iolmi nra n »en Chinese mijnen slagveld voor kompels Illegale delvers lopen groot gevaar In de VS stierven maandag 25 mijnwerkers in het harnas. In China wordt in een ondergelopen mijn gezocht naar 31 kompels. „Het is zaak machines risico's te laten lopen, niet de mensen." donderdag 8 april 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Onlangs zat mijnbouwtechno- loog Hans de Ruiter bij een congres in de VS waar cij fers werden gepresenteerd die de aanwezige deskundi gen tevreden stemden: het aantal Ameri kaanse mijnongelukken met dodelijke af loop daalt. Nu, nauwelijks een maand la ter, rouwt de VS om zijn grootste mijn ramp sinds 1984. Door een explosie in een kolenmijn in Montcoal werden 25 kompels op 2,5 kilometer diepte levend begraven. „Mijnongelukken spreken altijd tot de ver beelding", weet De Ruiter. „Ze worden breed uitgemeten in de media. Toch moe ten we niet vergeten dat westerse mijnen de afgelopen tien, vijftien jaar écht veiliger zijn geworden. Ik durf te zeggen: veiliger dan het verkeer." En dat heeft volgens de universitair hoofd docent aan de TU Delft, die zelf jaren werkzaam was voor mijnen in Chili, het poolgebied en Canada, maar ten dele te maken met voortschrijdende technologi sche ontwikkelingen. „Het komt vooral door een mentaliteitsverandering. De top van bedrijven heeft de afgelopen jaren de druk op het personeel om veilig te werken steeds verder opgevoerd. Dat is ook ver werkt in vele protocollen. Een mentaliteits verandering werkt alleen als die 'van bo ven' komt." Steeds meer westerse mijnbouwbedrijven hebben veiligheid met stip op één staan, verzekert De Ruiter. Ook uit eigenbelang. „In een land als Canada kunnen managers, maar ook bestuurders die zelf nooit in een mijn komen, als het misgaat juridisch aan sprakelijk worden gesteld." De Ruiter verwacht niet dat Westerse lan- China bejubelt de redding van 115 mijnwerkers die tien dagen vastza ten in een ondergelopen kolen mijn. Maar nergens wordt de vraag gesteld waarom nog altijd da gelijks gemiddeld zeven werkers omkomen in kolenmijnen. De mijnen in China zijn de dode lijkste ter wereld. Het land telt offi cieel 16.000 mijnen en 7 miljoen mijnwerkers. Vorig jaar kwamen volgens de overheid 2631 kompels om het leven, bij 1616 incidenten. Dat is bijna een vijfde minder dan in 2008 en de helft minder dan vijf jaar terug. Ter vergelijking: in de ruim zeventig jaar dat er in Ne derland - tot 1974 - sprake was van grootschalige steenkoolwinning sneuvelden er volgens het Neder lands Mijnmuseum 1485 mensen. De Chinese mijnen blijven een do delijke val waar arbeiders in wor den gelokt met lonen die hoger lig gen dan elders. Elk jaar wordt vijf miljard ton aan grondstoffen naar boven gehaald. Tweederde van de energiebehoefte leunt op kolen. De verwachting is dat de vraag de komende twintig jaar verdubbelt. De mijnen staan onder continue druk om meer te produceren. Fa len schaadt immers het econo misch wonder van China. Het drijft de mijnen ertoe om kompels dubbele diensten te laten draaien en voorschriften te negeren. Volgens het Bureau voor Arbeids veiligheid zijn de voornaamste oor zaken van rampen 'onverantwoor de mijnbouw en het ontbreken van vluchtroutes'. Peking belooft nu wéér strenger toezicht. Onveili ge en illegale mijnen zullen wor den gesloten. Voornemens zijn één ding in China, naleving iets an ders. Zeker in Shanxi, dé kolenpro- vincie. Daar lukt het schatrijke mijnbazen steeds weer om autori teiten om te kopen. De mijnbouwsector is essentieel voor de Zuid-Afrikaanse econo mie. Zuid-Affika is de grootste pla- tinaproducent en de op twee na grootste goudproducent ter we reld. Vanwege de slinkende goud voorraden neemt het economi sche belang van mijnbouw voor het bruto nationaal product af Toch blijft de mijnindustrie een be langrijke bron van werkgelegen heid. Volgens het ministerie van Energie werken er meer dan 480.000 mensen. De werkomstan digheden zijn erg onveilig; jaarlijks komen zo'n tweehonderd arbei ders om het leven. Susan Shabangu, minister van Mijnbouw, heeft aangekondigd iets te willen doen aan dit slechte imago. Zij wil de wetgeving aan scherpen waardoor de controle op de grote mijnbedrijven kan wor den opgevoerd. Ook wil ze mijn werkers beter opleiden en voorlichten. Mooie plannen, maar een groot probleem blijft de groot schalige illegale mijnbouw. Het gaat om gouddelvers die in offici eel ongebruikte schachten actief zijn. Ze lopen grote risico's. Vorig jaar juni kwamen zeker 76 illegale mijnwerkers om in een verlaten mijn van Company Gold, Zuid-Afrika's derde goudprodu cent, in het plaatsje Welkom. Volgens Jabu Maphalala, woord voerder van de Chamber of Mines, is onduidelijk hoeveel mensen pre cies hun geluk beproeven in verla ten mijnen. De illegale goudzoe kers zijn veelal afkomstig uit buur landen als Lesotho of Mozambi que, en blijven vaak lange tijd on der de grond. Susan Shabangu liet in een verkla ring weten dat de regering onwetti ge mijnexploitatie niet langer zal tolereren. En dat de dood van elke mijnwerker er een te veel is. door Carel Goseling, Joost correspondenten Frank He Remko Tanis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10