zeeland 125 'Genie vernielt wrak Veerse Meer' Middelburger peilt tevredenheid over Giro Met stip de voordeligste... stipreizen.nl fiets *V ."'Sir Naslagwerk decapoden in Zeeland Zeeland op de donderdag 8 april 2010 DUITS LANDINGSVAARTUIG Duikers trekken conclusie na zien filmbeelden van onderzoek op MPF920 door Marcel Modde VROUWENPOLDER - Niet plunde raars maar de duikploeg van de Ko ninklijke Landmacht (Genietroe pen) heeft mogelijk onherstelbare schade veroorzaakt aan het Duitse landingsvaartuig op de bodem van het Veerse Meer. Dat zou blijken uit een filmmontage die de genie in oktober maakte van haar onder zoek op het oorlogswrak. De beelden werden vorige maand aan een select gezelschap (onder wie opdrachtgevers Rijkswater staat en onderwatersportbond NOB) vertoond. Daarop zou ook te zien zijn geweest dat het anker en de ketting van het duikvaartuig RV50 van de genie over het wrak lag. Vervolgens wordt getoond hoe aan staaldraad aan het plaatwerk wordt bevestigd. Ervaren wrakdui kers leiden daar uit af dat het an ker van de RV50 waarschijnlijk heeft vastgezeten en met geweld is losgerukt. Wrakduikstichting De Roompot (WDSR) 'ontdekte' de MPF920 vier jaar geleden en bracht het wrak in kaart. Secretaris Fred Groen klaagde in december over de grote schade die stropers in kor te tijd hadden aangericht. Vermoe delijk waren ze uit op het zeldza me roestvrijstalen kanon en het anker met hakenkruis, zei Groen toen. „Maar nu blijkt dat waar schijnlijk de overheid zelf schuldig is aan die vernielingen", reageert hij ontdaan. Groen benadrukt dat het wrak als archeologisch object bescherming geniet op basis van het Verdrag van Malta. Hij heeft de kwestie inmiddels aanhangig ge maakt bij de Rijksdienst voor Cul tureel Erfgoed. Volgens juridisch beleidsmedewer ker Gerius van Woudenberg van Rijkswaterstaat is er sprake van een 'vertekenend en verkeerd geïn terpreteerd beeld' en treft de Ge nie geen enkele blaam. Het anker van de RV50 is nooit op het wrak zelf, maar vlak er naast terechtge komen. „Dat lijkt maar zo door de hoek waaruit de verrichtingen van de genie onder water op film zijn vastgelegd." De ankerketting zat (r 'l *- «éL '%'1 f.'y Duikers van Wrakduikstichting De Roompot brachten het Duitse landings vaartuig in 2006 uitgebreid in kaart. foto Cor Kuyvenhoven aanvankelijk wel vast aan de stoot- rand van de MPF920, maar dat heeft niet tot gevolgen geleid, al dus Van Woudenberg. „De genie heeft zeker niet de schade veroor zaakt, zoals die op de film is te zien." Volgens Van Woudenberg verkeerde het wrak al langer in de plorabele staat en is dat vooral te wijten aan de tand des tijds. De romp vertoont op scheuren en ook de nog intacte scheepshuid is op diverse plaatsen bijna doorgesle ten, zo heeft de genie vastgesteld. Dat maakt uitvoering van het plan van de NOB onmogelijk, aldus de beleidsman. Het idee was alle ope ningen in het Wrak te dichten, op dat het vol lucht kon worden gebla zen. Op die manier zou het wrak 1300 meter kunnen worden ver plaatst uit de vaargeul om te die nen als object voor sportduikers. Wat er nu verder met het wrak ge beurt, is onduidelijk. De Koninklij ke Marine moet het vaartuig van binnen nog nazien op achtergeble ven munitie. Van Woudenberg en Desmond van Santen van de NOB zien het wrak daarna het liefst op geruimd. Duiken op de huidige plek is toch al verboden en door al lerlei scherpe uitsteeksels gevaar lijk. De waardevolle stukken wil len ze dan bergen en onderbren gen in een Zeeuws museum. door René Schrier MIDDELBURG - De komst van de Gi ro d'Italia naar Middelburg is voor Douwe Postma uit die stad een pri ma aanleiding om een aantal vlie gen in één klap te slaan. In de eerste plaats is hij bezig aan een masterstudie Sportmanage- ment. Hij hoopt af te studeren met een onderzoek naar de klant tevredenheid onder de Zeeuwen in het algemeen en de Middelbur gers in het bijzonder over de komst van de Ronde van Italië. Daartoe heeft hij op een speciale site een vragenlijst over de Giro in Middelburg neergezet. Tot nu toe hebben 450 mensen die lijst inge vuld, maar Postma zou graag meer reacties zien. Daarmee wordt de deelname aan de enquête represen tatiever. „Als het onderzoek gereed is kun nen organisatoren van sportevene menten er hun voordeel mee www.zeeuwsjaarvandefiets.nl doen, maar het kan ook voor over heden interessant zijn, wat de be volking er van vindt. Er wordt vaak onderzoek gedaan naar de economische aspecten van dergelij ke evenementen. Maar veel min der naar klanttevredenheid." Post ma heeft het over een unieke kans; het gaat over zijn liefhebbe rij fietsen; het gebeurt in zijn woonplaats en hij wil er mee afstu deren. Eind mei wil hij hij het onderzoek gereed hebben. Tot 1 mei kunnen de vragenlijsten ingevuld worden. „Het gaat niet alleen om de me ning van inwoners van Middel burg. Ik wil ook weten wat ande ren er van vinden. Om het onder zoek zo breed mogelijk te maken zijn de vragen verdeeld over vijf tien thema's. Het invullen duurt vijf tot acht minuten." Postma is in het dagelijks leven do cent marketing aan de Hogeschool Zeeland. Hij heeft uit zijn studen ten dan ook een panel samenge steld om de eerste vragenlijsten aan voor te kunnen leggen en te toetsen. www.sportbeterbekeken.nl WISSENKERKE - Kreeft, krab en gar naal voelen zich van oudsher hele maal thuis in de Zeeuwse wateren. Waar ze zich het liefst ophouden en hoeveel verschillende soorten er binnen deze familie bestaan, staat omschreven in het vijfde deel in de boekenserie Fauna Zeelandi- ca van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL). De Zeefauna over decapoden, ofte wel de tienpotige kreeftachtigen, werd gisteren bij Wissenkerke door duikers uit de Oosterschelde aangedragen. HZL-directeur Mar ten Hemminga overhandigde de eerste exemplaren aan gedeputeer de Frans Hamelink en voorzitter John Lilipaly van het Nationaal Park Oosterschelde. Het boek geeft met foto's, tekeningen en over zichtskaartjes een mooi beeld van de ongeveer zestig verschillende soorten decapoden die in dit ge bied leven. Het gaat om waarne mingen over de afgelopen dertig jaar. Het naslagwerk is te koop in diverse Zeeuwse boekwinkels. 1H - v Zie stipreizen.nl/lcmaj Zie stipreizen.nl/nlphn KEI» 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfond: boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskoslen. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27