassie, gevestigd in 2008 in Berlijn. Nummer drie Abel Kirui tekende voor 2.05.04. Rotterdam was dè marathon van 2009. „Legendarisch", kijkt Kadiks terug. „Niet eens een seconde ver schil tussen de nummer één en twee, met zulke toptijden. Het was een totale promotie voor de stad." Drie wereldrecords noteerde Rotterdam in het verleden, Felix Limo maakte er naam in 2004 met 2.06.14, William Kipsang liep in 2008 een vorig jaar nog verder om laag gebracht parkoersrecord met 2.05.49. Met de CPC-Loop in Den Haag en de halve marathon van Rotterdam in september heeft Ka diks twee andere evenementen waar hij atleten kan bekijken of ze zouden passen in de marathon van Rotterdam. „Dat werkt goed. We proberen de verrassingen voor de atleet weg te halen. We geven vooraf precies aan wat er waar gaat gebeuren, hanteren een hele strakke regie. Het breekpunt is al tijd na 32 kilometer. Dat punt be kijken we met de atleten op vrij dag, waarna op zaterdag nog het hele parkoers volgt." Door de supertijden heeft Kadiks niet te klagen over belangstelling. In vergelijking met de Big Five heeft hij niet eens zoveel minder te besteden voor zijn lopersveld. „Ik heb 1 miljoen dollar ter be schikking, ongeveer vergelijkbaar met Berlijn maar veel minder dan bijvoorbeeld Londen, New York en Chicago. Atleten geven zelf aan dat Rotterdam precies weet hoe je een goede wedstrijd aanpakt. Ze weten dat ze in Rotterdam hele stappen kunnen maken in hun marathonloopbaan." door Frank Hendrickx WASHINGTON - Het zal waarschijn lijk de best bekeken swing uit de geschiedenis van de golfsport wor den: vanavond 19.42 uur Neder landse tijd slaat Tiger Woods na vijf maanden afwezigheid en zes weken in een afkickkliniek af voor de Masters van Augusta in de Ame rikaanse staat Georgia. „Niets is veranderd", zei de beste golfer al ler tijden maandag tijdens zijn eer ste persconferentie sinds het Grote Seksschandaal. „Ik ga proberen dit ding te winnen." In werkelijkheid is uiteraard alles veranderd voor Tiger Woods, de 34-jarige golfer die ooit bekend stond als ideale schoonzoon en on genaakbare sportkampioen. Nu cir culeren er op internet Google Landkaarten met de locaties van al zijn maïtresses, van serveersters in Florida tot pornosterren in Califor- nië. De kampioen is onderwerp van spot, het favoriete slachtoffer van Amerikaanse komieken. Als Woods één dollar zou krijgen voor iedere flauwe grap over zijn escapa des - trefwoorden: putten, holes, swing - zou hij ruimschoots ge compenseerd zijn voor alle sponso ren die hem de afgelopen maan den de rug toekeerden. Op het moment dat Woods van avond in Augusta zijn eerste gesla gen bal nakijkt, begint hoe dan ook een nieuw, ongewis tijdperk in de golfsport. Tiger Woods de Onfeilbare heeft plaatsgemaakt voor Tiger Woods de (Ex-)Seksver- slaafde, al weigert de golfer te be vestigen dat hij lijdt aan die aan doening. „Ik heb mensen voorgelo gen, verraden en misleid", is alles Uit een peiling bleek dat 60 procent van de mensen hoopt dat Tiger Woods komend weekeinde de Masters wint in Augusta. foto Rusty Jarret/EPA wat Woods kwijt wil. „Ik heb me zelf voorgelogen." Nu is het tijd voor de loutering. Het charmeoffensief van de 'nieu we en verbeterde Tiger' is in volle gang. De vroeger zo afstandelijke superster zocht tijdens zijn oefen sessies in Augusta nadrukkelijk toe nadering tot de fans. Hij deelde handtekeningen uit en was dank baar voor een bescheiden applaus je. Na jaren van nauwelijks verho len minachting spreekt Woods ver bouwereerde golfjournalisten nu plotseling amicaal aan bij hun voornaam. En Woods wil zijn woe deaanvallen op de baan intomen. „Ik wil meer respect tonen voor de sport." Het is voor de golfsport te hopen dat de comeback van Woods slaagt. De superster was de afgelo pen jaren verantwoordelijk voor de grote toestroom van kijkers, fans en sponsoren. Tiger Woods is misschien wel groter dan de golf sport, zo menen waarnemers. Zon der populaire Woods geen populai re sport. Op de korte termijn hoeft nie mand zich zorgen te maken. Ver wacht wordt dat ongeveer dertig miljoen Amerikanen de comeback van Woods zullen volgen, een kijk cijferrecord. Een deel van het pu bliek zal echter bestaan uit men sen die meer houden van sensatie en roddels dan van golf Bij een te genvallend optreden van Woods zal het enthousiasme snel vervlie gen. Het is daarnaast de vraag of de sponsoren willen terugkeren naar een sport met een zeer om streden kampioen. „Ik wil laten zien dat ik een goede investering ben", zei Woods, maar veel bedrij ven zullen desondanks de kat uit de boom kijken. Lang niet ieder een gelooft in de wederopstan ding. Veel is nog steeds onduidelijk over de escapades van de kampioen. Zo zijn er hardnekkige geruchten over drugsgebruik; recreatief, maar ook prestatiebevorderend. Woods heeft zich bijvoorbeeld thuis laten behandelen door de Canadese arts Tony Galea. Inmiddels loopt er een onderzoek naar Galea wegens het mogelijk smokkelen van do ping. Woods ontkent dat hij daar- 1 bij betrokken was, maar de twij fels blijven. Woods heeft tenslotte vaker gelogen. Eén voordeel heeft het van zijn voetstuk gevallen icoon wel: sport liefhebbers zijn gek op glorieuze comebacks. Uit een peiling bleek dat 60 procent van de mensen hoopt dat Woods wint in August? en Als hij wint, kan de oude en nie1' ^0r- we kampioen in elk geval n,.roocj recht zeggen: „Niets is verander ood,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60