bier en gastronomie zeeland Hulst doet niet mee aan E-?'ds Zeeuwse grote kernrampoefening ^umZist 25 Groen Flex stelt plan voor uitbreiding voorlopig uit □FIIISTBAI de vergetelheid geraakt' met Finstral Klokj esbloem Franse Geranium Bodembedekkers woensdag 7 april 2010 PAC Zonweringen Vlissingen 0118 - 55 20 10 door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst doet niet mee aan een grootscheepse kernrampoefening voor basisscho len in het grensgebied. Hulst houdt zich aan de Zeeuwse oefen kalender en daar staat deze oefe ning niet op. Eind april houden het kabinet van de Oost-Vlaamse gouverneur en de grensgemeenten Beveren en Sint-Gillis Waas, in nauw overleg met het Federaal Crisiscentrum, een grootschalige evacuatieoefe ning. Leerlingen van de basisscho len in de regio komen samen in het provinciaal domein Puyen- broeck in Wachtebeke en ter plaat se wordt evacuatie, ontsmetting, registratie en opvang van vele hon derden mensen in de praktijk uit getest. Een groot deel van de testgroep be staat uit kinderen. Om hen goed voor te bereiden en te informeren over kernenergie is een speciaal les pakket ontwikkeld, 'Bie Energie'. Ook dit lespakket wordt niet door de gemeente Hulst afgenomen. De gemeente Terneuzen deed bijna drie jaar geleden wel mee aan de grensoverschrijdende ramp- en ontruimingsoefening Olympic Offspring in de wijk Othene. Toen werden vele honder den Terneuzenaren, ook leerlin gen van De Rede en het ROC, vijf tig studenten van de Hogeschool Zeeland en vijftig bewoners van verzorgingscentrum Bachten Die- ke 'geëvacueerd' naar Puyen- broeck. Zij troffen daar bewoners en leerlingen uit wijk Klein Rus land in Zelzate die daar ook in vei ligheid werden gebracht. Puyen- broeck heeft de faciliteiten voor grootscheepse rampoefeningen. HULST - Museum De Vier Ambach ten in Hulst heeft een Zeeuwse pri meur. Bezoekers kunnen bij bin nenkomst van het museum gratis gebruik maken van een e-gids. Daarin staan diverse objecten uit de vaste collectie van het museum beschreven. Zo krijgen ze extra in formatie over een aantal van de tentoongestelde voorwerpen. De Vier Ambachten is het eerste museum in Zeeland dat van deze moderne techniek gebruik maakt in het nieuwe museumseizoen, dat vorige week is geopend. Na een half jaar volgt er dan een eva luatie. Wie gebruik wil maken van de e-gids, moet bij betreden van het museum wel even een legitimatie bewijs afstaan als onderpand. Bij inlevering van de e-gids krijgt de bezoeker dat bewijs uiteraard te rug. ere plaats verdienen in restaurants en cafés. Vijfenzestig procent kookt zelf weieens met bier en vijf tig procent prefereert een speciaal- bier als begeleidende drank aan ta fel. Ook onderzoek binnen de ho- recagelederen maakt duidelijk dat er sprake is van een trend. De bieren dragen intrigerende na men als Middelburgse Witheer, 't Schoenlappertje, Strandpaper, de Zeezuiper, Straffe Toeback, Laza rus en Grof Geschut. Maar ook Im perial Russian Stout en Double In dia Pale Ale. Stuk voor stuk Zeeuwse bieren, gebrouwen door Emelisse in Kamperland, de Schel- debrouwerij in 's-Gravenpolder en De Halve Maan in Hulst. Die drie 'dragen' - gesteund door de groot handel - Puur Zeeuws. Om het vloeibare erfgoed helemaal op de kaart te zetten, doet ook Kampen destillateurs uit Bruinisse mee. Ambassadeur van het project is de onder brouwers vermaarde Neder landse bierspecialist Han Hidalgo. Direct na Pasen richt Puur Zeeuws zich, na Zeeuws-Vlaanderen, ook op de rest van Zeeland. Meeusen: „De restaurants worden zorgvul dig geselecteerd. Zoals we in een la ter stadium ook de beste cafés van de provincie uitkiezen. Daarbij wordt heel nadrukkelijk gekeken naar de bereidheid van de exploi tant en zijn zwarte en witte briga de om het verhaal van de Zeeuwse bieren, van de brouwerijen uit te drkgen." Ze krijgen daarvoor alle mogelijke informatiemateriaal, spe ciale gastronomische bierglazen, viltjes, tafelkoelers (voor 75-cl-fles- sen), maar ook workshops als tref punt voor kennisoverdracht én binnenkort gaat een 'puur- zeeuws'-website de lucht in. Meeusen probeerde het hele bier concept de afgelopen twee jaar al uit in restaurant Het Arsenaal in Terneuzen. De kelder onder dat restaurant wordt ingericht als bier museum, waar ook proeverijen kunnen worden gehouden. En de bierviltjes worden voorzien van de uiterst creatieve hartekreet: 'Zeeuwse smaken, die iedereen ra ken'. Bedacht aan de bar. door Luc Oggel GOES - Flex Fitcenter in Goes zet de uitbreidingsplannen voorlopig even in de ijskast. De kosten die er mee gemoeid zijn, vallen tegen. Wel komt er inpandig een grondi ge renovatie. Het was aanvankelijk de bedoeling om de sauna en de sportzalen flink uit te breiden. De bouwaan- vraag lag al bij de gemeente, maar financieel bleek het een moeilijk verhaal, zegt bedrijfsleider Patrick Visser. Wat ook meespeelt, zijn de plan nen van een sportschoolhouder uit Hoogvliet om een fitnesscen trum in het stationsgebouw te be ginnen. „Ik zag op zich nog wel mogelijkheden voor de uitbrei ding, maar dat bericht was de druppel om de plannen uit te stel len." In plaats van uitbreiding scha kelt Flex nu over op een interne vernieuwing. Nieuwe kozijnen nodig? PAC Zonweringen in Vlissingen is dé specialist op het gebied van Finstral kozijnen, deuren, ser res en schuifpuien. Voor scherpe voorjaarsacties zie www.finstral-nederland.nl/PAC KOZIJNEN ooit absoluut niet onder hoefde te doen voor de vermaarde Brabant se en Limburgse biercultuur. Met Puur Zeeuws willen we de aanslui ting tot stand brengen met het tra ditionele bierpatrimonium van België, Brabant en Limburg." Het project mikt vooral op de toe rist, die geconfronteerd wordt met streekbieren, biercafés, de bierkeu ken in de restaurants, maar ook met auto-, wandel- en fietsroutes, onder meer langs voormalige brou werijen. Voor West-Zeeuws-Vlaan- deren zijn die routes zo goed als ge reed, voor het Land van Hulst wordt eraan gewerkt. Uit recent onderzoek in opdracht van de Vlaamse brouwer Al- ken-Maes blijkt dat er momenteel sprake is van een heuse smaakrevo- lutie. Vier van de vijf ondervraag den vinden dat speciaalbieren als begeleidende drank een duidelijk Campanula Addenda® 'Blue.Star'. Potmaat12cm. Pelargonium grandiflora, Bloeit de hele zomer door. Potmaat13cm. Per stuk Diverse soorten o.a. Maagdenpalm, Hedera, Pachysandra. Per tray a 6 stuks Ma t/m vrij 10:00 - 21:00 uur Za 09:00 - 17:00 uur T Zon v.d. maand 12:00 17:00 uur GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 Middelburg 0118-470400 www.groenrijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61