LSD wil uitleg over Duinzoom Toen ik die armoe zelf ZEELANDHALLEN GOES 24 POLITIEK Garage naar terrein Renesse JONGEREN Jongeren kunnen een droom of ambitie hebben waar ze helemaal voor gaan. In deze serie worden ze belicht. Roompot stopt Deltawind kijkt naar definitief met - sterrenmanege kansen en bedreigingen ZATERDAG 22 MEI ZAAL OPEN 21.00 OOR woensdag 7 april 2010 door Ton van den Nouweland RENESSE - Leefbaar Schouwen-Dui- veland wil van B en W weten welk beleid er ten grondslag ligt aan de uitgave van grond op het bedrijventerrein Duinzoom in Renesse, Volgens de partij moest de tuin-kampeershowroom Inspira- tum in 2007 de deuren aan de Duinzoom sluiten, omdat de be drijfsvoering niet paste binnen het bestemmingsplan. Aanpassen van dat plan was volgens B en W niet mogelijk, omdat de provincie dat absoluut niet zou goedkeuren. LSD vraagt zich af welke redenen de provincie heeft om aanpassing van het bestemmingsplan nu wel toe te staan voor de - inmiddels ge realiseerde - vestiging van autobe drijf Louwerse. LSD wil ook van B en W weten hoe het kan dat een bedrijf uit Burgh-Haamstede zich aan de Duinzoom mag vestigen. In de ju ridische strijd rond het Inspiratum voerden B en W destijds aan dat Duinzoom uitsluitend bestemd is voor bedrijven die bereid zijn de bebouwde kom van Renesse te ver laten. LSD vermoedt dat het ge meentebestuur nog op een ander gebied met twee maten meet. Een in Burgh-Haamstede gevestigd tuincentrum mag volgens LSD niet verhuizen naar bedrijventer rein De Roterij in Burgh:Haamste- de, omdat detailhandel op een be drijventerrein niet is toegestaan. Van het Inspiratum eisten B en W destijds juist wél dat het zou func tioneren als een regulier tuincen trum en dus aan particulieren zou verkopen. Tenslotte wil LSD van het college weten op wiens verzoek, en wan neer, het idee is uitgewerkt om Louwerse te verplaatsen van De Roterij in Burgh-Haamstede naar Duinzoom in Renesse. De initiatiefnemers van het Inspi ratum voerden al vanaf de ope ningsdag in 2005 een juridische strijd met de gemeente. In 2007 werd het failliete Inspiratum ge splitst in een hoveniersbedrijf en een tuincentrum. Welk bedrijf wat mocht verkopen, werd ook voor de rechter uitgevochten. In 2008 verdedigde het hoveniersbe drijf voor de Raad van State een schadeclaim voor rekening van de gemeente. door Marijke Vael Hij is een rasechte Brue- naar, maar heeft de am bitie een wereldburger te worden. „Ik wil graag in het buitenland wonen en werken. Ik wil wat zien van de we reld, want die is zo groot." Dat laat ste weet Coen de Danschutter uit eigen ervaring. In 2008 reisde de 20-jarige student communicatie naar Brazilië en vo rige zomer verbleef hij drie weken in het Afrikaanse Malawi. Omdat hij graag reist, maar vooral omdat hij mensen wil leren kennen die in moeilijke omstandigheden le ven en iets voor hen wil beteke nen. „Ik heb geen belangstelling voor bezienswaardigheden uit reis- folders. Ik wil in contact komen met de arme bevolking. Ik wil iets voor hen doen." Die ambitie ontstond toen Coen de ervaringen hoorde van zijn vriend Jeffrey van der Meulen uit Zierikzee. „Hij vertelde hoe ar me mensen in India en Jamaica leven. Hij was daar via de stichting World Servants om te helpen met de bouw van een weeshuis. Ik werd er enthousiast van." De informatie over World Ser vants die hij op internet vond wak kerde Coens motivatie aan. „Hun motto is 'bouwen aan jezelf door te bouwen voor een ander'. Voor mensen die niets hebben en in een kotje wonen betekent een huis heel veel. Ze vinden het bij zonder wanneer blanken hen ko men helpen om dat te realiseren. Daardoor worden ze blij en dank baar, en ook gemotiveerd. Nadat wij zijn vertrokken bouwen ze meer huizen en scholen en trek ken leraren aan." Coen praat inmiddels uit ervaring. In Brazilië bouwde hij met andere jongeren zes woonhuizen en in Malawi een schoolgebouw. De pri mitieve leefomstandigheden daar zetten hem aan het denken. „Door televisiespotjes wist ik wel dat die mensen het minder hebben dan wij. Maar toen ik het met eigen ogen zag schrok ik er van. Ik reali seer me nu dat het niet vanzelf sprekend is dat er schoon en vol doende water uit de kraan komt, dat we onderdak hebben en voed sel. Een aantal jongeren uit de groep was in tranen. Ik was ook aangeslagen, maar ik vind de inzet van de mensen in die Derde We reldlanden hoopgevend." Coen vindt dat het vrijwilligers werk via World Servants zijn le ven heeft verrijkt. „Ik heb respect voor de mensen die daar leven. Ondanks alle moeilijkheden en ge breken worden ze niet hopeloos, maar zijn dankbaar voor wat ze wel hebben. Onbewust leer je Coen de Danschutter: „Ik wist wel dat anderen het minder hebben dan wij. KAMPERLAND - Dancer, Wodka, Wico, Jack en Twinkel: de paarden die deze namen droegen, en alle andere manegepony's van manege de Strandhoeve zijn verkocht. De paardrijschool gaat niet meer open. De viersterrenmanege van Roompot Recreatie sloot decem ber vorig jaar aanvankelijk voor de winterperiode door tegenvallende boekingen. Daar is geen verande ring in gekomen, zegt directeur Da vid Hannewijk. „Er waren twee re serveringen voor pensionplaatsen voor deze zomer." Het bedrijf ge bruikt de manegehal nu voor op slag in verband met de bouw van chalets op het terrein. MIDDELHARNIS - In twintig jaar tijd heeft de in Oude Tonge zetelende windmolencoöperatie Deltawind 25 megawatt aan windmolens ge realiseerd. Dat is voldoende om aan de elektriciteitsbehoefte te vol doen van alle huishoudens op Goe- ree-Overflakkee. Missie tot dusverre geslaagd... hoogste tijd om te focussen op de toekomst. Deltawind zet kansen en bedreigingen voor windenergie in de toekomst op een rij tijdens het symposium 'Met de wind in de rug'. Dit symposium wordt vrij dag 21 mei in Middelharnis gehou den ter ere van het twintigjarig be staan van de coöperatie. Een aan tal deskundigen en een panel buigt zich over de toekomst van duurzame energie en de vraag hoe de coöperatie kan bijdragen aan een 'volhoudbare' samenleving. Deltawind, die nauw samenwerkt met de Zeeuwse zusterclub Zeeuwind, telt bijna twaalfhon derd leden. Tezamen zijn zij goed voor een inbreng van 1,5 miljoen euro. Daarmee heeft de windmo lencoöperatie 25 megawatt vermo gen kunnen realiseren: dat levert volgens de organisatie een jaarlijk se opbrengst van 53 miljoen kWh en een vermindering van de C02-uitstoot van 43.450 ton op. www.deltawind.nl Kaarten: voorverkoop 25,- aan de zaal 28,- Verkijgbaar via www.blueeagleevents.nl en aan de balie Zeelandhallen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26