Aikido verruimt blik op de wereld 28 Taekwondotop keert terug Op Schouwen-Duiveland tieren de sportclubs welig. Vandaag deel 12: Munen Muso. Drie betekenissen Martina Navratilova heeft borstkanker Michaels-Beerbaum niet naar Genève donderdag 8 april 2010 In de naam van de vechtsport aikido zijn drie betekenissen opgenomen. Ai bete kent harmonie, Ki staat voor energie en Do voor de manier van doen. Wat zo veel wil zeggen dat aikido de manier is harmonie te vinden teneinde de gelijk schakeling en eenwording met de natuur te bewerkstelligen. door Ben Hameeteman BROUWERSHAVEN - Vreedzaam. Me- ditatie. Geweldloos. Partner in plaats van tegenstander. Begrip pen die nauwelijks enige associatie oproepen met sportbeoefening. Toch wordt aikido in één adem ge noemd met de vechtsporten judo en kendo. De Japanse krijgskunst aikido is echter meer dan zomaar een sport. Het gesprek met Jan de Bakker is erg rustgevend. Met de lange ha ren bijeengebonden in een paar denstaart vindt de 57-jarige Brou- wenaar telkens precies de juiste woorden. Wat is aikido precies? Waarom be oefent hij nu juist deze Oosterse krijgskunst? Wat heeft de wereld vrede ermee te maken? En de na tuur? De Bakker heeft op alle vra gen vaak een regelrecht filosofisch antwoord. De eerste diepzinnige reactie van aikidoleraar Jan de Bakker mag er al meteen zijn. „Het mooiste ge vecht, is het gevecht dat niet gele verd wordt." Even is het stil. De huispoes lijkt het ongemakkelijke gevoel aan te voelen en geeft een bemoedigend kopje. Dat moet hij dan toch maar eens uitleggen. „Ik ga het proberen. Aikido is zowel in de praktijk als theorie geweldloos. Gebruik van enige fysieke kracht wordt tot een minimum beperkt. De beoefening ervan is vooral ook gericht op het ontwikkelen van de geest. Wanneer je met deze harmo nieuze gedachten en vanuit een be paalde leegte je partner op de grond weet te krijgen, raak je de kern van de sport. Geen rivaliteit, geen strijd, geen tegenstander maar een harmonievolle actie van onze eigen geest met die van de ander. Een mooi gevecht dus, zon der dat er daadwerkelijk fysiek ge vochten is." Pff Dat is een moeilijke. Anders dan tegen een balletje trappen, gaan er zodoende dan ook de nodi ge jaren overheen voordat iemand het aikido goed beheerst. De Bak ker: „Ik ben zelf nu dertig jaar gele den begonnen met aikido. En nog steeds leer ik nieuwe dingen. Er zit zo'n diepgang in, dat je er je hele leven mee bezig kan zijn. Ook de spirituele kant ervan zorgt hier voor. Verder zijn de technieken erg moeilijk en krijg je die pas NEW YORK Tennislegende Martina Navratilova heeft borstkanker. De in het voor malige Tsjechoslowakije geboren Amerikaanse heeft dit bekendge maakt in een interview met het Amerikaanse blad People. „Ik heb gehuild", zei de 53-jarige Navratilo va. „Ik had het gevoel dat ik volle dig de controle had over mijn le ven en over mijn lijf en dan krijg ik dit te horen." De kansen op vol ledig herstel zijn volgens Navratilo va wel goed. Ze begint in mei aan zes weken van bestraling. Aikidoleraar Jan de Bakker (links) in actie met Wim van Sighem: „Het mooiste gevecht, is het gevecht dat niet geleverd wordt." foto Dirk-Jan Gjeltema goed onder controle zodra je inner lijk tot rust komt. De energie uit je hoofd moet naar je buik. Dat is het middelpunt waaruit je moet handelen. Als dat allemaal klopt heb je de sport pas écht onder con trole. Maar het duurt meestal ja ren voordat je zover ben." Volgens Jan de Bakker, jarenlang werkzaam als hovenier en andere vergelijkbare beroepen, is aikido dé manier om één te worden met de natuur. „Er worden heel vaak relaties ge legd met de natuur. Alle bewegin gen en acties worden uitgevoerd in soepele en ronde vormen. Wan neer iemand valt dan moet dat er moeiteloos en eigenlijk mooi uit zien. Precies zoals de tak die eerst ver doorbuigt door het pak sneeuw dat erop ligt. Maar hierna moeiteloos terugschiet in zijn oor spronkelijke vorm, zodra de sneeuw eraf gevallen is." Door de wijze van benadering en uitvoering is aikido zodoende meer dan zomaar een sport. „Je hebt er ook in de dagelijkse prak tijk veel aan. Door met aikido be zig te zijn krijg je een ruimere blik op de wereld en meer zelfvertrou wen. De wens van de bedenker er van was dan ook dat iedereen op de wereld aan aikido zou gaan doen. Dan zouden er geen oorlo gen meer zijn en met zijn allen in een vredige wereld leven. Maar er is helaas nauwelijks aandacht voor de sport. Vandaag de dag is juist al les gebaseerd op zoveel mogelijk geld maken. Jammer, want er is zo veel meer te koop dan wat de tv en de krant ons doen geloven." De geboren en getogen Rotterdam mer Jan de Bakker bracht het aiki do zo'n 25 jaar geleden mee naar Schouwen-Duiveland. Samen met zijn vrouw Rina bestuurt hij mo menteel de vereniging Munen Mu so. Zijn lessen geeft sensei De Bakker elke vrijdag in het dorpshuis van Noordgouwe. De grootte van de vereniging schommelt zo tussen de tien tot twintig leden. „Meer le den zijn natuurlijk altijd welkom. Vrouwen erbij zou ook leuk zijn. Want over het algemeen zijn zij juist beter in aikido. Vrouwen zijn namelijk van nature soepel, terwijl mannen vaak meer macho zijn. En daar gaat het juist niét om in deze sport." ISSgSgg&l&RBKBilf£: THEDINGHAUSEN Titelverdedigster Meredith Micha els-Beerbaum doet niet mee aan de finale van de wereldbeker voor springruiters in Genève (14-18 april). De Duitse amazone miste het gehele indoorseizoen wegens zwangerschap. Haar dochter Brian- ne Victoria werd eind februari ge boren. Het bleek te kort dag om zich nog goed te kunnen voorberei den. „Het is gewoonweg nog te vroeg voor een poging mijn titel te verdedigen in een veld met louter topcombinaties." MIDDELBURG Vijf weken na de taekwondo-inter- land en het Deltasafe Open komt de nationale taekwondotop weer naar Middelburg. Zondag is in sporthal De Kruitmolen namelijk het Nederlands kampioenschap. Bij Taekwondo Middelburg beoe fent men ITF-taekwondo, de se- mi-contactvariant. Op het NK wordt om eremetaal ge streden in de disciplines sparren, tuis, gesprongen technieken, po wer breken en traditioneel spar ren. Het traditionele sparren is nieuw. Het is een combinatie van sparren en tuis. Het NK begint om 9.00 uur en loopt om circa 18.00 uur af. Halver wege het toernooi zal de Neder landse selectie, met daarin de Zeeuwen Sharona Thenu, Zenna van der Mel en Jeremy Dijkstra, zich aan het publiek voorstellen. De Nederlandse ploeg neemt begin mei deel aan het Europees kam pioenschap in het Zweedse Skov- de. MEEST GELEZEN 1. Hoogerland in Parijs-Roubaix 2. Van Sprundel loopt verder uit 3. Honger Zaamslag nog niet gestild STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Telefonisch is de sportredactie be reikbaar op 0118-434041

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48