Enige Franse geschenkwoning Protest nieuwbouw in buitengebied 20 Onderzoek behoefte woningen Verrassend tuinontwerp? onelinehovenier.nl HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. '"VS"? Mediatheek van start op school in Oost-Souburg donderdag 8 april 2010 door Melita Lanting BROUWERSHAVEN - Hoeveel men sen van buiten het eiland willen in Brouwershaven wonen? Het is een van de vragen waarop de ge meente antwoord hoopt de krij gen nadat een woningmarktanaly se is gemaakt voor het stadje. De woningmarktanalyse wordt ge maakt in het kader van de ontwik keling van Innovation Island. Een woningbouwprogramma gekop peld aan economische ontwikke- ling. Brouwershaven is de eerste kern waar Innovation Island verder wordt uitgewerkt. De woning marktanalyse moet inzicht ver schaffen in de woningbehoefte. Zijn mensen onder de huidige om standigheden wel bereid om in Brouwershaven te gaan wonen en in hoeverre voegt het concept In novation Island wat toe aan die die bereidheid tot vestiging. Ook de toekomstige woningmarkt behoefte van de huidige inwoners van Brouwershaven wordt beke ken. Te denken valt aan de verhou ding huur- en koopwoningen, hui zen voor de verschillende doelgroe pen (jong, gezinnen, ouder) en aan welke prijsklasse bestaat be hoefte. De analyse moet in juni klaar zijn en wordt bij de structuurvisie ge voegd die momenteel gemaakt wordt. Los van Innovation Island wordt ook voor alle andere kernen een woningmarktanalyse gemaakt. De ze gegevens worden gebruikt voor het opstellen van een nieuw Be leidsplan wonen. Je me plais Toen het huis stenen muren kreeg overwogen Tiny en Jan Stouten ook een andere huisnaam. Maar daar kwamen ze op terug. „Deze naam zegt iets over het Franse karakter van het huis en alles over ons." door Marijke Yael Het bouwpakket zou wor den verscheept naar Au stralië, maar kreeg op de valreep een andere bestemming. Het was Kerkwerve waar het, na de watersnoodramp van 1953, werd opgebouwd. De eni ge Franse geschenkwoning op het eiland. „De enige zelfs in Neder land," weten Jan Stouten en Tiny Stouten-van der Goot. Het echtpaar woont reeds 35 jaar in het pand op een manier die de huisnaam 'Je me plais' eer aan doet, want ze hebben het zeer naar hun zin. De houten bunga low aan de Kerkweg in Kerkwerve was gedurende hun eerste vijf hu welijksjaren de 'droomwoning' waarop ze vanuit hun huurhuis uitkeken. Toen Tiny in het dorp hoorde dat de bewoonster, me vrouw Van Rijn, overwoog om naar een zorgcentrum te verhui zen, stond ze bij de oude dame binnen voor ze het zelf besefte. „Ik heb wel eens last van impulsief ge drag." Het had als gevolg dat het huis als eerste aan Jan en Tiny werd aange boden. In 1975 verhuisde het stel met hun dochters van 1 en 4 jaar naar de overkant van de straat. „We waren dolblij, want een huis van jezelf daar kun je wat van ma ken en Jan doet alles. Wat zijn ogen zien maken zijn handen." Een uitspraak die de 63-jarige, voormalig servicemonteur en op zichter waar maakte. In de loop der jaren bouwde hij een garage naast de woning, ver nieuwde het dak, vergrootte de woonkamer en voorzag de ge schenkwoning van stenen muren. „De originele houten muren zit ten er nog achter. Dat is extra isole rend." Op een fotocollage in de woonkamer is te zien hoe het huis er in de vijftiger jaren uitzag. „Het werd geschonken door Bordeaux, dat na de watersnoodramp Kerk werve adopteerde. De toenmalige gemeente vroeg een verenigingsge bouw, maar kreeg een huis." De Franse uitdrukking voor 'Ik heb het naar mijn zin': Je me plais, kwam als huisnaam op de gevel op initiatief van mevrouw Van Rijn. Zij kocht het huis van L. J. Hendrikse, die er als eerste woonde met vrouw en zes kinde ren. Toen zij het huis voorzagen van stenen muren overwogen )an en Tiny Stouten een andere huis naam. „Vanuit de gedachte een nieuwe jas, een nieuwe naam be dachten we allerlei namen, maar we kwamen steeds weer terug op Jan en Tiny Stouten hebben hechte wortels in Kerkwerve. Jan Stouten werd er geboren en Tiny woont er sinds door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Na Tholen is er nu ook in Anna Jacobapolder kritiek op de komst van nieuwe burgerwoningen in het buitenge bied. Het verzet komt ook daar uit agrarische hoek. Het gaat om het plan om aan de Sluisweg tien huizen te bouwen op de plek waar nu nog een pluim veehouderij staat. De huidige wo ning wordt vervangen door een nieuwe boerenwoning. Daarnaast komt een gebouw in de vorm van een boerenschuur met daarin vijf appartementen. Een derde onder deel van het plan is een lager ge bouw met vier zogeheten stalwo- ningen. Burgemeester en wethou ders hebben groen licht gegeven voor het plan. De eigenaar van een even verder op gelegen intensieve varkenshou derij is er minder blij mee. Hij vreest dat bewoners van de nieu we woningen stankoverlast gaan ervaren. Als ze daarover gaan kla gen, wordt hij wellicht beperkt in zijn mogelijkheden. De varkenshouder stelt in zijn be zwaar dat dit eerst goed onder zocht moet worden. Het college gaat daar niet in mee. Volgens B en W is de afstand tussen de varkenshouderij en de toekomsti ge woningen zo'n duizend meter. Bij die afstand zou geuroverlast niet waarschijnlijk zijn. Een even tuele uitbreiding van de varkens houderij komt niet in gevaar. De gemeenteraad bespreekt het ■onderwerp deze maand. Toen vo rig jaar een soortgelijke kwestie in Tholen speelde, ging de raad op de rem staan. Daar ligt het plan om een vervallen kassencomplex aan de Mosselhoekseweg te vervangen door vier landhuizen. Vier agra riërs uit de buurt maakten er be zwaar tegen. Ook zij vrezen beper king in hun bedrijfsvoering. i' V'.ÖV aasp MI§S V g J Artist's impression van het plan voor de Sluisweg in Anna Jacobapolder. Een varkenshouder uit de buurt heeft er bezwaar tegen gemaakt. OOST-SOUBURG - De Vlissingse bi bliotheek heeft gisteren de vijfde mediatheek op eën basisschool ge opend in twee jaar tijd. De Twee master in Oost-Souburg viel die eer te beurt. Kinderen van de school worden ac tief betrokken bij de Mediatheek. Ze gaan meehelpen met het uitle nen en innemen van boeken. Volgens de bibliotheek hebben de mediatheken op de scholen ertoe geleid dat meer kinderen zijn gaan lezen. Kinderen vinden lezen leu ker en lenen meer boeken. De mediatheken helpen de leer krachten ook bij hun lessen. Bij voorbeeld met het uitwerken van projecten en het maken van pre sentaties. De bibliotheek streeft ernaar uiter lijk in 2014 op elke basisschool in de gemeente een mediatheek te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44