Van den Velde heeft vrede met vertrek 28 iori» Taekwondotop keert terug In bijna elke kern zetelen clubs die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Walcheren' worden sporters en sportclubs in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 12: handbaltrainster Rita van den Velde. Martina Navratilova heeft borstkanker Michaels-Beerbaum niet naar Genève KSSSIEXiuSZSSuB donderdag 8 april 2010 Middelburg S3 233 SB Mi a m m s Sll j door Koen de Vries MIDDELBURG - Achteraf gezien is -het gesprek met Rita van den Vel de een tikkeltje merkwaardig. De zeventigjarige handbaltrainster is met haar ploeg Olympus net kam pioen geworden in de derde klasse en ze heeft aangekondigd nog een jaartje door te gaan. En daarna? „Dat kan één jaar zijn, maar het kunnen er ook tien zijn", zei ze stoer. Twee dagen later kondigt ze haar vertrek aan. Ron de Waal, die haar dit seizoen al verving toen ze in het ziekenhuis lag, ging na rijp beraad in op haar aanbod. Een zeventigjarige handbaltrain ster zei u? Jazeker. Rita van den Velde is zeventig, al zou je haar dat niet geven. Ze is één van de weini gen die het handbal al die jaren is trouw gebleven. „Ik kom bijna nie mand van vroeger meer tegen", er kent ze. „En als dat toch zo is, dan zit ie in het bestuur of komt naar zijn kleinkinderen kijken. Ach ik zie dat training geven als mijn werk. En mijn werk is mijn hob- by." Dat moet haast wel, want de Mid delburgse werkt ook nog gewoon veertig uur per week, als financieel ^expert bij een projectontwikke laar. Dat handbalwerk duurt nog maar een paar maanden. De competitie zit erop, de handbalsters gaan nu traditiegetrouw met Rita op be zoek bij andere clubs. Ze gaan on der meer volleyballen, boogschie ten en fitnessen. En als het dan juni is, dan zit het erop. Dan kan ze terugkijken op een hele lange carrière en neemt ze afscheid met 'een titel. Het is wel mooi geweest, vindt ze. „Ach, ik wil ook wel stop pen, maar er zijn geen opvolgers", was haar verklaring. Die opvolger is er nu dus wel. Van den Velde heeft een half uur tje nodig om te vertellen welke clubs ze zoal getraind heeft. Het begon ruim veertig jaar geleden. Haar toen vijfjarige dochter Chris tel begon te handballen bij EMM en Rita ging soms naar de trainin gen kijken. „Ik vond het niet zo goed", herinnert ze zich. „Bij EMM vonden ze dat ik dan maar training moest geven. Ik ben curus- sen gaan volgen en ben jeugdtrai ner geworden." Na de jeugd werd ze tweede train- NEW YORK Tennislegende Martina Navratilova heeft borstkanker. De in het voor malige Tsjechoslowakije geboren Amerikaanse heeft dit bekendge maakt in een interview met het Amerikaanse blad People. „Ik heb gehuild", zei de 53-jarige Navratilo va. „Ik had het gevoel dat ik volle dig de controle had over mijn le ven en over mijn lijf en dan krijg ik dit te horen." De kansen op vol ledig herstel zijn volgens Navratilo va wel goed. Ze begint in mei aan zes weken van bestraling. De zeventigjarige Rita van den Velde geeft nog steeds handbaltraining. ster bij EMM, achter Riet de Reus. Daarna verkaste ze naar Zeeland Sport. „Ze trainden in een gym zaal. Dat kwam omdat de handbal onder een voetbalbestuur viel. Ik heb gezegd dat ik wel wilde, maar dan moesten we wel in een sport hal trainen. Ik kreeg m'n zin." Van den Velde had er vier jaar de vrouwen onder haar hoede, waar in de ploeg van de afdeling naar de tweede divisie promoveerde. Daarna werd het Walcheren. Dat was geen succes. De ploeg degra deerde van de eerste naar de derde klasse, mede omdat tal van speel sters vertrokken. „Ik ben er toen even uitgestapt en heb m'n bonds- oefenmeesterdiploma gehaald. Toen stopte Ton Kienhuis bij de mannen van Walcheren. Hij vroeg of ik hem wilde opvolgen. Ik kreeg alle vier teams onder mijn hoede. Nee, dat ging best goed. Ik leefde al in een mannenwereld want ik werkte bij een bouwbedrijf. Na vier jaar ging ik naar Olympus. Na een paar jaar ben ik er twee jaar uit geweest. Ik wilde een mara thon lopen en heb dat toen ge daan. Ik liep de marathon van Rot terdam, binnen vier uur." Na die missie keerde ze terug naar Olympus, waar ze eerst het man- nenteam trainde en toen dat opge heven werd, stapte ze over naar de vrouwen. En met dat team werd ze dus anderhalve week geleden kampioen. Eigenlijk was het nog niet alles, Ze had ook nog tien jaar lang het Zeeuws vrouwenteam onder haar hoede en ze handbalde zelf ook nog lange tijd. O ja, en ze heeft ook nog gevoetbald. Met haar dochter bij Zeeland Sport. Het ni veau was niet hoog, erkent ze. „Mijn zoon Taco (redacteur bij Voetbal International) is één keer komen kijken, maar hij was ook zo weer vertrokken. Ik geloof niet dat hij het kon aanzien." Ondanks het kampioenschap, ver liep het seizoen niet geheel vlekke loos. Eind vorig jaar kreeg Van den Velde een nieuwe hartklep. „Ik wist dat ik een slechte klep had", erkent ze. „Ik had alleen geen tijd voor een nieuwe. De fa milie wist het wel, de buitenwe reld niet. Die was verrast toen ik opeens in het ziekenhuis lag. En ik ook. Die operatie is me gewoon foto Ruben Oreel overkomen. Maar nu ik eenmaal die nieuwe klep heb, voel ik me een stuk beter. Ons kantoor is op de zesde verdieping. Vroeger ging ik altijd met de lift, maar nu neem ik weer de trap." Het team dat Ron de Waal over neemt, is niet een van de jongste. „Er is geen aanvulling", verklaart Rita van den Velde. „Daar ben ik mede schuldig aan. Ik heb me nooit met de jeugd bezig gehou den." Dat is niet helemaal waar. Die aan vulling is er wel, maar het duurt nog een paar jaar voor die rijp is. Ron de Waal heeft de jeugdafde ling van Olympus zelf opge bouwd. Nu anderen die taak van hem overnemen, is het tijd voor een stapje hogerop. THEDINGHAUSEN Titelverdedigster Meredith Micha els-Beerbaum doet niet mee aan de finale van de wereldbeker voor springruiters in Genève (14-18 april). De Duitse amazone miste het gehele indoorseizoen wegens zwangerschap. Haar dochter Brian- ne Victoria werd eind februari ge boren. Het bleek te kort dag om zich nog goed te kunnen voorberei den. „Het is gewoonweg nog te vroeg voor een poging mijn titel te verdedigen in een veld met louter topcombinaties." MIDDELBURG Vijf weken na de taekwondo-inter- land en het Deltasafe Open komt de nationale taekwondotop weer naar Middelburg. Zondag is in sporthal De Kruitmolen namelijk het Nederlands kampioenschap. Bij Taekwondo Middelburg beoe fent men ITF-taekwondo, de se- mi-contactvariant. Op het NK wordt om eremetaal ge streden in de disciplines sparren, tuis, gesprongen technieken, po wer breken en traditioneel spar ren. Het traditionele sparren is nieuw. Het is een combinatie van sparren en tuis. Het NK begint om 9.00 uur en loopt om circa 18.00 uur af. Halver wege het toernooi zal de Neder landse selectie, met daarin de Zeeuwen Sharona Thenu, Zenna van der Mel en Jeremy Dijkstra, zich aan het publiek voorstellen. De Nederlandse ploeg neemt begin mei deel aan het Europees kam pioenschap in het Zweedse Skov- de. MEEST GELEZEN 1. Hoogerland in Parijs-Roubaix 2. Van Sprundel loopt verder uit 3. Honger Zaamslag nog niet gestild STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30