'Schrijf maar op: het is hier geweldig' 1 Klink weigert gat in begroting drie Giro-gemeenten te dichten Kernafval weer naar Frankrijk commentaar Dotteroorlog ^woensdag 7 april 2010 Het dottercentrum in Terneuzen wil op termijn jaarlijks duizend dotterbehande lingen uitvoeren. i 'Wij hebben de ervaring en 1 de expertise. Die hebben ze aan de overkant niet' Rob Tavernecardioloog foto's Peter Nicolai Jan Visser, de eerste patiënt die behandeld is in het dottercentrum in Zeeuws-Vlaanderen. Jan Visser is de eerste patiënt van het splinternieuwe dotter centrum in het ziekenhuis Zorg- saam in Terneuzen. Van dotteren is het echter niet gekomen; de arts heeft alleen een kijkje genomen in de aderen rond zijn hart. „Wat er nu met me gebeurt, weet ik niet", zegt hij, nog maar net na de opera tie, liggend in zijn ziekenhuisbed. „Ik hoop niet dat ik moet worden geopereerd, want ik heb al twee hartoperaties gehad." Visser is intussen zelf bijna een dotterspecialist. Hij is in ziekenhui zen in Gent, Brugge, Vlissingen, Goes en Nieuwegein geweest voor katheterisaties, dotterbehandelin gen en operaties. „Dit is alweer de achtste keer dat ik in het zieken huis lig, maar de eerste keer dat ik dicht bij huis ben. Ik heb een aan geboren hartafwijking, ik heb ook al eens een nieuwe hartklep ge had." Lachend: „Maar ik leef nog wel." De behandeling van vandaag is op Vissers eigen verzoek uitgesteld omdat hij liever in Terneuzen be handeld werd. „Ze hebben me ge vraagd of ik het erg vond om de eerste patiënt te zijn, maar mij maakt dat niets uit. De dokters zijn gewoon hetzelfde. Alleen moest ik er vroeger voor met een taxi naar Gent. Nu kan het ge woon hier in Terneuzen. Dat is voor de familie ook prettig." Bij een katheter isatie spuiten ze een vloeistof in je aderen, ver telt Visser. Met die vloeistof wor den de aderen en de eventuele ver stoppingen zichtbaar gemaakt. „Dan word je heel warm van bin nen, de vlammen slaan eruit. En als ze je hart raken, dan voel je dat. Inderdaad best akelig. Het is niet niks." Om bij te komen, moet hij nu eerst twee uur plat, daarna nog vier uur in bed én nog een nachtje in het ziekenhuis. Visser blijft er opgewekt onder, hij heeft er geen enkel probleem mee om de pers te woord te staan. „Schrijf maar op: het is hier gewel dig, heel mooi", zegt hij. „En ruim en overzichtelijk. Er was wel heel veel personeel, dat wel. Het duurde ook best lang, want ze moesten overleggen met Gent. Ik heb daar wel een uur gelegen. Maar verder heb ik een heel goede behandeling gehad. Ik hoop maar dat het dottercentrum hier open blijft, met al dat gedoe vanuit Goes." Van Zeeland l hdarlhUonesiM ZEELAND/INDONESIË Verslaggeefster Wendy van den Hurk blogt nu vanuit Sulawesi. Lees haar verhalen op www.pzc.nl/amatoo EN VERDER Lees hoe René kansloos was op de kopbal van René in het amateurvoet- balblog www.pzc.nl/zeeuwsekelder Alle blogs staan op www.pzc.nl/blogs door Theo Ciele MIDDELBURG - Demissionair minis ter Klink (VWS) is niet van plan meer geld uit te trekken voor de Ronde van Italië. Middelburg, Am sterdam en Utrecht krijgen elk 250.000 euro als bijdrage in de kos ten van hun Giro-etappes. Dat heeft de minister aan de Am sterdamse waarnemend burge meester Lodewijk Asscher laten weten. De burgemeesters van de gemeenten Middelburg en Utrecht stuurde hij een afschrift van de brief. Volgens de gemeenten had het mi nisterie hen tot eind februari in de waan gelaten dat ze samen twee miljoen konden verwachten. De drie burgemeesters deden half maart een beroep op Klink om die verwachting in te lossen. Maar de minister wijst het verzoek af: „Na tuurlijk betreur ik dat u ten on rechte bent uitgegaan van de maxi male reikwijdte van de mogelijke financiële ondersteuning. Ik ben echter van mening dat de afwe ging zorgvuldig is gemaakt", schrijft Klink. Bij de gemeente Middelburg was de bijdrage van VWS als een der de van de inkomsten ingeboekt. In totaal kost de etappe Amster dam-Middelburg 1,8 miljoen euro. Oorspronkelijk was dat ruim twee miljoen, maar na een eerste bezui nigingsronde van 120.000 euro, heeft het projectteam nog eens 100.000 euro aan kosten weten te schrappen. Daarmee blijft de ge meente zitten met een gat van zo'n 300.000 euro. Daarmee dreigt de Giro een tweemaal zo grote aan slag op de gemeentekas te doen dan door de raad als maximum was gesteld. De Middelburgse wet houder Albert de Vries heeft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer benaderd om naar het Giro-dos sier te kijken en minister Klink eventueel vragen te stellen over de hele gang van zaken. Met de behandeling van de eerste pa tiënten, wint het dottercentrum in Terneuzen de eerste slag in de Zeeuwse dotteroorlog. Deson danks wil Goes van geen wij ken weten. Dat is niet zo ver wonderlijk, want patiëntenor ganisatie Het Klaverblad en ge deputeerde George van Heukel- om slaagden er evenmin in om het Admiraal De Ruyterzieken- huis (ADRZ) op andere gedach ten te brengen. ADRZ-directeur Pieter Vier hout heeft overigens een steek houdend argument: ziekenhui zen zijn tegenwoordig bedrij ven. Dat is het gevolg van het streven naar meer marktwer king in de zorg. Als concentra tie noodzakelijk is om de kwali teit te garanderen, dan kan in de huidige situatie alleen de de missionaire minister Ab Klink dat afdwingen. Die staat voor een dilemma. Kiezen voor con centratie betekent een aantas ting van de nagestreefde markt werking. Toch lijkt die keuze ge zien recente uitlatingen van Klink en Cohen niet onwaar schijnlijk. DEN HAAG - De kerncentrale Bors- sele kan binnenkort weer kernaf val naar Frankrijk transporteren voor verwerking. De Tweede Ka mer keurt donderdag een nieuw verdrag met Frankrijk goed dat dit mogelijk maakt. Jaarlijks vervangt exploitant EPZ splijtstofelementen. De uitgewerk te elementen gaan normaal gespro ken op transport naar het Franse bedrijf Arreva, waar ze worden op gewerkt. Dat betekent dat de 95 procent nog bruikbare splijtstoffen (uranium en plutonium) eruit worden gehaald. De stoffen kun nen worden hergebruikt als brand stof voor de kerncentrale. De overi ge 5 procent is afval en wordt door glas gemengd, in stalen vaten gego ten en opgeslagen bij de Covra in Vlissingen. Nieuwe Franse wetgeving stelt dat opwerking in Frankrijk alleen mag als in een verdrag de termijnen van terugzenden van het radioac tieve afval naar het land van her komst zijn vastgelegd. De Tweede Kamer keurt morgen een nieuw verdrag met Frankrijk goed. Goed nieuws voor EPZ. Dat heeft in de cember 2005 voor het laatst ge bruikte splijtstofelementen naar Frankrijk kunnen vervoeren. Sindsdien worden elementen in het bassin van de kerncentrale be waard. Zodra het verdrag is goedge keurd gaat EPZ vergunning aanvra gen voor het transport van ge bruikte elementen naar Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3