21 zeelan Eerste patiënten in het eerste dottercentrum Provincie gedoogt uitstoot dioxines door fosforfabriek Thermphos Bezuinigen PZC t woensdag De krant 5 weken voor 15 euro Na al het gedoe over de vergunning zijn gisteren dan toch de eerste patiënten behandeld in het dottercentrum in het ziekenhuis in Terneuzen. woensdag 7 april 2010 |H J door Ernst jan Rozendaal Ik dacht dat het een slechte aprilgrap was, maar de bezui nigingsvoorstellen van de twintig ambtelijke werkgroe pen beheersen nu al dagen het nieuws, dus waarschijnlijk was het allemaal toch serieus bedoeld. Met verbazing heb ik de plannen bekeken. Niet dat ze zo verras send zijn. Juist niet. Wat me zo verbaasde is dat het opstellen van zulke saaie rapporten meer dan een halfjaar heeft geduurd. Oké, ze zijn door ambtenaren geschre ven, maar dan nog. Met een beetje fantasie schud je op een achterna middag nog veel spectaculairdere plannen uit je mouw. Neem het voorstel om de handel in softdrugs vrij te geven. Afgelo pen zaterdag liet Maikel Harte, geïnspireerd door de Terneuzense gemeenteraad, op deze plek zien dat de overheid pas echt geld ver dient als ze de wietteelt zelf groot scheeps aanpakt. Verbind dat met het ambtelijke idee om de provin cies op te heffen, zou ik zeggen. Karla Peijs als wietburgemeester van Zeelandstad, jemig de pemig, wat een goed plan. En dan niet uit bezuinigingsoverwegingen gevan genisstraffen bekorten en door boetes vervangen, zoals een van de ambtelijke werkgroepen in een zeldzaam wakker moment meende te moeten voorstellen. Wat is er mis met dwangarbeid? Langere straffen op Zeeuwse wiet- plantages, mozeskriebel, dat le vert tenminste geld op. Dan is er nog het voorstel om de havo- en vwo-opleidingen een jaar korter te maken. Niet te gelo ven. Maurice de Hond heeft het meteen even gepeild en natuur lijk is iedereen tegen. In deze krant stond gisteren een veel be ter idee: online lessen. Nooit meer je kinderen uit bed sleuren, alle schoolgebouwen dicht, de tijdsduur van het voortgezet on derwijs kan worden verlengd en desondanks: kassa! Als die ambtenaren met hun fan tasieloze rapporten iets hebben aangegeven, is het dat ze zelf zon der probleem kunnen worden wegbezuinigd. Vervang ze door twintig columnisten. Levert onge twijfeld ook onzinplannen op, maar stukken leuker om te lezen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.ni Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T. 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/Iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig or ei petsoonsgegevens Ir el colofon treft u nadere informatie DOTTERCENTRUM door Nadia Berkelder Trots zijn ze, in Terneuzen. Dat ze nu - dan toch - in hun eigen ziekenhuis dot terbehandelingen kun nen uitvoeren. Ze beginnen kalm aan, omdat alles nog nieuw is, maar vanaf mei gaan ze er voluit tegenaan. Even was het nog spannend: want ziekenhuis Zorgsaam had dan wel een vergunning, maar het voldeed nog niet aan alle voorwaarden die de Inspectie voor de Gezondheids zorg aan een dottercentrum stelt. Demissionair minister Ab Klink heeft afgelopen vrijdag zelf gebeld om te laten weten dat alles in orde was en dat ze konden beginnen, zegt een woordvoerder van de mi nister. „En de brief komt er nog achteraan." En daarmee heeft Ter neuzen de eerste slag van de Zeeuwse dotteroorlog gewonnen. Nog even, voorspelt cardioloog Rob Taverne, en er zijn geen wachtlijsten meer voor dotterbe handelingen in het ziekenhuis. „We dotteren natuurlijk al jaren, maar tot nu toe deden we dat in Gent, daar huurden we een kathe- terisatiekamer. Daarom konden we niet iedereen meteen behande len. Hier hebben we de kamers - het zijn er twee - altijd tot onze be schikking, zeven dagen in de week, 24 uur per dag. In de toe komst kunnen we hier in het zie kenhuis ook de acute behandelin gen doen." Om al die behandelin gen te kunnen uitvoeren, zijn er meer cardiologen nodig. Het is de bedoeling dat er twee bij komen. De eerste begint op t mei. De samenwerking met het zieken huis Maria Middelares in Gent blijft bestaan. „We hebben een sa tellietverbinding met Gent", ver telt Taverne. „Als we zelf twijfelen, kunnen we de mening van de art sen daar vragen." Want een kathe- terisatie leidt niet automatisch tot een dotterbehandeling. „We kun nen natuurlijk dotteren, maar we kunnen ook besluiten tot een ope ratie, of tot een behandeling met medicijnen. En als er gedotterd moet worden, doen we dat ter plaatse." De eerste weken doen ze het rus tig aan. „We hebben ervaren dot teraars, zelf dotter ik al sinds 1994. Maar de apparatuur is helemaal nieuw en van een ander type dan de de apparatuur in Gent. Om overal goed aan te wennen, willen we rustig aan beginnen. Vanaf mei gaan we volledig draaien." Ondanks alles hopen ze in Terneu zen dat de samenwerking met het Admiraal De Ruyterziekenhuis als nog van de grond komt. „We vin den het jammer dat - tot op heden - de samenwerking met het zieken huis in Goes niet tot stand is geko men, ondanks herhaalde verzoe ken daartoe", zegt Taverne. „Pieter Vierhout (de voorzitter van de raad van bestuur van het zieken huis in Goes, red.) blijft maar door zagen over het dottercentrum in Goes, maar we moeten allebei een minimumaantal patiënten behan delen. Om voldoende ervaring op te doen en om er financieel uit te komen. Twee dottercentra op een bevolking van pak 'm beet 360.000 mensen, dat is niet haalbaar. En wij hebben hier de ervaring en de expertise. Die hebben ze aan de overkant niet." Dotteren Dotteren is een techniek om verstopte kransslagaders op te rekken. Onder verdoving wordt een draad in de lies slagader ingebracht en naar de krans slagader gebracht. Vervolgens wordt een opblaasbare ballon langs de draad naar de vernauwing gebracht. Vaak wordt tegelijkertijd een stent ingebracht om de slagader blijvend open te houden. Stent: (buisje) van „1 roestvrij staal, Q Tr-T- aluminium Katheter verwijderd. De stent houdt de ader of kunststof open. In enkele weken tijd groeit er huid rond het buisje Felix Binïcewicz Graphic News door Ben Jansen MIDDELBURG - Fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost moet aan de bak om de uitstoot van dioxines terug te dringen. De hoeveelheid van deze stoffen die .bij het maken van fosfor vrijko men, moet op termijn met een kwart omlaag. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten de bestaan de uitstoot van dioxines in afwach ting van een nieuwe milieuvergun ning te gedogen. Volgens de pro vincie is er sprake van overmacht. Het was niet bekend dat bij de fos- forproductie dioxines vrijkwamen. Dit trad aan het licht bij metingen die Thermphos op eigen initiatief heeft uitgevoerd. Nader onderzoek wees uit dat de uitstoot niet slechts van tijdelijke aard is. Boven dien is ontdekt dat onder bepaalde omstandigheden bij de fosforpro- ductie ook ammoniak ontstaat. Thermphos wil dat de uitstoot van deze stoffen voorlopig wordt gedoogd, is dat niet het geval dan komt de voortgang van de bedrijfs activiteiten in het gedrang en daar mee het behoud van de werkgele genheid. Dat is naar de mening van het dagelijks provinciebestuur een argument dat zwaar genoeg weegt. De huidige situatie is vol gens Gedeputeerde Staten milieu hygiënisch aanvaardbaar. De mate waarin Thermphos dioxi nes en ammoniak mag produceren worden in een nieuwe milieuver gunning geregeld. Daarin komen ook eisen waaraan de uitstoot van koper, chroom en kwik moet vol doen. De voorwaarden voor deze laatste drie stoffen stonden in de milieuvergunning die vorig jaar door de Raad van State is ge schrapt. Twee milieuorganisaties hadden die vergunning aangevoch ten. De procedure voor de nieuwe mi lieuvergunning is inmiddels in gang gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2