Vertrouwen is goed, 21 zeeland Zorg voor chronische patiënt kan beter door gebruik van computers Nol PZC donderdag MmasmËÈÊmÊBKËmm De krant 5 weken voor 15 euro! MILIEUVERVUILING Fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost blijkt dioxine in de lucht te brengen. Hoe betrouw baar is het systeem van milieuvergunningen? donderdag 8 april 2010 'door Willem van Dam Wie herinnert zich Nol de Ruiter nog? Heel vaag wist ik dat hij iets met de voetballerij van doen had, maar wat precies was mij geheel ont schoten. Sinds gisteren weet ik het weer. Nol was ooit het hulpje van De Generaal die in 1988 onze Oranjemannen glorieus naar de Europese titel leidde. Twee jaar la ter fungeerde hij als knechtje van Don Leo tijdens het WK in Italië. Heel het vaderland verwachtte wederom een titel en bereidde zich al voor op een nieuwe triomf tocht door de Amsterdamse grach ten. Hoe anders liep het. Na drie gelij ke spelen en een nederlaag tegen (weer!) die dekselse Duitsers moest Oranje roemloos terug naar huis. Lange tijd werd er vol op gespeculeerd over de oorzaak van het fiasco. Nu, twintig jaar later, weten we eindelijk wiens schuld het alle maal was; het echec was volledig te wijten aan Leo Beenhakker. Zegt Nol. Het was een zootje bij Oranje, als we Nol mogen gelo- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoIen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 ven. Freek de Jonge mocht tijdens de training een balletje meetrap pen en het hotel waarin de Oran jemannen verbleven had veel weg van de Zoete Inval: de spelers lie ten hun hele familie overkomen, Ruud Gullït lag gezellig te rolle bollen met twee Italiaanse scho nen. En Nol? Die trok zich terug in zijn hotelkamer om in zijn dagboekje te schrijven. Fragmenten daaruit zijn opgenomen in de deze week verschenen biografie van Nol de Ruiter. Vooral Don Leo moet het daarin ontgelden; de 'publiciteits geile' Beenhakker liet zijn oren te veel hangen naar de sterspelers ('over het paard getilde haantjes') en kon op het trainingsveld geen orde houden. Zit er iemand te wachten op een biografie van een voormalige as- sistent-bondscoach? Ik niet. Hoe wel - ik ben benieuwd wie verant woordelijk was voor het blauwe oog, waarmee Nol tijdens dat toer nooi aan de ontbijttafel ver scheen. Ik ben niet zo'n gokker, maar dit keer durf ik best een wedje te leggen: Leo Beenhakker. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per.kwartaal (MA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met peisconsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Ben Jansen Zo min mogelijk admi nistratieve lasten bij bedrijven en zoveel mogelijk eigen verant woordelijkheid. Bij de naleving van de voorschriften die in milieuvergunningen aan de in dustrie worden gesteld, laat de pro vincie veel over aan de bedrijven zelf! Ze meten zelf of uit hun schoorstenen en afvalwaterleidin gen stoffen komen die er niet thuishoren en worden veronder steld. de resultaten aan de provin cie te melden. Is dat wel betrouw baar? Milieugedeputeerde Matten Wiersma: „Ik sla 's morgens nooit de krant open met de vrees dat er iets instaat over de uitstoot van stoffen waar we eerder geen weet van hadden." Geheel volgens de afspraken heeft fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost zelf gemeld dat aan het begin van het productie proces dioxine en ammoniak ont staan. De ontdekking van dioxine was niet helemaal nieuw. Een jaar of vijftien geleden zijn deze stof fen ook al gemeten. Toen werd er van uitgegaan dat het gebruik van bepaalde soorten fosfaaterts er de bet aan was. Inmiddels is gebleken dat het ontstaan van dioxine als een vast gegeven moet worden be schouwd en dat maatregelen moe ten worden getroffen. „Het is een combinatie van voort schrijdend inzicht en voortschrij dende technologie", zegt Guus Gabriëlse, coördinator industrie en metingen van de provincie. „In de jaren negentig ging het vooral om de dioxine die in afvalverbran dingsinstallaties ontstond en dat waren veel grotere concentraties dan nu bij Thermphos zijn gecon stateerd. Bovendien konden vroe ger die kleine hoeveelheden niet eens worden gemeten. Door alle aandacht die eraan is besteed, is het dioxine-probleem in de afval verbranding veel geringer gewor den. Daardoor is dat bij Therm phos nu relatief groter." Dioxine Verzamelnaam voor 210 organi sche verbindingen, waaronder ze ventien sterk giftige, die ontstaan bij verbranding van stoffen die chloor bevatten. Blootstelling aan dioxines open baart zich in eerste instantie in de vorm van de huidaandoening chlooracné. 9 Dioxines kunnen zich ophopen in plantaardige en dierlijke vetten. 9 in de milieuwetgeving wordt geen onderscheid gemaakt tussen scha delijke en minder schadelijke dioxi nes. Het uitgangspunt is de ver spreiding van al deze verbindingen in het milieu te voorkomen. 4j In het verleden hebben zich ernsti ge ongevallen en incidenten met dioxines voorgedaan. 9 Het door de Verenigde Staten tij dens Vietnamoorlog (1961 -1971 ingezette ontbladeringsmiddel Agent Orange bevatte giftige dioxi ne. Het gebruik leidde tot 400.000 doden en verminkten en tot 500.000 kinderen die met gebre ken werden geboren. 9 In het noord-Italiaanse stadje Seve- so deed zich in 1976 een chemi sche ramp voor bij het bedrijf Icme- sa, waarbij dioxine vrijkwam. Dui zenden inwoners kwamen ermee in aanraking, maar er vielen geen dodelijke slachtoffers. De Seve- so-ramp leidde tot Europese veilig heidsregels voor de industrie. In 1999 en 2006 waren er dioxi ne-schandalen in België toen deze stoffen via het veevoeder in de voedselketen terechtkwamen. 9 Tijdens de campagne voor de presi dentsverkiezingen in 2004 in Oe kraïne werd een van de kandida ten, Viktor Joesjtsjenko, ziek door een dioxinevergiftiging. Hij liep - door chlooracné - een ernsti ge verminking van zijn gezicht op. Acht controleurs, vier meettechni- ci en twee beleidsmedewerkers houden zich bij de provincie bezig met de naleving van de milieuver gunningen. Gabriëlse: „We gaan er van uit dat bedrijven zich aan de voorwaarden en de afspraken hou den. Maar je moet natuurlijk wel nagaan of dat ook gebeurt."' Wiersma is een paar keer met die controleurs op stap geweest. „Ik heb de indruk gekregen dat het sys teem redelijk waterdicht is. We we ten veel van de bedrijven, zodat de eisen in de milieuvergunning gede tailleerd zijn opgeschreven. De controleurs zijn scherpzinnig. Er ontgaat hen niet veel. De bedrij ven leggen hun meetresultaten over en we voeren zelf metingen uit. Vertrouwen is goed, maar con trole is soms beter. Het gaat om het evenwicht tussen deze twee." Als de handhavers van de provin cie de indruk hebben dat een be drijf talmt met het verstrekken van gegevens, kan zo'n bedrijf ver zekerd zijn van extra controles. Gabriëlse: „Een bedrijf dat soms een mooiere voorstelling van za ken geeft, kan ook te maken krij gen met strengere sancties in geval van overtredingen." Of dat voldoende waarborgen biedt om te voorkomen dat een be drijf schadelijke stoffen in het mi lieu brengt waarvan de opstellers van de vergunning en de contro leurs het bestaan niet vermoeden? Wiersma: „Het beleid is er in ieder geval op gericht dat te voorkomen. Ik heb er zelf wel vertrouwen in." Dat heeft ook Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie, „Ik denk dat over het algemeen een goed beeld bestaat van de manier waarop de industrie zich aan de milieuvergunningen houdt. Dat geldt zeker voor de procesindus trie. Onze ervaring is dat Thermp hos zijn verantwoordelijkheid neemt. Dat is maar goed ook. Di oxine is een smerig goedje. Hoe ge ring de hoeveelheden ook zijn, het uiterste moet worden gedaan om te voorkomen dat ze in het milieu komen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is vaak niet mak kelijk om familie of andere men sen rond een chronisch zieke bij de zorg voor die persoon te betrek ken. Computers kunnen daarbij helpen, stellen onderzoekers van de Hogeschool Zeeland (HZ). De hogeschool heeft de afgelopen twee jaar onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om computer technologie in de zorg toe te pas sen. Gisteren werd het resultaat ge presenteerd op een symposium over zorg bij de provincie. Met behulp van computers kun nen mensen die een chronisch zie ke in hun omgeving hebben echt een rol spelen in de zorg voor die patiënt, zei Hans dé Bruin, lector ICT bij de HZ. „Nu wordt er hele maal niet gecommuniceerd met mantelzorgers over de behande ling." Met behulp van een compu terprogramma kan iedereen die bij de zorg voor een patiënt betrok ken is, zien wat er nodig is: fami lie, maar ook de huisarts of een fy siotherapeut. De Hogeschool Zeeland heeft het onderzoek uitgevoerd met tien mensen die getroffen zijn door een hersenbloeding en die weer thuis wonen. „We willen dat aan tal in de komende twee jaar uit breiden naar honderd", vertelde De Bruin. „En dan nog verder. We werken op dit moment samen met de Stichting Werkt Voor Ouderen (van Ter Reede in Vlissin- gen, red.) en we zijn in gesprek met een aantal andere zorginstel lingen om het systeem te gaan ge bruiken. Het is toepasbaar voor ie dere chronische patiënt, maar bij voorbeeld ook op jeugdzorg. Bij jeugdzorg is op dit moment een wirwar van instellingen betrole ken. Via ons systeem kunnen die beter met elkaar communiceren. Er is wel een cultuuromslag voor nodig, want iedereen moet bereid zijn om informatie te delen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2