41 binnenland Provincies vragen steun voor werven Porno wordt in alle TO0S van Middelkoop: ChristenUnie wil 16 Ik neb niets achtergehouden' miljard bezuinigen SCHEEPSBOUW Branche luidt noodklok in Den Haag Verloren I WSÊÊ I Ips e O H kpn den haag - De provincies Zeeland, Groningen, Friesland en Zuid-Hol- iand vragen de Europese Commis sie om noodmaatregelen voor hun scheepswerven. De vier doen dat morgen samen met 26 andere Eu ropese regio's. Bovendien wil branchevereniging Scheepsbouw Nederland dat de regering ver vroegd schepen bestelt voor bij voorbeeld Rijkswaterstaat of de po litie. Als er niets gebeurt, komen de werven begin 2011 stil te liggen, waardoor duizenden banen - ook bij de toeleveranciers - op de tocht staan, aldus voorzitter Sjef van Dooremalen van Scheepsbouw Ne derland. „De orderportefeuilles stromen leeg omdat er vorig jaar nauwelijks opdrachten binnenkwa men." Door de crisis zit de klad in het transport. Container- en binnen schepen worden niet besteld. Er is nog wel vraag naar werkschepen en jachten, maar reders krijgen moeilijk een scheepshypotheek los bij de banken. Van Dooremalen hoopt dat de Ne derlandse overheid besluit om snel de vloot van de eigen rijks diensten te vernieuwen. „De staat heeft 450 schepen, waarvan een deel verouderd is en moet worden vervangen. Haal alsjeblieft die op drachten wat naar voren, dan zijn de werven geholpen." Ook vraagt de voorzitter van Scheepsbouw Nederland Den Haag om een ruimere garantiestel ling voor scheepshypotheken, zo dat reders de financiering gemak kelijker rond krijgen. Van Brussel willen de dertig scheepsbouwregio's vooral dat de politiek optreedt tegen oneerlijke concurrentie. „Koreaanse en Chi nese werven krijgen staatssteun in de vorm van gunstige kredieten. Dat gebeurt door de overheid zelf of door overheidsbanken", zegt Van Dooremalen. Maar ook bin nen de EU zou er concurrentiever valsing zijn. „De Spaanse regering heeft een fiscale regeling, waarvan in de praktijk alleen Spaanse wer ven gebruik kunnen maken." Ver der zouden Brussel en de lidstaten moeten doorgaan met het subsidië ren van innovatieprogramma's in de scheepsbouw. woensdag 7 april 2010 - - nw mm - den haag - Demissionair minister Eimert van Middelkoop (Defen sie) ontkent dat hij een verzoek van de Navo voor het leveren van trainers in of buiten Uruzgan heeft achtergehouden voor toen malig PvdA-vicepremier Wouter Bos, zoals Bos hem afgelopen weekeinde verweet. Volgens Van Middelkoop ging het om een algemeen militair verzoek aan alle lidstaten van het militaire bondgenootschap waarvan Bos ook op de hoogte is gebracht. Om verdere misverstanden te voor komen, is de ministeribereid deze vertrouwelijke brief vertrouwelijk ter inzage te leggen in de Tweede Kamer. Die brief was echter van een heel andere orde dan het officiële ver zoek van Navo-secretaris-generaal Anders Fogh Rasmussen aan Nederland om een jaar langer ac tief te blijven in Uruzgan, stelde Van Middelkoop gisteren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Ka- den haag - De ChristenUnie wil tussen nu en 2015 16 miljard euro bezuinigen. Dat blijkt uit het ver kiezingsprogramma dat de partij gisteren heeft gepresenteerd. Eer der was er nog sprake van 12 mil jard aan bezuinigingen, maar dat is naar boven bijgesteld na de ambte lijke rapporten over mogelijke be zuinigingen, vorige week. Om de overheidsfinanciën op de langere termijn weer gezond te ma ken, wil de ChristenUnie snijden in de overheid. Die moet kleiner worden en minder taken krijgen. De lonen van ambtenaren zóuden de komende kabinetsperiode .maxi maal 1 procent mogen stijgen. Verder moeten provincies en ge meenten veel goedkoper gaan wer ken (2 miljard) en wordt er flink geschrapt in dubbel werk dat over heidslagen nu nog uitvoeren. De ChristenUnie wil ook een crisis- en hersteltaks in de vorm van een tijdelijke verhoging (tot 2014) van het hoge btw-tarief met 1 procent. Andere besparingen moeten ko men uit de woningmarkt, de zorg en de uitkeringen. De woningmarkt moet af van de verkeerde impulsen, vindt de par tij. De aftrekbaarheid van de hypo theekrente wordt beperkt tot een woningschuld van maximaal 750.000 euro. Daarnaast wil de par tij de hypotheekrenteaftrek in tien jaar tijd maximeren tot 42 procent. Starters krijgen meteen met die 42 procent te maken, maar hoeven geen overdrachtsbelasting te beta len. Uiteindelijk komt iedereen op 30 procent aftrek uit en worden de overdrachtsbelasting en het eigen- woningforfait afgeschaft. Ook verandert de Werkloosheids wet (WW) als het aan de CU ligt. Zowel werkgever als werknemer moet zorgen voor een snelle over gang naar ander werk. De eerste zes maanden betaalt de oude werk gever het loon door. In ruil daar voor betaalt de werkgever een lage re WW-premie. Na die zes maan den volgt het publieke vangnet, dat gemeenten uitvoeren. NEDERASSELT - Onverlaten hebben tuurstichting Kadans spreekt van op eerste paasdag in het Gelderse een 'walgelijke daad'. Het ooievaars- Nederasselt een acht meter hoge paar stond op het punt te gaan broe- paal met daarop het nest van twee den, zei vicevoorzitter Henk van ooievaars omgezaagd. Eigenaar Na- den Heuvel gisteren. De daders re- den haag - Onder druk van vrij wel alle partijen in de Tweede Ka mer heeft demissionair minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) gister middag nogmaals toegezegd dat pornofilms uit het gevangeniswe zen worden geweerd. Gedetineer den mogen niet beschikken over -dvd's, video's en dito afspeelappa ratuur, noch porno kijken via be- taalkanalen, zegde de bewinds man de Tweede Kamer toe. Aanleiding vormt de commotie die is ontstaan over het bin nensmokkelen van pornografische dvd's in de tbs-kliniek in Vught. Dat gebeurde door een jeugd vriend van seriemoordenaar Koos H., die heimelijk meewerkte aan het tv-programma van Peter R. de Vries. De Haagse nachtclubportier Koos H. is tot levenslang veroor deeld wegens drie moorden op twee meisjes en een jonge vrouw PAUL KUSTERS 10 WERKNEMERS WOR&T GECONFRONTEERD MET ASRESSIE 1 H IK. HEB ÖE JAARCIJFERS UW BUREAU (SELES&. "oor BlackBerry® Bold™ 9700 Toestel vanaf 0,- met scherp beeldscherm en vernieuwd trackpad Gemakkelijk e-maiien, sms'en en pingen GPS en navigatie a k 2 3 - 0* e 'Hg kpn.com/zakelijk 0800 0105 kpn Business Center

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4