wereld begint in de Verenigde Staten buitenland 19 Allerlaagste prijsgarantie stipreizen.nl 'Moskeeën broedplaats van terreur' ËSK I i Strategische wapens „We moeten allemaal eikaars handen vasthouden, liedjes zingen en vredessymbolen dragen" Rudy Giuliani, Republikeins partijcoryfee Amerika zal niet als eerste kernwapens inzetten, be looft president Barack Oba- ma. Dat hoeft ook niet, zeg gen sceptici, het heeft ge noeg conventionele wapens. door onze correspondent Frank Hendrickx President Barack Obama voert de meest drasti sche wijziging door in het potentiële gebruik van kernwapens door Amerika sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. De VS zul len geen nieuwe kernwapens meer ontwikkelen, en beloven in vrij wel geen enkel geval als eerste de wapens in te zullen zetten - zelfs niet uit zelfverdediging of bij biolo gische en chemische aanvallen. Het nieuwe beleidsplan, de Nu clear Posture Review, is gisteren be kendgemaakt door minister Hilla ry Clinton van Buitenlandse Za ken en minister Robert Gates van Defensie. „Dit beleidsplan vormt een nieuw fundament voor een veilige wereld", verklaarde Clinton vanuit het Pentagon. President Obama, al lange tijd voorstander van een kernwapen- vrije wereld, kiest voor een duide lijke breuk met het beleid van zijn voorgangers. George W. Bush wil de bijvoorbeeld kernwapens juist breder inzetbaar maken, en pleitte ook voor de ontwikkeling van nieuwe nucleaire wapens, zoals 'bunker busters' om ondergrondse doelen op te blazen. Obama legt niet alleen het potentiële gebruik aan banden, maar wil het wapen arsenaal ook verder afbouwen. Ondanks de nieuwe beperkingen sluit Amerika niet helemaal uit om als eerste kernwapens in te zet ten. Obama maakt in zijn beleids plan een uitzondering voor lan den die zich niet houden aan inter nationale non-proliferatieverdra gen, zoals Noord-Korea en Iran. Minister Gates weigerde gisteren aan te geven onder welke omstan digheden de VS bereid zijn om nu cleaire wapens in te zetten tegen dergelijke 'schurkenstaten'. „Ik ga daar niet over speculeren." De plannen van de regering stuit ten onmiddellijk op zware kritiek van conservatieve commentato ren, die menen dat Obama veel te ver gaat. „President Obama vindt dat we allemaal eikaars handen moeten vasthouden, liedjes zingen en vredessymbolen dragen", schamperde Rudy Giuliani, de Re publikeinse ex-burgemeester van New York. „Het probleem is dat Noord-Korea en Iran niet meezin gen met onze president. Obama haalt gewoon onze militaire opties van tafel." Progressieve Amerikanen menen juist dat Obama niet ver genoeg gaat. Ze hadden gehoopt dat de Democraat zou beloven in geen én kel geval als eerste kernwapens in te zetten. „Door dat niet te doen, zal de wens van Iran om een eigen nucleaire wapen te hebben alleen maar toenemen", concludeerde de analist Flynt Leverett teleurgesteld. Het nieuwe beleidsplan maakt deel uit van Obama's streven naar een kernwapenvrije wereld, een vi sie die hij kort na zijn aantreden al uit de doeken deed tijdens een toe spraak in de Tsjechische hoofdstad Sceptici relativeren het belang van Obama's koerswijziging. Het is de vraag of veel vijanden van de VS zullen geloven dat Obama in geval van nood geen kernwapens zal in zetten. Bovendien beschikt Ameri ka nu over zulke krachtige conven tionele wapens, dat kernwapens minder belangrijk zijn geworden. Voor de meeste andere landen geldt dat niet. Obama tekent morgen in Praag een nieuw ontwapeningsverdrag met Rusland. Beide landen gaan hun lange afstand kernwapens met een derde verminderen. Het is de opvolger van het Start-ak Kernwapenverminderingsakkoord VS-Rusland Rusland en De Verenigde Staten hebben overeenstemming bereikt over een nieuw akkoord over de vermindering van strategische wapens dat het START l-verdrag uit 1991 vervangt. Het akkoord beperkt wederzijds het aantal strategische kernwapens plus de vliegtuigen en raketten die het wapentuig vervoeren Kernwapens betrokken bij verdrag Strategische/langeafstandskernwapens. verenigde staten Kernwapens niet betrokken bij verdrag .Tactische/slagveld Reserve - niet kernwapens operationeel 2.500 Kernwapens die onder verdrag blijven: 1.500-1.675 Voorbereiding ontmanteling ■Énn^n* 2.050 Lanceerplatforms: Afbouw START 1- limiet van 1.600 tot tussen 500-1.000 3.550 Kernwapens in handen andere landen Frankrijk 300 China 240 4.670 Gr.-Brittannië 185 Israël I 30-106 T^vT: - -- Pakistan 60-90 India 60-80 Noord-Korea - onbekend infographic: GN/ bronr'Bron: Bulletin of the Atomic Scientists koord dat Amerika en Rusland in 1991 sloten om het aantal kernwa pens te verminderen. De Russi sche minister van Buitenlandse Za ken Sergej Lavrov zei gisteren wel het verdrag op te zeggen als het nieuwe Amerikaanse raketafweer systeem in Europa in het nadeel uitpakt van Rusland. In de komen de weken zijn een aantal interna tionale conferenties over kernwa pens. Obama hoopt dat zijn plan nen andere landen inspireren. Er wordt onderscheid gemaakt tus sen strategische en tactische kernwapens. Strategische kernwapens worden bij het (veraf gelegen) doel ge bracht door middel van een inter continentale raket of bommenwer per. Ook raketten met kernkoppen die vanaf onderzeeboten worden afgevuurd, zijn strategische kernwa pens. Strategische kernwapens staan voornamelijk gericht op bevolkings centra. Tactische kernwapens zijn be doeld voor gebruik op het slag veld, tegen bijvoorbeeld grote tank concentraties. Het inzetten van tactische kernwa pens gebeurt onder meer door kruisvluchtwapens, dieptebom men, torpedo's, mijnen en artille rie. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - In meer dan honderd van de negenhonderd moskeeën in Spanje worden fundamentalisti sche ideeën verkondigd. Het zijn broedplaatsen van terrorisme, al dus de Spaanse geheime dienst. In een recent rapport vragen politie en geheime dienst zich af wat Spanje over vijf jaar te wachten staat als er niet wordt ingegrepen. Zij maken zich vooral zorgen over de koranscholen binnen de mos keeën, waar kinderen dezelfde nor men wordt bijgebracht als in fun damentalistische moslimlanden. Spanje telt vijftig moskeeën waar salafisten hun leer verkondigen. Het salafisme is een radicale stro mingen binnen de islam. Spanje is al jarenlang het mikpunt van moslimterroristen. Na de trein aanslagen in Madrid in 2004 heeft de regering veel geld en middelen uitgetrokken voor terreurbestrij- ding. woensdag 7 april 2010 „Dit beleidsplan vormt een nieuw fundament voor een veilige wereld" Hillary Clinton, minister van Buitenlandse Zaken ©2020. Viacom International incL .clusWe bocHen'. Zie stipreizen.nl/moviepark *Absoime ,ese fondie'^ ^eptüxeni THAILAND Zie stipreizen.nl/thrsm fit*V jVtf* 6^ s>. '11,1,V r- - 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stlpreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/rese boek online of bel 020 - 66 22 222 ;n allerlaagste prijsgarantie zie www.stlpreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Catamiteitenfonds/reserverïngskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9