Gertjan Bouterse over meer aandacht voor sport Welke groente is dat? Kent u munitiedumpplaatsen uit WOII? Vervolg voor energiezuinige aanpak bestaande huizenmarkt Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl CD /-N Provinciate Staten Profiel: Statenlid voor SociaalZeeland. Gertjan is medewerker bij Postkantoren BV. Hij is actiefin de onder nemingsraad en de vakorganisatie. Gertjan kookt graag in zijn vrije tijd en houdt van een Bourgondisch uitje. Verder bezoekt hij regelmatig voetbalwedstrijden van verschillende clubs. Gertjan Bouterse is Statenlid sinds 2003. Zijn interesse is breed. Het liefst volgt hij de zaken op hoofd lijnen. Hij ziet graag dat er meer aandacht komt voor de maatschappelijke effecten van sport. Ondergeschoven kindje 'Op provinciaal niveau is er veel aandacht voor sport. Dit jaar is uitgeroepen tot Zeeuws Jaar van de Fiets. Er staan unieke gebeurtenissen op stapel zoals de doorkomst van de Tour de France en finish van de Giro d'ltalia in Middelburg. Dat neemt niet weg dat sport een ondergeschoven kindje is. De maatschap pelijke effecten van sport worden onvoldoende erkend en benut. Zo kom je door te sporten in contact met anderen (wellicht met andere culturele of sociale achtergronden), je maakt afspraken met elkaar, je leert omgaan met winst of verlies en het is nog gezond ook. Echt, er zitten meer positieve kanten aan sport dan je op het eerste gezicht zou denken!' De rol van de Provincie Gertjan realiseert zich dat het stimuleren van sport in de eerste plaats een taak is van de gemeenten. 'Hoewel het een gemeentelijke taak is, heeft de Provincie hierin ook een verantwoordelijkheid. De finan ciën van gemeenten staan onder druk, waardoor zij wellicht op sportfaciliteiten moeten bezuinigen. Ik vind dat de Provincie de gemeenten waar mogelijk moet ondersteunen, met adviezen en desnoods finan cieel. Verder is voor de Provincie een regierol weggelegd. Zoals gezegd, sporten is gezond en goed voor de persoonlijke ontwikkeling van de mens. Dus ook goed voor Zeeland'. Kijk ook eens op http://ps.zeeland.nl Provincie maakt mogelijk Om het probleem van ongezond en eenzijdig eten bij kinderen aan te pakken, zijn er Smaakklassen ontwikkeld in Zeeland en Oost- en West Vlaanderen. De Provincie maakt dit project mede mogelijk met een financiering van ruim 70.000 euro. De Zeeuwse uitvoering ervan is in handen van het 1VN Zeeland in samenwerking met de Zeeuwse Milieu Federatie. Schorsenerenchips Op verschillende scholen in Zeeland maken vijfhonderd leerlingen tussen de twaalf en veertien jaar de komende drie jaar kennis met gezonde smaakvolle en streekgebon den voeding. Dat doen ze ondermeer in de smaakcarrousel. Paulien van 't Westeinde, projectleider Voortgezet Onderwijs bij het IVN: 'We laten ze met de carrousel smaak beleven en proeven dat gezond eten ook lekker en leuk kan zijn. We leren ze ook beter en bewuster te handelen. Als je namelijk kan kiezen tus sen twee appels en weet dat de Nieuw Zee- landse versie 22.000 km in het vliegtuig heeft doorgebracht, dan kies je eerder voor de eigen duurzame Hollandse appel. Ja, zelf proef ik ook nieuwe dingen in de smaakcarrousel, zoals de pastinaakfrietjes met mierikswortelmayonaise en de schor senerenchips. De leerlingen vonden ze trouwens ook lekker!' Onbekende groente CSW Middelburg werkt met de smaak carrousel in hun voedingsproject 'Weet wat je eet'. Docent Ad de Graaf: 'In decem ber deden zeven klassen VMBO en MAVO mee. De leerlingen leerden bijvoorbeeld het verschil proeven tussen zout/zoet/ bitter/zuur en zagen groenten waarvan niemand wist wat het was. Voor iedereen dus echt op ontdekking in de smaak carrousel.' Kijk ook op www.smaaklessen.nl Wat namelijk: nog ontbreekt zijn de dumpplaatsen van achtergelaten munitie tijdens en in de jaren na de oorlog. Misschien heeft u de Tweede Wereldoorlog wel meege maakt en weet u uit eigen waarneming waar er bijvoorbeeld: is gedumpt. U kunt ook betrokken zijn geweest bij een project na de wederopbouw waar graafwerkzaamheden zijn verricht en munitie is verzameld en gedumpt. - Laat het ons weten en mail uw informatie naar munitie- dump@zeeland.nl. Schrijven kan ook: Provincie Zeeland, t.a.v. onderzoek WOU, Antwoordnummer 55,4330 VB Middelburg. Een postzegel is niet nodig. van munitie-nabij Ritthem Meer informatie vindt u op www.zeeland.nl/verkort/munitie. U kunt deze informatie ook gratis aanvragen bij het infor matiecentrum van de Provincie, telefonisch via 0118- 63 14 00 of per e-mail infocentrum@zeeland.ml. Leerlingen frituren schorsenerenchips, die een beetje zoet blijken te smaken Stimulans Gedeputeerde Marten Wiersma is blij. 'Dit is echt een impuls voor de Zeeuwse bouw- en installatiesector, maar natuurlijk ook een stimulans voor huiseigenaren met plannen om hun huis comfortabeler te maken. En, door nu energiemaatregelen te nemen, houden huizen hun waarde op de onroerendgoedmarkt. De subsidie houdt in dat als gemeenten zevenhonderd euro bij twee labelsprongen en driehonderdvijftig euro bij één labelsprong beschikbaar stellen, de Provincie het betreffende bedrag verdubbelt. Hierdoor wordt één miljoen euro verdubbeld naar twee miljoen!' Zeeuwse energieloket Meer informatie over het energiezuinig maken van uw huis vindt u op www.meermetminder.nl. In juni gaat het Zeeuwse energieloket online. U treft dan onder andere per gemeente achtergrondinformatie en nieuws aan. Wij informeren u hier natuurlijk over in deze rubriek. Provincie Zeeland Eerder informeerden wij u in deze rubriek over de inwoners van de Koudekerkse Zeehelden buurt die meededen aan het proefproject 'Voor niets gaat de zon op' in het kader van de lan delijke campagne 'Meer Met Minder'. Met het energiezuinig Gedeputeerde Marten Wiersma maken van hun huizen en daar door het verkrijgen van een beter energielabel, leverden deze inwoners een eigen bijdrage aan het klimaat- en energieprobleem. Met de één miljoen euro subsidie die de Provincie vrijmaakte, krijgt dit project een vervolg in heel Zeeland. De gemeenten dragen hier ook financieel aan bij. r Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland Fotografie Collectie C. Traas, (munitiedump), Mechteld Jansen (Marten Wiersma), Pauline van 't Westeinde (Smaakcarroussel). Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecentrum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 14 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg Vanwege de openbare vergadering van Provinciale Staten op vrijdag 9 april 2010 verschijnt de provinciale informatierubriek Provinciewerk dit keer ook in uw dagblad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6