Rampenmijn Montcoal was al berucht Val communisme zegen voor veiligheid II Westerse mijnen zijn de afgelopen tienvijftien jaar écht veiliger geworden' donderdag 8 april 2010 mijnbouwtechnoloog Hans de Ruiter den nog 'sprongen in veiligheid' kunnen maken. Al staat de techniek niet stil en wordt daar stevig in geïnvesteerd. „Er hoe ven steeds minder mensen de grond in. In een Zweedse ijzermijn doen drie mannen in een kantoor met beeldscherm en joy sticks nu het werk dat vroeger door zestig mijnwerkers gedaan moest worden. Het is zaak om de machines risico's te laten lo pen, en de mensen zo min mogelijk." Die wetenschap heeft grote delen van de wereld echter nog niet bereikt. Althans, de verantwoordelijke mijnbazen houden zich daar vakkundig van de domme. Neem Chi na, waar jaarlijks volgens officiële cijfers zo'n drieduizend kompels in een krakke mikkige mijn hun laatste rustplaats vin den. Maar dat zouden er in werkelijkheid ook zomaar vijfduizend, of tienduizend kunnen zijn. „Ik heb verhalen gehoord dat ze daar soms na een ramp liever niet te veel lijken naar boven halen, want anders loopt het dodental te snel op. Als slachtof fers onder de grond blijven, zijn het offici eel vermisten en geen doden. Anglo Ameri can, een van de grootste mijnbouwbedrij- ven ter wereld, heeft een mijn die het in China kocht direct voor twee jaar stilge legd. Er was werkelijk van alles mis. Met de techniek én met de mentaliteit." Ook De Ruiter ondervond dat in sommige landen de dood op de loer ligt. In 1989, toen hij mijnmanager was in Chili, werd een van zijn kompels door een rotsblok van 500 kilo bedolven. „Dat was, zoals vaak bij mijnongelukken, het gevolg van een menselijke fout. Het on geval leek mij nog meer aan te grijpen dan sommige van zijn directe collega's. Die hadden zoiets al vaker meegemaakt." De mijnbouw is een kolossale in dustrie in de VS. Het land be schikt over 14.574 actieve mijnen - ruim 350.000 mensen vinden er werk - en is de op één na grootste producent van goud, koper en steenkool ter wereld. Grote rampen, zoals nu in West-Virginia waarbij zeker 25 kompels om het leven kwamen, le ken tot het verleden te behoren. Vorig jaar was nog het veiligste jaar uit de geschiedenis van de Amerikaanse mijnbouw. 'Slechts' 35 mijnwerkers kwamen om het le ven en het percentage gewonden liep terug tot 0,012 procent van de beroepsgroep. Steenkoolmijnen in West-Virginia en Kentucky bleven relatief het ge vaarlijkst van alle mijnen, vooral door ongelukken met methaangas. 'Big Coal', zoals de industrie in de VS genoemd wordt, trekt zich ook niet altijd veel aan van de veilig heidsvoorschriften van het minis terie van Arbeid. De inspectie dienst voor de mijnbouw deelde vorig jaar voor 141 miljoen dollar aan boetes uit. Ruim 380 onder grondse mijnen lieten bijvoor beeld na om een beter communica tiesysteem te installeren. De rampenmijn in West-Virginia is berucht vanwege tal van overtre dingen - alleen al de afgelopen maand werden er 57 tekortkomin gen geconstateerd. Zo liet uitbater Massey Energy, de zesde produ cent van het land, na om het venti latiesysteem te verbeteren. Boetes werden vaak te laat of helemaal niet betaald. Na de ramp in de mijn zal de roep om zwaardere sancties voor nalatige mijnbedrij ven alleen maar toenemen. Mas sey Energy kan ook enorme scha declaims tegemoet zien van de na bestaanden van de deze week over leden kompels. Ze waren het paradepaardje van de communistische machthebbers in Oost-Europa: de kompels die het 'zwarte goud' naar boven haal den. Mijnwerkers werden goed be taald om toch vooral meer kool te produceren. Productie, daar draai de het om. In efficiëntie,, veiligheid of milieu werd niet geïnvesteerd. Dat kostte alleen maar geld. Na de val van het communisme in 1989 is er veel veranderd. Een te rugval in de vraag naar kolen, me de door een inzakkende econo mie, leidde tot een lagere produc tie. Privatisering zorgde ervoor dat zwaargesubsidieerde kolenmijnen in commerciële handen kwamen. Ondernemers die zich wél enigs zins richtten op veilige en 'milieu vriendelijke' productie. Door toe genomen concurrentie verdwenen onrendabele mijnen. Landen die toetraden tot de EU moesten zich houden aan Europese eisen. Polen is nu op zeven landen na de grootste kolenproducent ter we reld. In de Poolse mijnen - in het zuidelijke Silesië - werken onge veer 100.000 mensen. Goede 'twee de' is noordoost-Tsjechië. Win ning is er ook onder meer in Slo wakije en Roemenië. Overigens vindt in Oost-Europa op grote schaal bruinkoolwinning plaats, veelal in dagèouw. De gewonnen kolen worden gebruikt voor de na tionale energievoorziening. Alleen Polen en Tsjechië exporteren. Er valt nog veel winst te boeken, maar de veiligheid is de laatste de cennia sterk toegenomen. Zo over leden in 1989 in de Poolse mijnen 120 kompels, nu twintig. Het laat ste grote ongeluk was op 18 sep tember 2009 toen door een gasex- plosie twaalf mijnwerkers omkwa men. Het ging om een mijn waar sinds de Tweede Wereldoorlog vrij wel niets was veranderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11