241 zeeland Puur Zeeuws verenigt Terneuzen waagt zich niet aan wietkweek door gemeente zelf Improvisatietalent centraal bij uitvoering It's allright, it's comedy' ZEELANDHALLEN GOES STREEKBIER 'De Zeeuwse biercultuur is door de jaren heen volledig in ZATERDAG 22 MEI ZAAL OPEN 21.00 UOR SWINGING SOUL I^ACHTNE SOUL MEN'S PARTY woensdag 7 april 2010 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Terneuzen heeft zich al voldoende geprofileerd als het om softdrugs gaat. Zelf de kweek van wiet ter hand nemen, zoals CDA-fractievoorzitter Henk Sierse- ma vorige week bepleitte, is het college van B en W een stap te ver. „Dat is ook niet aan ons als ge meente", liet burgemeester Jan Lo- nink gisteren in een eerste reactie weten, „maar aan de landelijke po litiek." Siersema kwam met zijn voorstel voor eigen wietkweek naar aanlei ding van de gerechtelijke uitspraak over coffeeshop Checkpoint eind maart. De rechtbank in Middel burg vonniste dat Checkpoint een criminele organisatie was en dat gemeente en openbaar ministerie (justitie) de coffeeshop teveel haar gang hebben laten gaan. Die les is geleerd, aldus CDA'er Siersema. Het komt er volgens hem nu op aan extra actie te on dernemen om wietkweek uit de il legale, criminele sfeer te halen. Siersema kreeg desgevraagd vrij brede steun van zijn collega-fractie voorzitters van VVD, SP, Groen- Links en PvdA. Het pleidooi van Siersema bleek vorige week superactueel. Eén van de landelijke ambtelijke werkgroe pen die bezuinigingen op de rijks overheid in kaart brachten, onder zocht wat het legaliseren van wiet kweek kan opleveren. Dit zou poli tie en justitie zoveel werk schelen dat op jaarbasis 160 miljoen euro wordt bespaard. Ook zijn extra be lastinginkomsten van 260 miljoen euro mogelijk. Legalisering zal intemationeel ove rigens wel moeilijk liggen. Het Ne derlandse drugsbeleid is al uniek. En legalisering moet vergezeld gaan van maatregelen ter beper king van de toegang tot coffee shops. Het Terneuzense college van B en W wil zich op het laatste richten. Er komt een voorstel naar de raad dat de nog enige coffeeshop Mia mi maximaal twee in plaats van drie gram per klant mag verkopen. „We wachten dan wel af waar de gemeenteraad wat betreft de wiet kweek mee komt", verklaarde Lo- nink. Hij heeft overigens zelf al enkele ja ren geleden gepleit voor legalise ring van de wietkweek. „Toen had den we in Terneuzen nog een gro te toeloop van drugstoeristen. Die situatie is drastisch veranderd sinds coffeeshop Checkpoint dicht is. De problematiek is beheersbaar der geworden." door Wout Bareman Streekprodukten zijn aan een onmiskenbare opmars bezig. Ze veroveren in snel tempo de keuken, tot die van de toprestaurants toe. Ook de streekbieren rukken op. Deze maand lanceert Terneuzenaar Ariël Meeusen het project Puur Zeeuws. Het wordt ondersteund door groothandelaren, Zeeuwse brouwerijen en (om te beginnen) vijftien restaurants in Zeeuws-Vlaanderen. Puur Zeeuws draait helemaal om bier en gastronomie. De streekbie ren moeten terug op tafel én zeker ook terug in de keuken. Meeusen: „Bier heeft altijd moeten opbok sen tegen wijn, terwijl dat ooit ook toch niet meer was dan een streekdrank. Uit studies blijkt dat bier een groter smaakpalet heeft. Aan tafel verdienen bier en wijn gelijke rechten. In dit project staat de Zeeuwse bierbeleving voorop." Volgens Meeusen is de Zeeuwse biercultuur door de jaren heen vol ledig in de vergetelheid geraakt. „Dat heeft zeker met de opkomst van pils te maken. De kleine brou werijen, die de provincie telde, konden het niet meer bolwerken en sloten stuk voor stuk de deu ren. Terwijl die Zeeuwse traditie Terneuzenaar Ariël Meeusen wil de Zeeuwse biercultuur nieuw leven inblazen. foto Mark Neelemans door Jens Pauw MIDDELBURG - Met de voorstelling It's allright, it's comedy gaat regis seur Jonathan Perquin een bijzon der experiment aan. Met steun van het publiek wordt door twaalf jongeren geïmproviseerd en gezon gen. Geïnspireerd door successen van Whose Line Is It Anyway en de Lama's zullen zij alles uit de kast halen om het Middelburgse publiek te verrassen. Regisseur Perquin vindt het pro ject een behoorlijke uitdaging. „Im- provisatiespelen worden vaker op gevoerd, maar het wordt maar zel den door jongeren gedaan. Zij den ken heel abstract. Bij improviseren is je houvast weg, alles komt van uit je eigen intuïtie. Ze vinden het ook lastig om een voorzet te ge ven, ze willen vaak zelf scoren met een grap." Het duurde dan ook wel even voor dat de twaalf toneelspelers die om schakeling hadden gemaakt. „De 25 weken die we hebben gerepe teerd zijn net genoeg om een dege lijke voorstelling neer te zetten", vertelt Perquin. De twaalf jongeren uit de Theater- sportgroep op Walcheren oefenen vooral 'vormpje'. „Ze leren hoe je een scène opbouwt. In onze voor stelling vragen we het publiek bij voorbeeld: waarom mag je gearres teerd worden? Hiermee spelen we een rechtszaak na, volledig geïm proviseerd. En na de beslissing van de rechters zal er natuurlijk weer het nodige gebeuren." De spelers worden ook beoordeeld op hun prestaties. „Bij een fout, denk aan een blokkade waarbij je niet reageert op de ander, krijgen de spelers een gele kaart. Bij twee gele kaarten volgt rood en moet er bijvoorbeeld een passend gedicht uit de mouw worden geschut. Echt alles wordt dus ter plekke be dacht." Om de talenten te ondersteunen, zullen twee ervaren improvisatie spelers, bekend van het Flevofesti- val, deelnemen aan de voorstel ling. Ook regisseur Perquin zal als scheidsrechter een rol opeisen in het geheel. Voorlopig wordt de voorstelling eenmalig opgevoerd in het Spiegel- theater in Middelburg. Is de voor stelling een succes, dan wordt een vervolg niet uitgesloten. Ook bui ten de provinciegrenzen is inmid dels interesse om het improvisatie theater uit Middelburg op te voe ren. It's allright, it's comedy, vrijdag 9 april, 19.30 uur Spiegeltheater Middelburg. Entree: 5 euro. Kaarten: voorverkoop 25, aan de zaal 28,- Verkijgbaar via www.blueeagleevents.nl en aan de balie Zeelandhallen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60